שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

קצב בביתו: "כועס על בית המשפט, אך לא אשבר"

מכרים רבים הגיעו לביתו של הנשיא לשעבר בקריית מלאכי אחרי פסיקת העליון, ששלח אותו למאסר של 7 שנים. אחד מהם סיפר על "אווירת נכאים". חבר אחר אמר שכבר פנה לפרס בבקשה לחנינה: "לא יאה ולא מכובד שהוא יהיה מאחורי סורג ובריח"

משה קצב יתחיל בחודש הבא לרצות את שבע שנות המאסר שנגזרו עליו, לאחר שבית המשפט העליון דחה את ערעורו, אבל נראה שחבריו הקרובים מתקשים לקבל את חומרת המעשים שבהם הורשע הנשיא לשעבר - שני מעשי אונס, מעשים מגונים, הטרדה מינית ושיבוש מהלכי משפט. "לא יאה שהוא יהיה בכלא", אמר אחד מהם. קצב עצמו, שחזר לביתו, סיפר למכר אחר: "אני כועס מאוד על בית המשפט, אבל לא אשבר".

 

יום הדין של משה קצב - כל הדיווחים והתגובות:

תובעי קצב מרוצים: "כולם שווים בעיני החוק"

א' למקורביה: "חשה הקלה, הצדק ניצח"

העליון מתח ביקורת על מזוז: הראיון - תקלה קשה

פרקליט קצב: אונס בוונוס? השופטים היו מאמינים

קצב ייכנס לכלא ב-7 בדצמבר: "יחס כמו כל אסיר"

לקריאת הכרעת הדין במלואה 

 

"זה לא יאה ולא מכובד שהוא יהיה מאחורי סורג ובריח", אמר חברו זה 30 שנה, דוד מוטאי, שהגיע כמו מכרים רבים אחרים לבקר בביתו של קצב בקריית מלאכי לאחר ההכרעה בעליון. "שימירו את זה לעבודות שירות, שימירו לעונש אחר. אנחנו לא נוכל לשאת את החרפה שהאיש הזה יעמוד בה". לאחר שיצא מבית קצב, הוסיף מוטאי: "קצב אמר שהוא כועס כי בית המשפט לא היטה אוזן לטענותיו. אבל רוחו של נשברה, הוא יודע את האמת שלו".

 

מוטאי ציין כי הוא חושש לחייו של חברו, שפרץ בבכי בבית המשפט והתפרץ לעבר השופטים. "לדעתי הוא יכול לשים קץ לחייו עוד לפני הכניסה לכלא", אמר, אך הדגיש כי "משה קצב הוא איש חזק. יש לו משפחה תומכת וחמה שכולם סובבים אותו, ולא יניחו לו לעשות דבר מה לחייו או לחיי משפחתו".

 

"באנו לכאן כדי לחזק אותו ולתמוך בו ולמסור לו שגם כשהוא יהיה בכלא אנחנו מאחוריו", אמר חברו של הנשיא לשעבר, שסיפר כי ארגון הגג של יוצאי איראן כבר שלח לנשיא שמעון פרס מכתב בבקשה לחון את קצב.

 

יועץ התקשורת: החלטה צפויה ופופוליסטית

יועץ התקשורת של משה קצב, אמנון שומרון, אמר כי לא הופתע מהחלטת בית המשפט "זה היה צפוי, מאכזב ופופוליסטי. בית המשפט ציין סתירה אחר סתירה בעדויות של המתלוננת, אבל לבסוף החליט שהוא מאמין לה, בלי להסביר למה ומדוע, בלי להסביר לאן נעלמות כל הסתירות שהוא עצמו ציין. לעומת זאת, בית המשפט קבע באופן שרירותי שהוא לא מאמין לקצב. וגם לגביו לא נתן נימוקים לחוסר האמון"

  

שומרון, חברו הוותיק של קצב ששמר על קשר וליווה את קצב לאורך הפרשה כולה, סיפר כי דיבר עם קצב לפני הדיון וזה הביע אופטימיות. "הייה לו את התמימות לחשוב שאולי בית המשפט יעשה עימו צדק ויהפוך את ההחלטה, אבל לי היה ברור כי עם שופטים שידעו לכל מה העמדות שלו, שהוא ייאלץ לשבת במאסר".

 

ברכה ויצמן, חברה של המשפחה שהייתה במשך 15 שנה מזכירתו של קצב בזמן ששימש כראש עיר ושר בממשלה, סיפרה ל-ynet כי "בני הזוג קצב היו לי כמשפחה לאורך כל השנים שעבדתי עם משה בצמוד. משה עזר וסייע לכל מי שבא לפתחו. לפני ראש השנה בירכתי את הזוג וקיוויתי יחד איתו לבשורות טובות".

 

קצב והפמליה. "לא יניחו לו לעשות דבר מה לחייו" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
קצב והפמליה. "לא יניחו לו לעשות דבר מה לחייו"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"הוא לא סיפר לי על רגשותיו ואני לא לוחצת אותו", סיפרה ויצמן על שיחתה עם הנשיא לשעבר, "אבל ברור לי שמדובר בתקופה קשה מאוד שהמשפחה הזו עוברת. עברתי איתם המון שנים טובות ויפות ואני מתכוונת לחזק אותם".

 

קרובי משפחה וחברים שיצאו מביתו של קצב סיפרו כי במקום שוררת אווירת נכאים קשה, כאשר כל המשפחה יושבת בסלון הבית ומקבלת את פני האורחים שבאו לעודד ולחזק. "למרות אווירת הנכאים, אני יכול לומר שמשה איש חזק, אופטימי ואפילו מחזק את סביבתו במקום שסביבתו תחזק אותו. אנחנו המומים מהחוזק והאופטימיות של האיש".

 

ומה חושבים השכנים בקריית מלאכי על מי שהיה עד לפני כמה שנים גאוות העיר? "כמובן שבפן האישי זה כואב", הודה שמיל איובי, "קצב הוא חלק מהעיר הזה, אדם שקריית מלאכי קיבלה בזכותו פרסום אפשר לומר, והיום הוא יום קשה כי קצב נכנס לכלא וזה לא נעים". הוא הוסיף כי "הכאב במשפחה הוא כאב אישי על משה קצב. הוא היה ברומו של עולם ובחודש הבא הולך להיכנס בסורג ובריח, וזה לא פשוט, זה מה שכואב".

 

קצב בעליון. ימים אחרונים כאדם חופשי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קצב בעליון. ימים אחרונים כאדם חופשי(צילום: EPA)

 

ציון אסולין סיפר על "תחושה מאוד כבדה" וציין כי לתושבי העיר כואב על קצב ולבם איתו. "נכון", אמר, "הוא עמד בראש עיר בישראל, היה נשיא בישראל, והאנשים האלה במשך שנים התפארו בנוצותיו של ראש העיר ושל השר. אז היום יום קשה לקצב, לא צריך לרמוס אותו ולדרוך עליו".

 

מאיגרא רמא

הנשיא השמיני, שפרץ בבכי כשהבין כי ייכנס לכלא לשבע שנים, התפרץ לדברי השופטים לאחר שאלו הרשיעו אותו פה אחד. הוא ייכנס לכלא ב-7 בדצמבר. השופטים מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן הסכימו פה אחד שקצב שיקר לאורך כל הדרך - דחו את כל טענותיו וחיזקו את מהימנותה של א' שעבדה תחתיו במשרד התיירות ונאנסה. "לא נמצאה כל חריגה ממדיניות הענישה הראויה", הסבירו, וציינו שהוא ראוי לעונש בעל אפקט הרתעתי. "קצב בלתי מהימן בעליל", הבהירו בהחלטתם.

 

קצב "נפל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא", נכתב בהכרעה המהדהדת. "כגובה התפקיד כך גובה הנפילה. דווקא דמות ציבורית כה בכירה ראוי כי תשמש דוגמה לכפופים ולכפופות לו. לכל אישה זכות על גופה. זכות לכבוד. זכות לחירות. אין לאף אחד את הזכות ליטול כל אלה ממנה. עבירת האונס מחללת את כבודו של האדם ומבזה אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב, מחוץ לביתו בקריית מלאכי
צילום: חיים הורינשטיין, ידיעות אחרונות
מומלצים