שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שש שנים במחסן: מזוזות הוחזרו למפוני גוש קטיף

  מאות ארגזים של "מנות קרב" ובתוכן מזוזות שהוסרו מבתים לפני הריסתם, אוחסנו שנים במחסנים - ורק כעת הושבו למפונים. מינהלת "תנופה" והרבנות הצבאית מפנות אצבעות מאשימות זו כלפי זו. גורם ברבנות: ב"תנופה" התעלמו, אז הגדלנו ראש

  מפונים, השארתם מזוזות בגוש קטיף? נזכרו להחזיר לכם. יותר משש שנים אחרי ההתנתקות, העבירה השבוע המדינה לנציגי המתיישבים מאות קרטונים עם מזוזות שהושארו מאחור. כעת מנסים עקורי הגוש לאתר את בעליהן - אנשים פרטיים או מוסדות ציבור, כדי שיקבלו אותן לידיהם בחזרה - מזכרת עצובה מהבית שנהרס.

   

   עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  רוב תושבי גוש קטיף לקחו בעצמם את מזוזות הבתים בזמן הפינוי, אך היו רבים שסירבו להסירן מהמשקופים מתוך אמונה כי תכנית ההתנתקות לא תצא לפועל. במוסדות חינוך, בתי כנסת ומבני ציבור נוספים כלל לא נתנו לכך את הדעת, והמזוזות הושארו בהם. זמן קצר לאחר שהושלמה עקירת היישובים הודיעה הרבנות הצבאית לוועד המיישבים כי הן בידיהם, אך רק עתה נמסרו להם.

   

  המזוזות מנווה דקלים. מזהים?  ()
  המזוזות מנווה דקלים. מזהים?

   

  אתמול (יום א') הגיעו משאיות לקיבוץ עין צורים, שם קיים אתר מגורים זמניים של חלק מתושבי הגוש לשעבר, ופרקו מאות ארגזי קרטון של "מנות קרב" - ובתוכם מאות מזוזות. על חלק מהארגזים הופיעו שמות המשפחות ועל אלה שלא ידוע מי בעליהן – נקודת ציון הבתים מהם נלקחו, כפי שהם מופיעים בתצלומי האוויר. המזוזות נמסרו לגדי אוחנה, סופר סת"ם מוכר מגוש קטיף, כדי שיטפל בהן.

   

  אוחנה פינה את חדר המועדון בעין צורים, מיין בו את מאות הארגזים - ובכוונתו להעבירם למזכירויות היישובים כדי שימסרו כל מזוזה לבעליה. את הלא-מזוהות ישאיר אצלו, וינסה לאתר בעצמו את הבעלים. 

   

   

  סופר הסת"ם מהגוש אמר כי לא ברור לו מדוע נזכרה המדינה רק עכשיו להחזירן, אך ציין כי יש משרדי ממשלה שעד עכשיו לא התעוררו, ולכן הוא וחבריו חיים עדיין במגורי ארעי. "הם חיים את החיים שלהם כאילו

  כלום לא קרה", טען, "כנראה פשוט מפנים מחסנים בגלל משהו שקשור לאיראן, ולכן החזירו את המזוזות.

   

  "המזוזה בפתח שומרת על הבית, וגדולים ממני אמרו שגוש קטיף היה מזוזת הפתח הדרומי של ארץ ישראל כולה. לפני שש שנים המזוזה הזו הוסרה, ועכשיו אנחנו רואים מה הבני-דודים שלנו עושים לנו משם, כי אין שמירה".

   

  אליעזר אוירבך, שהיה מזכיר המועצה הדתית בגוש קטיף, הוסיף: "כמו שמצבות היו זרוקות כמה שנים בצריפין – כך קרה גם עם המזוזות. אולי פשוט מנקים את המחסנים - ופתאום נזכרו במזוזות".

   

  "המזוזות אוחסנו בכבוד"

  במנהלת "תנופה" אומרים כי הנושא היה בטיפול צה"ל, וכי הוא הכתובת לפניות בנושא זה.

   

  גורם ברבנות הצבאית שהיה מעורב באחסון המזוזות ומסירתן אמר ל-ynet בתגובה, כי הרבנות פנתה בשנים האחרונות כמה פעמים למנהלת "תנופה" בכתב ובעל-פה, וביקשה ממנה כי כגוף המקשר בין המדינה למפונים, תדאג להעביר אליהם את המזוזות, או לכל הפחות להנחות את הרבנות הצבאית כיצד לנהוג.

   

  לדבריו, לאחר שהרבנות לא קיבלה מענה, היא החליטה "להגדיל ראש" ולקחת אחריות על העניין,

  אף שהדבר איננו בסמכותה. היא חיפשה בעצמה אדם שייקח על עצמו את הטיפול בנושא, ומצאה תחילה אחד כזה ממפוני כפר דרום, אליו העבירה את מזוזות היישוב לפני כשנתיים, וכעת את גבי אוחנה מעין צורים, שיטפל בשאר מזוזות הגוש. הגורם הדגיש כי בשש השנים האחרונות אוחסנו המזוזות בצורה מכובדת במחסן ספרי תורה שבבסיס הרבנות הצבאית בצריפין ולא בביזוי, כיאה לתשמיש קדושה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים