שתף קטע נבחר

"במקרה רעידת אדמה: רוב הנפגעים יהיו בגוש דן"

מהנדס העיר רמת גן הציג בפני ועדת הכלכלה תחזית לאסון המוני במרכז הארץ "בכל רעידת אדמה בעוצמה של מעל 7 בסולם ריכטר". רוב התחזיות גורסות כי מוקד האסון יהיה דווקא בישובי בקעת הירדן. יו"ר הוועדה שאמה-הכהן אמר שיפעל לקידום תוכניות פינוי בינוי ותמ"א 38 להגנה מפני רעידות

מהנדס העיר רמת-גן הזהיר אתמול (ג') מאסון המוני בגוש דן "בכל רעידת אדמה בעוצמה של מעל 7 בסולם ריכטר שתתרחש בין צור בלבנון, אל עריש במצרים ורבת עמון בירדן". הוא טען כי רוב הנפגעים, ההרס, והנזקים יהיו בריכוז העירוני הצפוף הזה בגלל מספרם הגדול של הבניינים הישנים בו, שאינם ערוכים לעמוד ברעידת אדמה, אלא אם יחוזקו היטב וכמה שיותר מהר.

 

 

האדריכל חיים כהן אמר את הדברים בוועדת הכלכלה, בדיון שנועד לבחון דרכים לקידום ההתחדשות העירונית בתוכניות פינוי בינוי ותמ"א 38 לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. יוזם הדיון, יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), אמר כי בממשלה יש החלטה ברורה לרכז מאמצים בתחומים אלה.

 

האדריכל כהן, אמר כי הוא אחד מחסידי תמ"א 38 ומאמין לגיאולוגים שמסבירים כי מבחינה סטטיסטית בכל רגע יכולה להתרחש רעידת אדמה בעוצמה לא קטנה, ולכן לטענתו הממשלה והרשויות המקומיות חייבות לעשות הכול כדי להסיר את החסמים המעכבים את ביצוע התוכנית. הוא הצביע על כך שהחסם המרכזי הוא החיוב להסכמה של כל הדיירים בכל מבנה המיועד לחיזוק.

 

אזהרתו שהאזור המועד ביותר לפורענות הוא גוש דן מפתיעה לעומת הדעה הרווחת שהמוקדים המסוכנים ביותר הם האזורים המיושבים בבקעת הירדן וסביבתה הקרובה. הבקעה היא קטע מהשבר הסורי-אפריקני הרגיש לתזוזת הלוחות של פני כדור הארץ. האזהרות הרשמיות מנזקי רעידת אדמה קשה באזור שנשמעו עד כה, דברו על היקף כללי של עשרות אלפי הרוגים ומאות אלפי מבנים הרוסים.

 

יזמים שמתעניינים בהשקעות בתמ"א 38 ציינו בדיון את הבעיה של הערכת העלויות של כל פרויקט נוכח החסמים המורכבים שמשפיעים על העלויות. לדבריהם כדאיות ההשקעה בחיזוק מבנים תלויה בהטבות של תוספות הבניה אותן מציעה התכנית ליזמים, שהיזמים יוכלו למכור ברווחים מוגדלים אם יקבלו גם פטור מהיטל ההשבחה לרשות המקומית.

 

לפיכך מתמקדת הכדאיות באזורי נדל"ן יקרים כמו תל-אביב, רמת גן, גבעתיים ורעננה. השקעות בחולון כבר לא כלכליות. לערי בקעת הירדן כמו קריית-שמונה, חצור, טבריה ובית שאן – שם נמצאים המבנים הירודים הזקוקים ביותר לחיזוק – אך אף יזם אפילו לא מתקרב בגלל מחירי הנדל"ן הנמוכים שלא יניבו לו את הרווח שהוא ועמיתיו מחפשים.

 

יו"ר ועדת קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין, עו"ד עופר אבן, ציין את החסם המשותף לתמ"א 38 ולתוכניות פינוי בינוי של הדיירים הסרבנים שלא נותנים את אישורם לתכנית לא אחת כאמצעי סחיטה של הטבות חריגות מעבר למוצע. בתוכניות פינוי-בינוי שלב הפינוי נמשך לעתים עשרות שנים. בתמ"א 38 אין ליזמים זמן לבזבז על כך. מהנדס העיר רמת-גן קרא לצמצם למינימום את מספר הדיירים שיכולים לעכב ביצוע תכנית.

 

שאמה-הכהן הודיע שהוועדה תקיים בקרוב דיון נוסף בנושאים אלה. בינתיים, הוא ישתדל לאתר את הבעיות לגביהן ניתן להגיע להסכמות עם כל הגורמים במטרה לקדם את התוכניות. 


פורסם לראשונה 15/11/2011 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעידת האדמה בטורקיה. בקרוב אצלנו?
צילום: AP
מומלצים