שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פרס ספיר: נבחרו חמשת המועמדים הסופיים

  חמשת המועמדים הסופיים לפרס הספרותי החשוב בישראל, הם הסופרים אורלי קסטל-בלום, משה סקאל, דן בניה-סרי, חגי ליניק ומתן חרמוני. בפרס הביכורים זכה "נסיעה" מאת יאיר אסולין

  אתמול (ד') נבחרה "הרשימה הקצרה" של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011. במעמד זה נבחר גם הכותר הזוכה בפרס ביכורים. ועדת השיפוט של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס, הגברת דליה דורנר, בחרה חמשת המועמדים הסופיים לזכייה בפרס היוקרתי ואת הזוכה בקטגורית פרס הביכורים, הרומן "נסיעה" מאת יאיר אסולין בהוצאת חרגול.

   

  "נסיעה" מאת יאיר אסולין. זכה בפרס הביכורים (עטיפת ספר ) (עטיפת ספר )
  "נסיעה" מאת יאיר אסולין. זכה בפרס הביכורים(עטיפת ספר )

   

  שמות הספרים שנכנסו ל"רשימה הקצרה" ומועמדים לפרס הגדול: "ארטור" מאת דן בניה סרי בהוצאת כנרת זמורה-ביתן.

  "יולנדה " מאת משה סקאל בהוצאת כתר; "דרוש לחשן " מאת חגי ליניק בהוצאת הספריה החדשה; "היברו פבלישינג קומפני " מאת מתן חרמוני בהוצאת כנרת זמורה-ביתן; ו"חיי חורף" מאת אורלי קסטל בלום בהוצאת הספריה החדשה .

   

  מנימוקי השופטים על הרומן "דרוש לחשן": "חיי משפחה הטעונים בטראומה בין-דורית בשל אתוס השכול, עומדים במרכז הרומן רב העוצמה של חגי ליניק. הקול המספר מצליח לחדור לעומקים מכאיבים אבל בה בעת הוא רווי בהומור, עדינות והשתאות לנוכח עוצמת האנושיות שזיקק הכאב".

   

  "דרוש לחשן" מאת חגי ליניק. "מצליח לחדור לעומקים מכאיבים" (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
  "דרוש לחשן" מאת חגי ליניק. "מצליח לחדור לעומקים מכאיבים"(עטיפת הספר)

   

  על הרומן "חיי חורף": "הדמויות, הזירות והמבטים בסיפוריה של קסטל בלום עומדים בפני פירוק, כישלון או מוות, ובכל זאת מספקים נחמה והזדהות. הזהות הישראלית והלשון העברית מתוארות בסיפורים ממרחק בוחן, אירוני ומפוכח, המשקף את מורכבותם".

   

  "חיי חורף" מאת אורלי קסטל בלום. "מרחק המשקף את מורכבות" ()
  "חיי חורף" מאת אורלי קסטל בלום. "מרחק המשקף את מורכבות"

   

  על הרומן "היברו פבלישינג קומפני": "ספר שבונה עולם יידי-אמריקני של נרגנות משובבת ומשיב לחיים חדשים שפה מקום ואנשים מתוך הזמן האבוד. יצירה שעוסקת בחומרים שאינם שכיחים בספרות הישראלית העכשווית ועושה זאת במידה גדושה של חיוניות, הומור ומקוריות".

   

  "היברו פאבלישינג קומפני" מאת מתן חרמוני. "חומרים שאינם שכיחים" (צילום: עטיפת ספר ) (צילום: עטיפת ספר )
  "היברו פאבלישינג קומפני" מאת מתן חרמוני. "חומרים שאינם שכיחים"

   

  על הרומן "ארטור": רומן עז מבע, חיוני ופרוע, שמתאר את חיי קהילה בוכרית בירושלים בשנות ה-40. בעולם שבונה בניה סרי משמשים הפגאני והיהודי בערבוביה, ודמויותיו מופעלות על ידי אמונות מסתוריות, שאינן טפלות כלל וכלל. היצירה עשירה וציורית, נעה בין הומור חם וחומל לבין פיכחון אכזרי, ומתבלטת גם באופן שבו היא משלבת רבדים ומסורות בכתיבה העברית.

   

  על הרומן "יולנדה": "הסיפור משרטט מקטע של אוטוביוגרפיה משפחתית, המתמקדת בדמותה המטריארכלית של סבתו של המספר. הדמות הזו, שיש לה פן נוכח ופן בדיוני, מלווה את המספר בתהליך התבגרות מורכב, המתואר ברגישות, בחום ובהומור. בתוך כך, מתוארים נכוחה קונפליקטים מגדריים, אתניים ודוריים בחברה הישראלית".

   

  "יולנדה" מאת משה סקאל. "מקטע של אוטוביוגרפיה משפחתית" (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
  "יולנדה" מאת משה סקאל. "מקטע של אוטוביוגרפיה משפחתית"

   

  על הספר "נסיעה" שזכה בפרס הביכורים: "זוהי נובלה דחוסה, אינטנסיבית ורבת עוצמה שמתרחשת בזמן נסיעה של חייל דתי עם אביו למשרד הקב"ן.

  יומן ישיר ושלדי הנושא מימד של דחיפות ושל תנופה פואטית חפה מגינונים. ספר נועז של נסיעה אל גוף ראשון".

   

  כל אחד מהמועמדים הנכלל ב"רשימה הקצרה" והזוכה בקטגורית ספר ביכורים, זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף שקלים. הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בסך 150 אלף שקלים וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירת הזוכה. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מה"רשימה הקצרה" וספר הביכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ. טרם נקבע מועד לטקס הרשמי של פרס ספיר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתן חרמוני. ספר ראשון ומועמדות מכובדת
  משה סקאל. על ספרו "יולנדה"
  צילום: יונתן מיכאלי
  אורלי קסטל-בלום. על הרומן "חיי חורף"
  צילום: גיל מרקו שני
  לאתר ההטבות
  מומלצים