שתף קטע נבחר

סתוונית בנחל התנינים: פריחה לצד עתיקות

הסתוונית הסגולה מבשרת את החורף בימים אלו, ומתפרצת בנחל התנינים בהמשך לעתיקות קיסריה - מה שיוצר יופי של טיול פריחה. ולמי שבאמת אוהב פרחים, מחכים גם נרקיסים

נחל התנינים הוא היחיד מבין נחלי מישור החוף שלא זוהם כלל במי-ביוב ונשאר נקי עד היום. זו רק אחת הסיבות לכך שטיול בשמורת הטבע שלו הוא מהנה ומיוחד: הסכר הענק והמרשים, הצמחייה העשירה והקרבה לחוף הים של קיסריה הופכים את הטיול בו לחוויה.

 

עוד בערוץ התיירות: 

 

בסוף ימות הסתיו מקבל הטיול צביון מיוחד – אלפי סתווניות מסוגים שונים פורחות בשטח ועימם בולט ביופיו הנרקיס הסתווי. ועל הכל – פלומה ירוקה המבשרת את ראשית עונת הטיולים לאתרי הפריחה בארץ. מומלץ להאריך את מסלול הטיול ולשלב בו הליכה לאורכו של נחל תנינים, להגיע לשפכו של הנחל אל הים ומשם להמשיך לאורך החוף לקיסריה.

 

על שום מה "נחל התנינים"?

האם ייתכן שבמקום שליו ופסטורלי כל-כך חיו בעבר בעלי החיים האכזריים והמסוכנים - התנינים? מסתבר שכן. החל בתקופה הרומית ועד ראשית המאה ה-20 קיימות עדויות להמצאות תנינים בביצות כבארה השטח שבין רכס הכרמל לחוף הים, ובו קיימות הנביעות העיקריות שמזינות את נחל התנינים במים.

 

וכיצד הגיעו התנינים לנחל? יש הסבורים שהיו אלו הרומאים שהביאו את התנינים לחיות כאן, סמוך לעיר קיסריה, כדי שישמשו למשחקי לחימה שונים שנערכו בעיר. האגדה מספרת על שני אחים שמלכו בקיסריה האחד היה מצורע וחולה והשני בריא וחזק. כדי להבריא, המליצו הרופאים לאח המצורע לרדת לרחוץ בכל יום בנחל. האח הבריא, שזמם בסתר ליבו למלוך לבדו על העיר, הביא תנינים מארצות רחוקות ושחרר אותם במי הנחל. וכך הגיע האח המצורע לרחוץ במימי הנחל, התנינים טרפו אותו והאח המרושע נותר שליט יחיד בקיסריה.

  

חובבי טיולים בארץ שיגיעו לכאן ימצאו מסלול הליכה קל ונעים לכל המשפחה, מישורי וחשוף לשמש. זהו מסלול טיול קצר המתאים למשפחות וגם לקבוצות קטנות ולזוגות.

 (צילום: ערן גל-אור) (צילום: ערן גל-אור)
 

זה הזמן שלהן. סתווניות בנחל תנינים (צילום: ערן גלאור)

 

שלושת הגולשים שזיהו ראשונים את המקום המצולם, וזכו בספר מתנת "מסלולים > להתאהב בארץ מחדש", הם:

אוהד כנה, אלעזר

מוחמד כריים, כפר כנא

בן הורביץ, בנימינה 

 

למגוון מסלולים מומלצים במיוחד לאורך מישור החוף ב-מסלולים, להתאהב בארץ מחדש


פורסם לראשונה 27/11/2011 08:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריחה סגולה בנחל התנינים
צילום: ערן גל-אור
מומלצים