שתף קטע נבחר

בשורה לרוכשי הדירות: ההוצאות הנלוות יוגבלו

הצעת חוק של ח"כ שטרית, שאושרה בוועדת השרים לחקיקה, תגביל את השתתפות הרוכשים בהוצאות המשפטיות של הקבלנים. המשמעות: חיסכון של עד 15 אלף שקל לכל מיליון. "החוק ירסן את הקבלנים שמגלגלים הוצאות על הרוכשים"

מסתמנת בשורה לרוכשי דירות חדשות, שתתבטא בהוזלה של אלפי שקלים במחיר הדירה הנוכחי. ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את תמיכת הממשלה בהצעת חוק פרטית של ח"כ מאיר שטרית (קדימה) שנועדה להגביל במידה משמעותית את השתתפות רוכשי הדירות בהוצאות המשפטיות של חברות הבנייה והקבלנים הנלוות לעסקת הרכישה.

 

עוד בערוץ הנדל"ן :

 

לפי הצעת החוק, שיעור השתתפות הדייר בהוצאות המשפטיות שתתווסף למחיר הדירה לא יעלה על 0.5% מהמחיר. ח"כ שטרית מציין, כי הקבלנים גובים היום בדרך כלל תוספת בשיעור 1.5% עד 2% ממחיר הדירה. לפי החוק המוצע, ההשתתפות לא תעלה על 5,000 שקל ליחידת מחיר של 1 מיליון שקל, במקום 20-15 אלף שקלים כיום - חיסכון של בין 10,000 ל-15,000 שקלים.

 

לפי הצעת שטרית, אמור להיות לחוק תוקף רטרואקטיבי, לפחות מתחילת הליך החקיקה בכנסת, כך שחברות הבניה והקבלנים יידרשו להחזיר למפרע לרוכשי הדירות את הפרשי ההשתתפות אם הרוכשים שילמו בינתיים מעל לרף שנקבע. עוד מוצע בחוק, שעורך הדין של הקבלן יידרש לתת לרוכש חשבונית מס, מה שימנע מהקבלן לשלשל את הכסף לכיסו.

 

תמיכה ממשלתית מפתיעה בח"כ מקדימה

שטרית מבטא בהצעת החוק לתיקון חוק המכר (דירות), את הידע והניסיון שצבר בעבר בתפקידי שר האוצר ושר השיכון. הוא אמר היום לאחר אישור ועדת השרים: "החוק נועד לרסן את הקבלנים ואת חברות הבנייה המשתמשים במחירי הדירות כמנוף לכיסוי כל ההוצאות המשפטיות שהם משלמים לעורכי הדין, והם מגלגלים אותן על רוכשי הדירות".

 

בסביבת שטרית הופתעו מאישור הצעת החוק הפרטית בוועדת השרים, לאו דווקא לגופו של החוק כמו לגופו של הח"כ המציע. ועדת השרים לחקיקה איננה נדיבה כשמדובר ביוזמות חקיקה של ח"כי סיעות האופוזיציה.

 

עם זאת אישור ועדת השרים להצעת החוק איננו מבטיח אוטומטית את תמיכת הממשלה בחוק במליאת הכנסת. התמיכה איננה מובטחת אם שר בממשלה, לאו דווקא חבר הוועדה, ערער על ההחלטה במליאת ממשלה. אם הוגש ערר והוא נדחה, תמיכת הממשלה בחוק מובטחת, לפחות בקריאה הטרומית, עם אפשרות שהחקיקה תתקדם רק בתאום עם הממשלה.

 

שטרית מקווה שהוא יוכל להעלות את הצעת החוק לקריאה טרומית כבר ביום ד' הקרוב. "בתקופה שבה מחירי הדירות בשמיים, חיוב הרוכשים לשלם גם את ההוצאות המשפטיות של הקבלן הוא שערורייתי", אמר היום. "מדובר בנטל ללא הצדקה עניינית בנוסף למסים שמשלמים רוכשי הדירות. התנהלות זו מונעת מרובם לשכור עו"ד משלהם והם נאלצים לקבל ולממן את מי שמחויב לשמור על האינטרסים של הקבלן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
צילום: גדי קבלו
מאיר שטרית
צילום: אלי אלגרט
מומלצים