שתף קטע נבחר

הממשלה תדון בהמלצות טרכטנברג ליוקר המחייה

ביום ראשון יתכנסו השרים לדון בהמלצות ועדת טרכטנברג להקלה על יוקר המחייה, לאחר שב-ynet פורסם כי עד כה הם מיהרו לאשר רק את פרק המיסוי, החופף לרפורמת המס שתוכננה גם כך. על הפרק: הרחבת סמכויות רשות ההגבלים העסקיים והוזלת מחירי מוצרים בפיקוח

הממשלה מיהרה לאשר את פרק המיסוי מתוך המלצות ועדת טרכטנברג - שהיה דומה לרפורמה במס שנידונה בכנסת בכל מקרה - והתמהמה לאשר המלצות נוספות שיקלו על חיי הציבור בישראל. עתה, לאחר ביקורת שהופנתה כלפיה, היא שוב תתכנס לדון בהמלצות הוועדה - הפעם באלו הנוגעות ליוקר המחייה במדינה.

 

 

דו"ח טרכטנברג שהוצג כמענה לדרישות המחאה החברתית, כולל ארבעה פרקים: פרק מיסוי שנועד להגדיל את הכנסות המדינה ושלושה פרקים הכוללים שורה של המלצות שמטרתן להסיט את אותם כספים לטובת הציבור - פרק הדיור, פרק השירותים לאזרח ופרק יוקר המחייה.

 

למרות שפרק המיסוי אושר בממשלה במהירות מפתיעה, שכן הייתה כוונה לאשר רפורמה זהה לו בכל מקרה עוד לפני פרוץ המחאה החברתית, שלושת הפרקים האחרים טרם עלו לדיון בישיבות הממשלה ובמשרד ראש הממשלה מסרבים לנקוב במועד שבו ידונו בהם. היום הודיעה הממשלה כי ביום ראשון היא תתכנס לדון, כאמור, בפרק יוקר המחייה.

 

המלצות ועדת טרכטנברג בתחום יוקר המחיה היו, בין היתר, על חקיקה שתגביל שתדלנות בכנסת ותוספת תקציב למועצה לצרכנות, הקמת חטיבת תחרותיות ברשות ההגבלים העסקיים והרחבת סמכויותיה, פרסום של מוצרים נבחרים במשק על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הוזלת מחירים של מוצרים בפיקוח, כמו ביצים וחלב ושורה של רפורמות מבניות בענפים כמו מלט ושמן זית.

 

לצד אלה, הממשלה תדון גם הפחתת חסמי יבוא, קידום ופיתוח נמלי הים, צמצום הריכוזיות והגברת התחרותיות בענף התחבורה הציבורית, בתחרות בין חברות הדלק.

 

נושאים נוספים בהם תדון הממשלה הם "שיפור מנגנוני ניהול ההון האנושי בשירות המדינה" ו"חיזוק יכולת המשילות, התכנון והביצוע של הממשלה". עוד תידון הצעה לפיה ועדת מעקב בראשות שר המשפטים ובהשתתפות שר האוצר ושרים נוספים תדון בתיקוני חקיקה שיידרשו לשם יישום ההחלטות שיתקבלו בממשלה.

 

השבוע אמרו מקורות באוצר ל"ידיעות אחרונות" כי קיים ספק האם יאושרו כל ההמלצות המדברות על הסטת התקציבים לטובת הציבור, בשל התפתחות משבר החובות באירופה והתערערות המצב הביטחוני באזור.

 

גם יורם גבאי, שהיה חבר בוועדת טרכטנברג, מודה כי הוא אינו מאמין שכל ההמלצות ייושמו. לדבריו, "אם יאשרו את כל ההמלצות, אכן מדובר במהפכה. אך זה יהיה קשה מאוד. הבשורה העיקרית שלנו בתחום הדיור היא הגדלת היצע הקרקעות, אך צעדי הסבסוד לא יעבדו כי הקריטריונים שלנו הם חילוניים בעוד שהקואליציה היא חרדית". בדבריו כיוון גבאי להמלצות בנוגע להקצאת פרויקטים של בנייה לדיור מוזל במסגרת מחיר למשתכן בשכר דירה מפוקח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר שטייניץ (מימין) וראש הממשלה נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים