שתף קטע נבחר

עצורים בירושלים: פעילי ימין שברו שמשות לניידת

עימות בין פעילי ימין לשוטרים פרץ בשכונת קריית-משה בבירה, בזמן חיפוש ומעצר חשודים בפעולות "תג מחיר". ניידות משטרה ניזוקו. במקביל, בדיון מיוחד החליטו שרים להכריז על האחראים לאלימות המתנחלים כארגון טרור, אבל מי הטרוריסט?

בזמן שהשרים המליצו להכריז על פעילי ימין כחברים בארגון טרור, המשטרה החלה לפעול - וגם הותקפה. בצהריים (יום ד') התפתחו עימותים בין פעילי ימין לבין כוחות משטרה בשכונת קריית משה בירושלים. מהמשטרה נמסר כי שישה חשודים במעשי "תגי מחיר" ובפגיעה בערבים נעצרו, וכי נערך חיפוש בדירה שבה שהו.

 

במקום התפתחו עימותים קשים. צמיגי ניידת אחת נוקבו. נזק נגרם לשמשות של ניידת אחרת. בסוכנות הידיעות "תצפית" נטען מפי פעילי ימין כי שלושה מאנשיהם נפגעו במהלך המעצרים. "כנראה המשטרה מתחילה ליישם את הנחיות הפוליטיקאים - 'להיכנס' בימין", אמר אחד מהם. לטענת פעילי הימין בדירה התגוררו צעירים שהורחקו בעבר מההתנחלות יצהר.

 

העימות בדירה בקריית משה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
העימות בדירה בקריית משה(צילום: גיל יוחנן)

   

פעילי הימין תקפו חיילים - כותרות אחרונות:

בן-אליעזר: הסמח"ט כמעט נהרג, חבל שלא ירו

גנץ על האלימות באפרים: "אבסורד בלתי נתפש"

 

דניאל, שכן של הצעירים שנעצרו, אמר כי השוטרים השתמשו בכוח רב. "אני מבין שמדובר באנשים שהורחקו כחוק, אך הם צריכים לגור היכן שהוא. הם גרו כאן במשך חודש, היו שכנים בסדר גמור ולא עשו צרות".

 

הוא סיפר כי כבר בשעות הבוקר הגיעו שוטרים למקום: "הם ביקשו ב-11:00 להיכנס ולעשות חיפוש. הצעירים ביקשו מהם תעודת שוטר או צו מעצר והשוטרים סירבו. הצעירים לא הסכימו לפתוח את הדלת ולמקום הגיעו שוטרי יס"מ, שפרצו בכוח לדירה. הם הוציאו אותם אחד אחד מהחלון, תוך הפעלת אלימות שלא לצורך ועשו חיפוש בדירה".

 

נוער הגבעות - ארגון טרור?

זמן קצר קודם לכן המליץ הצוות שהקים ראש הממשלה להכריז על חלק מהפעילים המכונים "נוער הגבעות" כעל ארגון טרור. כך הוחלט בתום ישיבה במשרד המשפטים. המשמעות היא פעילות נרחבת יותר נגדם באמצעות צווים, אולם לפני הכרזה שכזו צפויות בעיות משפטיות.

 

בדיון מיוחד, שעליו פורסם לראשונה ב-ynet, השתתפו בין היתר שר המשפטים יעקב נאמן והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. הוחלט כי יש למפות את ארגוני הימין, למצוא את אלו האחראים לאלימות ועל החרפת המצב ולהכריז עליהם כעל ארגוני טרור. במהלך הישיבה הדגישו הנוכחים כי מדובר בקומץ שיש לטפל בו ביד קשה ביותר, אולם קומץ זה איננו מייצג את תושבי יהודה ושומרון.

 

הכרזה על נוער הגבעות כעל ארגון טרור צפויה להיתקל בבעיות משפטיות, כיוון שלא ידוע אם יש ארגון כזה, מי עומד מאחוריו ומי משתייך אליו. בנוסף הומלץ להרחיב את השימוש בצווי מניעה וצווי הרחקה וכן להדק את שיתוף הפעולה בין גורמי האכיפה ולהצמיד פרקליט מלווה לכל תיק שכזה. בנוסף נבחנה בישיבה האפשרות כי כתבי אישום נגד מתפרעים יוגשו בעבירות ברמת מדרג גבוה יותר מאלו המוגשים כיום.

 

עוד ממליצים השרים לראש הממשלה להשתמש באמצעים טכנולוגיים, כשאחת ההצעות שתועברנה היא לצייד כל צמד חיילים במצלמה, על מנת שיוכלו לתעד את האירועים השונים. ההמלצות יועברו בקרוב לראש הממשלה.

  

גורמים בכירים במשרד המשפטים הביעו זעזוע מהאירועים האחרונים. "אין ספק כי מה שנעשה הינו חציית קו אדום ויש להילחם

 בתופעה מסוכנת זו", אמרו הגורמים. לדבריהם, "שר המשפטים וגורמי הפרקליטות הבכירים יעשו ככל שביכולתם על מנת להילחם בתופעה מדאיגה זו, שאת השלכותיה ראינו אתמול. נעשה הכול כדי שאירוע מסוג זה לא יחזור ונשתמש בכל האמצעים שהחוק מעמיד לרשותנו".

 

השר לשעבר בנימין בן-אליעזר התבטא היום בחריפות נגד המתפרעים. "חבורה של פושעים לקחו לבנה, הכניסו לסמח"ט במוח וכמעט הרגו אותו. חבל שלא עצרו אף אחד, חבל שלא ירו, חבל שלא הגיבו", הוא אמר.

 

אחר הצהריים פרסם גם שר החוץ אביגדור ליברמן גינוי. בשיחה עם פעילי "ישראל ביתנו" בירושלים הוא אמר כי "המעשים הללו גורמים נזק עצום למפעל ההתיישבות היהודית ולחברה הישראלית. שום עניין לא מצדיק פגיעה והשתלחות בחיילי צה"ל, מדובר בעשבים שוטים שיש לעקור אותם מן השורש".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו יאיר אלטמן, אביעד גליקמן ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק למפרט, תצפית
העימות בדירה בירושלים
צילום: יצחק למפרט, תצפית
בסיס חטיבת אפרים, אתמול
צילום: יואב זיתון
מומלצים