שתף קטע נבחר

ערבים הפגינו: "לא נסכים להשתקת המואזין"

בכמה יישובים ערביים מתקיימות הפגנות נגד חוק המואזין והצתות המסגדים. המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב "מדינה דמוקרטית לא פוגעת בחופש ובדת". תושב רהט אמר: "רוצים להשפיל אותנו בכל מחיר". תושב יפו: "זו תוצאה של גל ההסתות נגדנו"

ערביי ישראל נגד חוק השתקת המואזין : מאות ערבים משתתפים בצהריים (שבת) בהפגנות ברחבי הארץ נגד הצעת החוק שנועדה להגביל את רעש קריאות המואזין במסגדים. הם הניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "לא נסכים להשתקת המואזין". בנוסף הם מחו על הצתת המסגדים בירושלים ובכפר בורקא בבנימין.

 

בצהריים התקיימו הפגנות באום אל-פחם ובשפרעם ובמהלך היום צפויות להתקיים גם הפגנות בבקה אל-גרביה, טירה, טייבה, סכנין, תרשיחא, נצרת, רהט, יפו, כאבול וג'סר א-זרקא. המפגינים הניפו גם שלטים, שעליהם נכתב "מדינה דמוקרטית לא פוגעת בחופש ובדת" וגם "מדינה גזענית שורפת מסגדים" ו"מדינת טרנספר וסילוק ערבים".

 

הצעת החוק להשתקת המואזין - כתבות אחרונות

רוב השרים נגד חוק המואזין: "שערורייתי ומתריס"

אנסטסיה מיכאלי רוצה "ערבים טובים"/ דעה

 

ג'ומעה זבארקה מרהט אמר ל-ynet: "מדינת ישראל לא העמידה לדין את מי שעומד מאחורי 'תג מחיר'. זאת חוצפה לשרוף מסגדים, כי זה פוגע בתושבים הערבים במדינת ישראל וגם בכל הערבים בעולם". הוא אמר כי התגובה להצתת המסגדים הייתה מינורית, לעומת התגובות לאחר תקיפת מפקד חטיבת אפרים. "אז כל המדינה קמה וראש הממשלה דיבר בחריפות על עוצמת הסכנה, אבל אם יש משהו שפוגע בנו - מעדיפים לא לדבר", הוא אמר.

 

ההפגנה באום אל-פחם (צילום: תנועת בל"ד) (צילום: תנועת בל
ההפגנה באום אל-פחם(צילום: תנועת בל"ד)

 

לגבי הצעת "חוק המואזין" הוא אמר כי מדובר בעניין רגיש מאוד. "רוצים להשפיל אותנו בכל מחיר. אנחנו מעבירים מסר למדינה שלא נרשה להוביל 'נכבה שנייה'".

 

"מלחמה שהכריזו הגזענים"

ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד היה בוטה יותר: "שריפת המסגדים וחוק השתקת המואזין הם חלק ממלחמה שהכריזו הגזענים והמתנחלים נגד הציבור הערבי והמוסלמים. הקול של המואזין, פעמון הכנסייה והתקיעה בשופר, אלו דברים שקיימים מאז ומתמיד. לכן המטרה של הוגי החוק ומחתרת הפורעים שמחללים ופוגעים במקומות הקדושים, היא לזכות בנקודות על חשבון הציבור הערבי".

 

מסגד ברמלה (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
מסגד ברמלה(צילום: זיו ריינשטיין)

  

אימן חאג' יחיא, חבר הנהגת בל"ד, הזהיר ממה שהוא מכנה "גל הגזענות המתפשט במדינה". הוא אמר כי ערבים מותקפים ברחובות. "כל יום מדווחים על מקרים כאלו", הוא אמר. "אנחנו בבל"ד לא נעבור לסדר היום בעקבות כל האירועים האלו. נתעמת עם הגזענות בכל מיני דרכים".

 

הוא הזכיר את הפיגוע בשפרעם, שביצע החייל עדן נתן-זאדה, בו נרצחו ארבעה ערבים ישראלים. "האווירה מלווה בגל של גזענות, ממש כמו אז. אנחנו חוששים שיקום עוד נתן-זאדה".

 

סאמי אבו שחאדה מיפו דיבר גם הוא על גזענות נגד ערבים. "הדברים אמורים להדאיג את כל הקולות השפויים בישראל", הוא אמר. "אנו עדים לאחת התקופות הקשות, בה הימין הקיצוני משתלט על הכנסת. הצעת החוק נגד המואזין היא תוצאה של גל

 ההסתה והגזענות נגד אזרחי המדינה". הוא הזהיר מאישור הצעת החוק: "העברת הנושא לא תעבור בשקט ותביא לתגובות לא רצויות ולהעמקת השנאה".

 

הצעת החוק מבקשת למנוע את הכריזה בשעות הלילה והבוקר המוקדמות, המפריעה למתגוררים בסמוך, ועל פיה לשר הפנים תינתן הסמכות לקבוע מקרים שבהם יתאפשר השימוש בכריזה. להצעת החוק צורף מחקר של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שערך השוואה ביחס מדינות העולם לנושא הכריזה במסגדים. את המחקר הזמינה ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), והוא סוקר את ההתנגשות בין חופש הדת לבין זכות התושבים לנטרל מטרדי רעש.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסגד בעכו
צילום: דורון גולן
ח"כ ג'מאל זחאלקה
צילום: עופר עמרם
מומלצים