שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

חשש: השמן למנורה יספיק ליום בלבד

הכהנים נכנסו לחדר השמנים בבית המקדש ולקו בהלם: כל כדי השמן עם חותם הכהן הגדול נופצו. בין השברים נמצא רק כד קטן, שהשמן שבו יספיק ליום אחד בלבד. מתפללים לנס

האם המנורה תאיר? חשש כבד בלב הכוחות היהודיים כי השמן שנמצא בבית המקדש לא יספיק להדלקת המנורה בשמונת הימים הקרובים - הזמן הדרוש להבאת שמן חדש מהגליל.

 

עוד ב-ynet חנוכה  - דיווחים מיוחדים:

 

לאחר טיהור בית המקדש נכנסו הכהנים להיכל וחיפשו אחר שמן זית טהור להדלקת המנורה. כשנכנסו לחדר השמנים חשכו עיניהם, שכן היוונים פעלו באופן יסודי וניפצו את כל כדי השמן עם חותם האיכות של הכהן הגדול. בין השברים נמצא רק כד שמן קטן, שנותר שלם באורח פלא.

 

עם מציאת הכד פצחו הכהנים הנרגשים בריקודי גיל ושמחה, אך עד מהרה שככה החגיגה כשנבדקה כמות השמן - שתספיק ליום אחד בלבד. משלחת מיוחדת יצאה באופן מיידי אל תקוע שבגליל, כדי להביא שמן חדש. מאחר שמרחק ההליכה עומד על ארבעה ימים בכל כיוון, נראה ייאלצו בבית המקדש להמתין יותר

משבוע. פתרון למצב לא נראה באופק, וכל העם מתפלל לנס.

 

יש לציין כי את השמן מתכוונים הכהנים להדליק במנורה מאולתרת, שכן מנורת המקדש המקורית נעלמה. על-פי הערכות, תלמי בזז אותה כשנכנס להיכל ומקום הימצאה טרם נודע. מכון בצלאל החל בגיוס זהב לצורך הכנת מנורה חדשה.

 

לוחמים שנכנסו אל בית המקדש תיארו מראות קשים במיוחד: פסלים יווניים הוצבו בכל מקום, וכלי זהב וכסף רבים נלקחו. עבודת ניתוץ הפסלים והוצאת כלי הטומאה ארכה כמעט יום שלם, ועדיין - בית המקדש לא חזר לקדמותו. מבצר החקרה, הסמוך לבית המקדש, נותר בידי המתייוונים שמתבצרים בו ומסרבים לסגת. יהודה המכבי ציווה להניח להם לעת עתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לעת עתה נעשה שימוש במנורה מאולתרת
צילום: סי די בנק
מומלצים