שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

יהודה המכבי בבית המקדש: "הר הבית בידינו"

על אף שהיו מעטים נגד רבים, כוחות החשמונאים הביסו את המצביא היווני ליסיאס ואנשיו בקרב בבית צור. בתום טיהור בית המקדש קרא יהודה המכבי להשיב את המלוכה לישראל

לאחר סדרת קרבות קשים נכנסו כוחות החשמונאים לבית המקדש בירושלים וטיהרו אותו. בראש הכוחות עמד יהודה המכבי, שגירש את היוונים והמתיוונים מהיכל קודשנו וקרא: "הר הבית בידינו".

 

עוד ב-ynet חנוכה  - דיווחים מיוחדים:

 

כוחות החשמונאים הגיעו לבית המקדש לאחר קרב נוסף שערכו אתמול בבית צור, שם הביסו את המצביא היווני הדגול ליסיאס על אף שהיו מעטים נגד רבים, כעשרת אלפים מכבים אל מול 60 אלף חיילים יוונים ו-5,000 פרשים. הצבא הקטן והחכם של יהודה אמנם חי תקופה ארוכה במדבר וסובל מרעב מתמשך, אך הצליח להתעלות ברגעי האמת ולנצח שוב את המעצמה העולמית. 

 

הקרב האחרון סיים סדרה של ארבעה קרבות קשים במיוחד, שבכולם יצא יהודה המכבי כשידו על העליונה. לוחמים שהשתתפו בלחימה מוסרים כי הקרב עוד יזכה למעמד מיתולוגי, כמעט כמו קרב אמאוס הנודע.

 

שורת הקרבות החלה לפני כשנתיים, כאשר אביו של יהודה המכבי, מתתיהו, הניף את חרבו במודיעין, הרג מתיוון שביקש לזבוח חזיר לפסל במרכז הכפר, הכריז "מי לה' אלי" ויצא להילחם בעם החזק בעולם.

 

המלחמה אילצה את מתתיהו ובניו לברוח אל ההרים ולתקוף את הצבא היווני בפעולות גרילה מתוחכמות. הסיפורים על הניצחונות ההירואים והמכות שניחתו על הצבא היווני עברו מפה לאוזן וגרמו לצעירים יהודים רבים להצטרף לצבאו הקשוח של יהודה המכבי.

 

יום חג לאומי

מקורבים ליהודה המכבי אומרים שהוא מלא תפילה והודיה לאלוקים על שעמד לצידו כל הימים, וכי ראוי להכריז על יום שחרורו של הר הבית כעל

יום חג לאומי.

 

בדברים שנשא אמר יהודה המכבי כי המערכה טרם הסתיימה וירושלים עדיין מלאה במתייוונים הממתינים לשובם של כוחות הרשע. ליסיאס אמנם נסוג וחזר לאנטיוכה, אך אין ספק כי ישוב בעתיד עם צבא גדול יותר ולכן זו העת להתחזק בתורה, להתחזק בגוף ולחזק את החומות.

 

יהודה המכבי הזכיר בנאומו את אביו שלא זכה להגיע לרגעי שחרור בית המקדש. "אני בטוח שהוא צופה בנו, ומתפלל עלינו ביחד עם האבות הקדושים", אמר יהודה, ואף הזכיר את אחותו, יהודית, שנלקחה אל בית ההגמון עם פרוץ המרד וגורלה לא ידועה.

 

את דבריו חתם יהודה בקריאה להשיב את המלוכה לישראל, ולהשיב כוהנים לעבודתם ולוויים לשירם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המקדש. שוב מטוהר
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים