שתף קטע נבחר

פעיל חב"ד, כך תשיב לחילונים על "הדרת נשים"

בחב"ד הבינו שפעילי התנועה היוצאים להדליק נרות בפרהסיה ייתקלו בשאלות - וחיברו מדריך מיוחד: "מדובר בריכוז של פרסומים על דברים שהיו תמיד, ואם כבר יש כרסום בסטטוס קוו -זה לטובת החילונים; אין הדרת נשים, אלא האדרת נשים"

חנוכה הוא חגם של החב"דניקים, שיוצאים בהמוניהם להדלקת נרות חנוכה במרכזי הערים, בבסיסי צה"ל, בבתי החולים ועוד. השנה הם הצטיידו לא רק בנרות, גפרורים, סופגניות ומצב רוח טוב - אלא גם ב"דף מסרים" להתמודדות עם המתקפה הציבורית-תקשורתית בנושא "הדרת נשים".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

באגודת צעירי חב"ד, ארגון הגג של כ-300 שליחי התנועה בישראל, הבינו כי חזותם החיצונית הופכת אותם באופן אוטומטי לשגרירי הסברה של הציבור החרדי כולו, על אף השקפת העולם השונה - וככאלה, הם זקוקים בימים אלו לתדרוך מיוחד בבחינת "דע מה שתשיב".

 

"נשים הן שוות ערך לחלוטין לגברים", נכתב בפתח המדריך, "חשוב להדגיש לשואל או השואלת, כי הגישה היהודית האמיתית אינה מתייחסת לנשים כאל סוג ב', אלא כאל מודל עצמאי עם רצונות ותכונות משלו. נשים וגברים מקיימים פעילויות רבות ומגוונות, אבל כל קבוצה בנפרד".

 

"לא הדרת, אלא האדרת"

לצורך ההמחשה גויס למאמץ ההסברתי מנהיג החסידות, האדמו"ר מליובאוויטש בעצמו. "גם הרבי דאג להעניק יחס שווה ומקביל לנשות החסידות", צוין בדף המסרים. "לאורך כל שנות הנהגתו הוא קרא לנשים לעבור להובלה נשית ולאקטיביזם, ושאף להפוך את האישה היהודייה לכוח משמעותי בחברה".

 

בהמשך מובאות דוגמאות לגישתו הלא-שגרתית של האדמו"ר: "בחלוקת הדולרים המפורסמת השתרך תור של גברים לצד תור של נשים; כמה פעמים בשנה התרוקן אולם בית-המדרש הגדול ב-770 מהגברים והתמלא בנשים, שזכו לשמוע שיחה מיוחדת מהרבי הפונה אליהן בלבד; הרבי קרא לנשים למַצות את תכונותיהן הייחודיות כנשים, במקום לאמץ את המודל הגברי, כאילו הוא המודל האחד שהופך אותך לאדם בעל ערך".

 

ביחס לשירת נשים שבעין הסערה, נכתב: "הבלט בפני בן שיחתך כי האיסור הוא על גברים לשמוע שירת נשים ולא על נשים לשיר. אם כבר, יש כאן הפליה גברית - האישה החרדית יכולה להתמוגג משירת גברים ונשים כאחד, אך גברי המגזר יכולים להאזין לשירתם של גברים בלבד. אין כאן הדרת נשים, אלא האדרת נשים".

 

שגרירים של כלל הציבור החרדי

הרב מנחם ברוד והרב מוני אנדר מדוברות חב"ד, שחיברו את המסמך, מסבירים כי המדריך מיועד לגברים ונשים – הן מהצד השואל והן מזה המסביר, שהרי לפעילות יוצאות גם נשות ובנות החסידות וגם קהל היעד מורכב משני המינים, כך ש"כלפינו לא יכולות להיות טענות על הדרת נשים".

 

עוד הם אומרים, כי "אנחנו כמובן לא יוצאים לרחוב כדי להתווכח, אלא כדי לקיים את מצוות החג ולפרסם את נס חנוכה, אבל כיוון שהפעילים ודאי ייתקלו בשאלות כאלה ואחרות, חשוב שיהיו מוכנים עם תשובות. מדברים על כך שהפכנו

לאיראן, אבל צריך לזכור ששום דבר חדש לא באמת קרה. פשוט הציגו בצורה מרוכזת דברים שתמיד היו קיימים. הסטטוס-קוו בדרך כלל נשמר, וכשהוא לא – הנסיגה היא בעיקר לכיוון השני. ללוחם הדתי, לדוגמה, לא הייתה בעבר בעיה של בנות. זו התמודדות חדשה מבחינתו שהוא מחפש לה מענה".

 

יו"ר צעירי חב"ד, הרב יוסף אהרונוב, התייחס למשימת ההסברה שנכפתה על פעילי מבצע חנוכה: "כבר בימים האחרונים, כמעט בכל מפגש שלי עם ציבור חילוני, היה להם הרבה מה להגיד על ההתנהגות של הציבור החרדי, למשל בקווי המהדרין באוטובוסים. אפילו מבלי שרציתי, מצאתי את עצמי משמש כשגרירו של הציבור החרדי, ונאלץ להתמודד עם טענות רבות - רובן מופרכות וכלל לא מבוססות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התשובות בדף שבכיס...
צילום: מוטי קמחי
הרב יוסף אהרונוב
מומלצים