שתף קטע נבחר

ח"כים לרבנים הראשיים: דורשים גינוי הדרת נשים

מכתב פומבי ששלחו שישה ח"כים דתיים ממפלגות שונות, לרבנים הראשיים - דורש כינוס ארצי של כלל רבני הרשויות, וגינוי חד-משמעי של תופעות הדרת הנשים: "נדרשת אמירה ברורה וחד-משמעית, שתחזיר לרבנות בישראל את כבודה"

בעקבות נחשול הפגיעות בזכויותיהן של נשים בתקופה האחרונה - חברי כנסת דתיים דורשים מהרבנים הראשיים גינוי חד-משמעי של הדרת נשים . שישה ח"כים חתמו היום על מכתב פומבי שנשלח לרבנים הראשיים, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, בבקשה לקיים כינוס מיוחד שיעסוק בתופעות הדרת הנשים בציבור החרדי. מטרת המכתב, שנשלח ביוזמת ח"כ חיים אמסלם, יו"ר תנועת "עם שלם": להוציא קול קורא הלכתי חד וברור, שהתופעות הללו פסולות על פי ההלכה.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

  

"ימים קשים עוברים עלינו כעת", נכתב. "קיצונים ואלימים מנסים להשליט את דעותיהם על החברה הישראלית בכלל, ועל החברה הדתית בפרט, וגורמים ל'חילול השם' גדול. כלל הציבור אינו יודע תמיד להבחין בין רוב הציבור הדתי והחרדי השפוי, לבין השוליים הסהרוריים הללו, המציגים עצמם כמגני התורה וההלכה. לעת כזאת אין לחשות ולשתוק".

 

"להחזיר לרבנות את כבודה"

הח"כים דורשים "לקום ולמחות ולהודיע בשער בת רבים, כי תופעות כמו 'נשות שאלים' ו'נשות טליבאן', הדרת נשים תוך פגיעתן והעלבתן, ופגיעה בילדות כמו זו המתרחשת בעיר בית שמש ואפליות על רקע עדתי, הינן תופעות פסולות ואסורות, שמקומם לא יכירם על פי ההלכה, ומוקצות מחמת מיאוס בעיני כל מי שתורת ישראל חשובה לו".

 

על המכתב חתומים, מלבד ח"כ אמסלם - גם חברי הכנסת זבולון אורלב ("הבית היהודי-המפד"ל"), דוד רותם (ישראל ביתנו"), ציפי חוטובלי ("הליכוד"), אורי אריאל ("האיחוד הלאומי") ועתניאל שנלר ("קדימה"), שהפנו אותו גם לראש הממשלה, לנשיא המדינה ולכלל הרבנים בארץ. הם מסיימים את פנייתם בבקשה ליזום כינוס חירום של כל רבני ישראל - כולל רבני ערים, יישובים ושכונות - "כדי למחות מחאה גדולה, ולהביע הסתייגות מהתופעות המבישות הללו.

 

"עניין חמור זה הוא מהדברים החשובים ביותר שהרבנות צריכה לעסוק בהם בימים אלה. נדרשת אמירה ברורה וחד-משמעית, שתחזיר לרבנות בישראל את כבודה, ותבהיר "שלא כל הרוצה ליטול את השם, יבוא וייטול".

 

בינתיים, מתבטאים נגד "קווי המהדרין"

הפנייה מגיעה בעקבות סדרת אירועים הכוללים, בין היתר, את פרשת טניה רוזנבליט בקו המהדרין ופרשת נעמה מרגוליס מבית הספר "אורות" בבית שמש.

 

בשבוע שעבר התבטאו הרבנים הראשיים בחריפות נגד "קווי המהדרין". בעקבות הניסיון להעביר נוסעת בקו 451 לספסלים האחוריים של האוטובוס, אמר הרב יונה מצגר כי לציבור החרדי אין זכות לכפות את דעתו על שאר האוכלוסייה.

אנחנו לא יכולים להיות 'בעלי-בתים' על כל העולם. זו לא מדינה של הציבור החרדי", והוסיף כי אם אנחנו רוצים שתהיה לנו הפרדה, זה לגיטימי מאוד שנקים חברת אוטובוסים מיוחדת לקווים מסוימים, ואז נהיה ה'בעלי-בתים'. אך כל עוד הם משלמים כמונו, וזו חברה ציבורית שלא משרתת רק ציבור חרדי - מה נעשה?"

 

מלשכתו של הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, נמסר ל-ynet כי "אדם יכול להחמיר על עצמו, אך לא על אחרים. אם החרדים רוצים להחמיר לעצמם באוטובוסים שלהם, שיחמירו. אבל לכפות על אנשים אחרים זה לא שייך".

 

גם הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ובנו של מנהיג ש"ס, הצטרף למגנים את תופעת קווי המהדרין בתחבורה הציבורית. הוא כינה חרדי שהעיר לנוסעת "טיפש", והוסיף: "זו חוצפה, זה חוסר הבנה מינימאלי... זו טיפשות, זה לא נובע מתוך יראת שמיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"לא עת לחשות". הרבנים הראשיים
צילום: איי פי
יוזם המכתב, ח"כ הרב חיים אמסלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים