שתף קטע נבחר

תינוק בלי גרביים? טפו, תועבה

מישהו חינך את הציבור החרדי בבית שמש, שילדה בת שבע היא אובייקט מיני. למשל התקשורת החרדית, שהפכה את הדרת הנשים לסוג של אמנות (מפוקפקת). בתפריט: תינוק עם גרביים בפרסומת ל"טיטולים", בובה מצונזרת ואיור של בית עם שרוולים

מיטב דובריה ולבלריה של היהדות החרדית התגייסו לשינון המנטרות הידועות "הם לא משלנו", "זה לא אנחנו", "אלה קיצונים ועשבים שוטים", "סיקריקים". אף אחד לא לקח אחריות ואמר: "טעינו". אף אחד מהדוברים הוותיקים או הכותבים בעיתונות החרדית המסורתית לא ניסה ליטול יוזמה, ולעשות משהו בעניינם של אותם "עשבים שוטים". 

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

גם אני מאוד רוצה להאמין שאלה פעולות רק של ה"סיקריקים", של קיצונים "לא משלנו", רק שאני יודע שזה לא כל כך נכון. משום מה, במוצאי השבת, כשפתחתי את האינטרנט והתוודעתי לבאז סביב נעמה מרגוליס הקטנה, לא עטיתי על עצמי את מסכת הצביעות, ולא מלמלתי: "הם מוציאים את דיבתנו רעה". 

 

נכון שיחסית לשאר התופעות הקיצוניות, בבית שמש הם גם אלימים, אבל זה לא אומר שהם הכי גרועים. נכון שילדה בת 7 שאיננה לבושה לפי הסטנדרטים שלהם, יכולה להוות עבורם אובייקט מיני, אבל זה לא אומר שהם ירדו הכי נמוך שאפשר.

 

אין נשים ב"המודיע"

אז מה יכול להיות גרוע מזה? איך אפשר לרדת נמוך מהסטנדרט שהציבו קנאי בית שמש? עיתון "המודיע" מיתג עצמו כ"עיתון היומי של היהדות החרדית", והוא אכן  היומון הנפוץ ביותר במגזר. העיתון שייך לסיעת "אגודת ישראל", שהיא חלק ממפלגת "יהדות התורה". רבים בציבור החרדי

רואים ב"המודיע" את שופרה של חסידות גור, והעיתון מצדו לא מתאמץ להסתיר זאת.

 

אף אחד לא יחשוב להגיד על ח"כ יעקב ליצמן – נציגה של חסידות גור ב"אגודת ישראל" – שהוא נמנה עם החרדים הקיצונים. ומצד שני, גם אף אחד לא יגיד על חסידות גור – שהיא הגדולה והדומיננטית בחסידויות ישראל – שהיא קבוצת שוליים, מיעוט קולני.

 

בעיתון המתון והמיינסטרימי הזה, כמו בשאר העיתונים החרדיים, לא מציגים תמונות של נשים, וזה כבר נהיה מקובל. אבל הם בצדיקותם, הלכו צעד אחד קדימה. גם ציורים של נשים לא מופיעים בעיתון.

 

 

הציור שלפניכם הופיע בעיתון של שבת פרשת "חיי שרה" השנה (18.11). בציור רואים חופה יהודית, אבל את הכלה ואת האמא שלה – הסתירו מאחורי מעטה כבד של פיקסלים.

 

חתונה בלי כלה ובלי מחותנות ()
חתונה בלי כלה ובלי מחותנות

 

 

בל נחטא לאמת: דוגמאות כגון אלו ניתן למצוא לרוב לא רק בעיתון "המודיע", וזאת לא יד מכוונת רק נגד נשים. דרישות הצניעות המחמירות מופיעות גם בעיתונים ובפרסומים אחרים. עולם הפרסום החרדי מלא במודעות פרסום שעברו גיור לחומרא לפני שהורדו לדפוס. אפילו לתינוק בפרסומת לטיטולים (המקור מאתר פשקעוויל), האריכו את הגרביים.

 

מימין: גרבי התינוק שהתארכו (מקור: אתר פשקעוויל) ()
מימין: גרבי התינוק שהתארכו (מקור: אתר פשקעוויל)

 

 

מהיכרותי הארוכה עם העיתונות החרדית, אני לא מתרגש מ"הגיורים" האלה. אני מכיר את זה. אבל בליל שבת האחרון (23.12) שוב פתחתי את עיתון "המודיע", ונתקלתי במודעת הפרסומת הזאת.

 

תראו את מה מצנזרים פה ()
תראו את מה מצנזרים פה
 

 

המודעה מלאה בצנזורים של של ילדות, שנחתכו מעטיפות של משחקים. נו, לזה כבר התרגלנו. אבל בחלק התחתון שלה צנזרו ציור של בובה. כן-כן צינזרו בובה!

 

 

מה שהזכיר לי פרסומת אחרת שצונזרה בעבר ב"המודיע". בתמונה מוצגת מודעת פרסום כפי שפורסמה בעיתונות החרדית, וכפי שהיא התפרסמה ב"המודיע", העיתון שבו "הלבישו" לדמות המאוירת של הבית - שרוולים!

 

צניעות בבית ישראל (מקור: אתר "פשקעוויל") ()
צניעות בבית ישראל (מקור: אתר "פשקעוויל")

 

כבר בטח הבנתם שאם מצנזרים בובה ו"מלבישים" שרוולים לבית, אין פלא שילדה בת 7 הופכת להיות אובייקט מיני. ואם אלה מ"המודיע" נחשבים מתונים, אז למה אלה בבית שמש נקראים "קיצונים"?

 

לכן, כשראיתי את הכתבה במוצאי שבת, ממש לא התפלאתי. זה אפילו היה מתבקש. נכון שה"סיקריקים" הם לא חלק מהזרם המרכזי של היהדות החרדית, ונכון שאת מעשי האלימות מבצעים רק קיצונים. אבל מי חינך אותם?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תינוק זה לא צנוע!
זהו את סוג "הסרטן הנשי" (מתוך חוברת של קופ"ח מאוחדת")
נחמיה רוזנפלד
מומלצים