שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לאפשר לרווקות וגרושות לטבול

ארגוני נשים ושתי רווקות עתרו להנחות את המועצות הדתיות לאפשר טבילה של רווקות, גרושות ואלמנות. בממסד הרבני מתנגדים שכן יש הרואים בכך גושפנקא ליחסי מין ללא נישואים

ארגון "קולך", מרכז צדק לנשים ושתי נשים רווקות הגישו הבוקר (יום ה') עתירה לבג"ץ נגד השר לשירותי דת, יעקב מרגי, ונגד הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, בדרישה לאפשר לנשים רווקות, אלמנות וגרושות לטבול במקווה ללא מגבלה כלשהי.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

העותרות מבקשות לבטל את ההנחיה המונעת מהנשים האמורות לטבול במקוואות בישראל, ואף לפרסם הנחיה שמבהירה כי הנחייתם של השר ושל הרב בעניין זה הן בבחינת פסיקה הלכתית בלבד, המיועדת לידיעת הציבור, אך אין בה מניעה כלפי המוצעות הדתיות לאפשר לרווקות, אלמנות וגרושות לטבול, אם רצונן בכך. התנגדות הממסד הרבני למהלך נובעת מכך שיש הרואים בטבילת רווקות גושפנקא לקיום יחסי מין ללא נישואים.

 

אל העתירה צורף מכתב מאת הרב מצגר, שבו נכתב: "...אשר על כן בא אני בזאת לחזק ולבצר פסקם של ראשונים ואחרונים ולהודיע בשער בת רבים כי איסור גמור הוא לאישה פנויה, הן רווקה והן אלמנה או  גרושה לטבול לטהרתה, וחובה למונעה ואסור לסייע בידה - והפורץ גדר יישכנו נחש".

 

רק רוצה לטבול

מהעתירה עולה כי באפריל 2010 פנתה לעמותת מרכז צדק לנשים חיילת בצה"ל בשם פליאה אוריה, שבמשך שלוש שנים ניסתה כמה וכמה פעמים לטבול במקווה במקום מגוריה, ונדחתה על-ידי הבלניות מאחר שהיא רווקה. 

 

בעתירה נטען כי אוריה רואה בטבילה במקווה חלק מאמונתה הדתית ועבודתה הרוחנית, וכי הבלניות נימקו את סירובן לאפשר לה לטבול בהנחיות המועצה הדתית. עוד נטען כי בשל כך נאלצה אוריה להתחפש לאישה נשואה או להרחיק בנסיעה לים או למעיינות כדי לטבול.

  

מקרה אחר המפורט בעתירה הוא של עולה חדשה בשם אמיתל זקס, שפנתה לעמותה לאחר שבספטמבר 2009 ביקשה להתלוות למשפחה מארחת לטבילה במקווה בערב יום כיפור. כאשר הגיעה למקווה, אסרה עליה הבלנית לטבול מאחר שהיא רווקה. לטענת זקס, הבלנית אף אמרה לה שטבילה כזו תהיה חילול הקודש, כפירה וצביעות.

  

ארגון "קולך" ומרכז צדק לנשים טוענים כי הרב הראשי ומועצת הרבנות הראשית הוציאו תחת ידיהם הנחיה שנועדה לכפות איסור דתי, ומונעים מנשים לקיים מצוות טבילה לפי השקפתן - דבר שמהווה כפייה דתית והפרת חופש הדת והמצפון. "התוצאה של כפיה דתית זו היא אפליה פסולה בין נשים רווקות לנשואות", נטען. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקווה. מי יכול לטבול?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים