שתף קטע נבחר

המאבק בהפרדה: איומים על חיי טניה רוזנבליט

בוועדה לטיפול בהדרת הנשים נחשף כי האשה שסירבה לדרישת החרדים לעבור לחלק האחורי באוטובוס, קיבלה איומים על חייה. שר המדע הציע לאסור פתיחת דלתות אחוריות באוטובוסים

איומים על חייה של טניה רוזנבליט: תושבת אשדוד שהעזה לשבת בקדמת האוטובוס, למרות שהתבקשה לעבור לחלקו האחורי, והציתה את המאבק בביזוי נשים בתחבורה הציבורית, דיווחה היום (ד') לוועדה הבינמשרדית לטיפול בהדרת הנשים, כי קיבלה איומים על חייה.

 

לדבריה, האיומים התקבלו בשיחת טלפון, בפייסבוק וגם באי-מייל. בעקבות זאת פנתה רוזנבליט למשטרה במרחב ירקון. בשיחה עם ynet היא אישרה את הפרטים, אך סירבה להרחיב. אחרי פרסום המקרה בהבלטה, טענו חרדים באשדוד כי רוזנבליט פעלה באופן פרובוקטיבי וגם איימה להתפשט.

 

ביזוי נשים- דיווחים אחרונים ב-ynet: 

החרדי שקילל חיילת: כמו אישה בשירותי גברים

בית שמש: מאות חרדים התעמתו עם שוטרים

נתניהו: נשים יושבות בתא הטייס ויישבו בכל מקום

 

השר דניאל הרשקוביץ, חבר הוועדה, הציע בדיון לא לאפשר פתיחת דלתות אחוריות באוטובוסים. "אסור שיהיה מקום בארץ שבו נאפשר לבקש ממישהי לעבור מקום", הבהיר שר המדע הרשקוביץ, חבר הוועדה שמטרתה לבחון דרכי פעולה למנוע הדרת נשים.

 

רוזנבליט. הציתה מחאה (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
רוזנבליט. הציתה מחאה(צילום: צביקה טישלר)
 

עוד הוסיף הרשקוביץ בנושא הקבורה: "לחברה קדישא אין סמכות לקבוע למשפחה איך לנהוג באבלה. תפקידם הוא לטפל בנפטר ובקבורתו על פי ההלכה ותו לא. כל השאר יתבצע על פי רצונה של המשפחה. חבל שנכנסים לפינה של פסק הלכה להספדי נשים".

 

בדומה לדברי השרה לימור לבנת, שטענה כי ההפרדה בבני ברק לא מפריעה לה, אמר הרשקוביץ כי "במקומות שלאנשים נוח עם ההפרדה - איש באמונתו יחיה, אבל צריך לדאוג שהנהג יפתח רק את הדלת הקדמית וכולם יעלו מקדימה. הלחץ החברתי מתחיל ברגע ששתי הדלתות נפתחות, ואשה חרדית צריכה לאזור הרבה אומץ כדי לעלות מהדלת הקדמית".

 

ועדת השרים, בראשות לבנת, עוסקת בהפרדה והדרה בתחומים של תחבורה ציבורית, קבורה, תשתיות עירוניות - כמו תחנות אוטובוס ומדרכות - ובטקסים או גופים ממלכתיים. בין דרכי הפעולה שהצוות אמור לבחון: הטלת סנקציות וקנסות ועל רשויות מקומיות ועל חברות פרטיות שיאפשרו הדרת נשים.

 

אחת הפעולות הראשונות שביצע הצוות כוללת הוראה לנציבות שירות המדינה לפרסם הנחיות שימנעו הדרת נשים באירועים ממלכתיים.

 

הוועדה אף הורתה למשרד לשירותי דת לפרסם תקנות מעודכנות לחברה קדישא ולמועצות הדתיות, שיבטיחו כי נשים יוכלו לשאת הספדים וללוות את יקיריהן שנפטרו בכל בתי העלמין בארץ.

 

שלמה פוקס, שנעצר לאחר שכינה את החיילת דורון מטלון "שיקסע" ו-"פרוצה" לאחר שסירבה לדרישתו לזוז לצד האחורי של האוטובוס בירושלים, אמר בראיון ל-ynet כי "קו מהדרין דומה לשירותי גברים". הוא אמר כי החיילת "הייתה במובלעת של אברכים" ותהה: "היא שומרת עליי? אני שומר עליה בבית הכנסת".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טניה רוזנבליט
צילום: צביקה טישלר
רק הדלת הקדמית תיפתח?
צילום: אוהד צויגנברג
שר המדע הרשקוביץ
צילום: רותם פלדנר, מישל דור, שי רוזנצוויג
מומלצים