שתף קטע נבחר

החרדי שקילל חיילת: "כמו אשה בשירותי גברים"

האברך שלמה פוקס, שהואשם בהטרדה מינית אחרי שכינה את דורון מטלון פרוצה בזמן נסיעה באוטובוס, התראיין ל-ynet וניסה להסביר: "היא עמדה בין אברכים, שתצא מהמובלעת הזו". הוא טען: "היא שומרת עליי? אני שומר עליה בבית הכנסת"

שלמה פוקס , הנאשם בהטרדה מינית של החיילת דורון מטלון  לאחר שסירבה לשבת מאחור בקו 49 א', מציג לראשונה את גרסתו לעימות: בראיון ל-ynet אמר היום (ב') האברך הירושלמי כי איבד את עשתונותיו וכינה את החיילת פרוצה לאחר ש"העזה" להתערב בחילופי דברים בינו לבין אשה שנעמדה ליד הספסלים הקדמיים "של הגברים". "זה הדבר הכי אלמנטרי, אשה לא תעמוד בין גברים", אמר.

 

הדרת נשים - הכתבות האחרונות:

"היחס לחרדים - כמו חוקי הגזע"

הרבצ"ר: אנשי דת התומכים בהדרה לא ירצו בצה"ל

חילונים בקווי המהדרין: עימותים עם חרדים ונהגים

 

פוקס סיפר כי ביום שלישי שעבר יצא מביתו בנווה יעקב למבחן בישיבה במאה שערים. "עליתי, ישבתי, וקראתי את החומרים שלי", שחזר, "האוטובוס בינתיים מתמלא ומתמלא, ופתאום אני מוצא את עצמי כשעולים שני מבקרים על האוטובוס והם אומרים לכולם להעביר את הכרטיסים, והיה אוטובוס צפוף מכל הכיוונים, אי אפשר היה בכלל לזוז".

 

"אז הגיעה איזו אחת רוסייה, מנסה לעבור", המשיך פוקס, "אני ישבתי אחרון בגברים בספסלים הקדמיים ואני ישבתי בספסל הבודד והיא נעמדת ליד הספסלים הקדמיים של הגברים, נעמדת לידי. אז אמרתי לה, 'גברת, את לא צריכה בכלל להעביר את הכרטיס, למי שיש חופשי חודשי'. אז היא עונה לי 'תודה רבה לך אדוני', ופתאום אני שומע קול מאמצע האוטובוס: 'היא תעמוד איפה שהיא רוצה'. אז אני עונה לה 'מה את מתערבת בכלל,' ואני בכלל לא רואה מי מדברת, כי האוטובוס היה מלא, רק שמעתי את הקול שלה, לא ראיתי שזו חיילת. אני רואה רק ראש אז צעקתי לה 'פרוצה, פרוצה'".

 

בשלב הזה, לדבריו, התפתח עימות בינו לבין החיילת. "היא אמרה 'מי מסתכל עליך בכלל?'. מה, אני נראה לא בסדר? לא יודע מה. 'תראה איך שאתה נראה', היא אמרה, כאילו יש לי קרניים. היא אמרה 'תראה איך שאתה נראה. טפיל, טפילים, לוקח כסף מהמדינה'".

 

מטלון, לדבריו, גם אמרה לו: "אני שומרת עליכם". "היא שומרת עליי?", תהה, "אני יושב משמונה בבוקר עד 12 בלילה, יושב בבית כנסת ולומד, היא שומרת עליי? אני שומר עליה. ואז ראיתי עם מי יש לי עסק, אז חזרתי ללימוד שלי ונהיה שקט". אבל תוך זמן קצר שוב פרצה מהומה באוטובוס ונשמעו צעקות: "זה לא יעבור בשתיקה, החרדים האלה עושים מה שהם רוצים, אנחנו נעצור את זה. תקחו אותו למשטרה".

 

פוקס. "עמדנו כמו סרדינים ולמה היא מתערבת בכלל?" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
פוקס. "עמדנו כמו סרדינים ולמה היא מתערבת בכלל?"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"היא עמדה בין אברכים, שתצא משם, שתצא מהמובלעת הזו", הוסיף פוקס. "זה הדבר הכי אלמנטרי, אשה לא תעמוד בין גברים". לדבריו, "בין האברכים נמצאת אשה, זה דבר שלא יעלה על הדעת".

 

"אמרתי לה 'פרוצה, תעברי אחורה'" 

האברך ניסה להסביר את השימוש בשפה הבוטה כלפי החיילת: "היה צפוף-צפוף, עמדנו כמו סרדינים, ולמה היא מתערבת בכלל?". לדבריו, החיילת פעלה באופן לא לגיטימי ופרובוקטיבי ביותר: "כמו שאף אשה לא תיכנס לשירותים של גברים ותדע שזה פרוץ, בטח שזה פרוץ, זה לא כבוד, זה לא מתאים, אז אמרתי לה - פרוצה, תעברי בחזרה לאחורה".

 

פוקס הוסיף כי אף שחי זמן רב בקרב חילונים, לא ידע מה משמעות המילה פרוצה בעולם החילוני: "ההתנתקות שלי מהעולם הזה הייתה כזאת חדה, מי שמכיר אותי יודע שאני לא מתעסק בתקשורת, לא יודע שום דבר, אין לי עיתונים או טלוויזיה בבית. כלומר, מבחינתכם אני מנותק מהעולם ולא יודע מה שקורה בעולם. אנשים צחקו עליי שאני לא יודע מה זה בכלל הדרת נשים וכל מה שקרה בבית שמש". 

 

פוקס הבהיר כי לא יסכים לסלוח למטלון: "אני לא מוחל לה. היא לא תחזיר לי את שעות הלימוד שאני הפסדתי, את הפחד לצאת לרחוב, את הבושה שהטילה על כולם שאנחנו רעים, פושעים ונרדפים, שישבתי בין פושעים ולא ישנתי לילות".

 

גם נגד המשטרה יש לו טענות קשות, והוא סבור שבכוונה הטילו על נשים לחקור אותו: "אני תמיד חשבתי שהמשטרה באה להגנתי, להגן עליי, אבל הסיוט שהם עשו לי - זה לא יסולח להם, יחס משפיל כל הדרך שלא כאן המקום להאריך בו. כן, רק בגלל שאני חרדי התנכלו לי".

 

"יש לי 12 ילדים בבית", אמר בבכי, "יש לי אשה בבית, וזה עוול בלתי יתואר מה שעושים פה. המדינה הזו עושה תיקים על נאשמים שזה דבר שלא היה ולא נברא. זו עלילת דם שלא היה ולא נברא".

 

"עשו ממני הסמל השנוא במדינה"

פוקס נשאל על הפגנת החרדים שבה נעשה שימוש בטלאי צהוב ובמדי אסירים במחנות הריכוז של הנאצים. "זה מה שעשו לנו בדיוק", אמר, "אני מזדהה עם הדברים האלה. נרדפות, לחץ, להפעיל עליי מורא כאילו שאני איזה עבריין הכי גרוע שיש בעולם, ומהבחינה הזו זה בדיוק כמו שהתייחסו הגויים אל היהודים במשך הדורות... עשו ממני הסמל השנוא במדינה. תן לי לחיות בשקט את החיים שלי, אני גם שרתי פעם התקווה, אני רוצה להיות עם חופשי בארצנו, כן להיות לבד, תעזבו אותי". 

 

"זה מה שעשו לנו". פוקס והילד עם הטלאי (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"זה מה שעשו לנו". פוקס והילד עם הטלאי(צילום: אוהד צויגנברג )

 

אודי מטלון, אביה של החיילת, אמר בתגובה: "באופן עקרוני צריך להבין שהאיש הזה פנה אליה בצרחות 'זונה, שיקסה, לכי אחורה'. אני לא יודע שום דבר על משפטים כאלה (שייחס פוקס לבתו, א"ג) אבל יודע שהיא ענתה לו 'כמו שאתה לא רוצה לראות את הפנים שלי, אני לא רוצה לראות את שלך'".

 

"אני לא חושב שיש טעם לדון בזה בכלל", הוסיף האב, "כנראה האיש הזה מנסה לקחת את זה למקומות אחרים כאילו הוא הקורבן. לא צריך לקחת את זה ברצינות יותר מדי. ראיתם למה החבר'ה האלה מסוגלים ואיך הם לקחו בזילות את זיכרון השואה. זה לא מה שהיא אמרה לו אלא מה שהוא אמר לה". 

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כי שתי נשים שהעידו במשטרה טענו כי פוקס התעמת

באוטובוס עם חיילת אחרת ולא עם דורון מטלון. "כשראיתי את החיילת שמופיעה בכתבה באינטרנט והיא בלונדינית לא הבנתי מה קורה פה, כי כל האירוע שהיה באוטובוס היה עם חיילת אחרת לגמרי שלא עונה לתיאור של אותה חיילת בכתבה באוטובוס", אמרה אחת העדות, עובדת בבית משפט השלום בירושלים. 

 

בעקבות עדויות אלו, שאליהן מתייחסים במשטרה בביטול, הגישו פרקליטיו של פוקס, עורכי הדין יאיר נהוראי ואיתן להמן, בקשה לבית משפט השלום לדון שוב בתנאי השחרור של פוקס. "עולה מתוך עדויות אלה, כי אותה אשה אשר התעמתה בדברים עם המשיב כלל לא היתה החיילת דורון מטלון!", נטען בבקשה. "עדויות אלה יש בהן כדי להטיל ספק ממשי בראיות התביעה".

 

בינתיים, המשטרה ממשיכה במאבק בהדרת נשים. הבוקר נעצר תושב מודיעין עילית בחשד שהטריד נשים חרדיות בחודשים האחרונים, העיר להן על לבושן וקרא לאחת מהן פרוצה. תושב העיר סיפר כי שלושה אברכים התלוננו למשטרה על כך שהטריד את נשותיהם. "הוא התחיל לפעול כבר לפני חצי שנה, ורק בשבוע האחרון זה קרה שוב. אפשר לומר שזו ממש תקיפה - גם אם לא פיזית. בשלב מסוים הגיעו מים עד נפש וכולם הבינו שעכשיו, כשהמשטרה והתקשורת מטפלים בחומרה בהשפלת נשים חילוניות, זו ההזמנות להתלונן גם על מה שקורה אצלנו", אמר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה פוקס. "לא מוחל לה"
צילום: אוהד צויגנברג
"למה היא מתערבת?". דורון מטלון
צילום: עטא עוויסאת
צילום: שלומי כהן
עו"ד יאיר נהוראי
צילום: שלומי כהן
עו"ד איתן להמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים