שתף קטע נבחר

אושר: מסתננים ל-3 שנות מעצר ב"מתקן שהייה"

התיקון לחוק, שכונה "חוק המסתננים", קובע כי מרגע לכידת המסתנן הוא יוכנס ל"מתקן שהייה" לשלוש שנים ללא העמדה לדין. ראש הממשלה היה בין 37 התומכים, 8 ח"כים התנגדו

"חוק המסתננים " אושר הלילה (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. התיקון לחוק מ-1954 יחמיר את תנאי השהות ואת אופן הטיפול גם בפליטים המגיעים לישראל מאריתריאה ומסודן. 37 ח"כים תמכו בהצעה, בהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וחברי כנסת מסיעת האופוזיציה הגדולה ביותר, קדימה. שמונה ח"כים הצביעו נגד.

 

לקריאת נוסח התיקון לחוק שאושר בכנסת - לחצו כאן

 

ארץ מקלט - כתבות אחרונות ב-ynet

 

לפי התיקון החדש, החוק שנועד להתמודד עם מחבלים יוחל גם על מבקשי מקלט. אפשר יהיה לעצור מסתנן ב"מתקן שהייה" עד שלוש שנים.

 

כמו כן, מי שיסייע למסתנן בעת שהותו בישראל או בהברחתו יוכל להיכנס לכלא לתקופה של עד 15 שנים. ועדת הפנים והגנת הסביבה הגישה הסייתגות לחוק וביקשה שסעיף זה יוחל רק על מי שסייעו למסתננים שעוברים עבירה פלילית. שר המשפטים ביקש להסיר את ההמלצה הזו של הוועדה, אך במהלך הדיון הסכימה הממשלה להסיר את בקשתה וההגבלה אושרה.

  

כלא סהרונים שבדרום הארץ, שם מוחזקים מסתננים (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
כלא סהרונים שבדרום הארץ, שם מוחזקים מסתננים(צילום: עמית מגל)

 

לדיון שקדם להצבעה הוגשו הסתייגויות, וחברי כנסת רבים נרשמו כדי לקבל את זכות הדיבור, מה שדחק את אישור החוק לתוך הלילה.

 אין זה העיכוב הראשון שידעה הצעת החוק הממשלית, שכבר "נתקעה" בעבר אחרי הקריאה הראשונה בעקבות לחץ ציבורי.

 

קדימה תמכה בהצעה בסיבוב הקודם, כשהובאה לקריאה ראשונה, ונציגהּ בוועדת הפנים, יעקב אדרי, אף הצביע בעד הנוסח. הסיעות שהגישו הסתייגויות כוללות את העבודה, חד"ש, האיחוד הלאומי והסיעות הערביות.


הצבעת חוק המסתננים - בעד ונגד

מי הצביע בעד ומי הצביע נגד חוק המסתננים?
בעד נגד לא הצביעו
אברהם מיכאלי (ש"ס) אילן גילאון (מרצ) מיכאל איתן (ליכוד)
אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) איתן כבל (העבודה)  
דני דנון (ליכוד) דב חנין (חד"ש)  
זבולון אורלב (הבית היהודי) זהבה גלאון (מרצ)  
יעקב כץ (האיחוד הלאומי) יצחק הרצוג (העבודה)  
ישראל אייכלר (יהדות התורה) נינו אבסדזה (קדימה)  
מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) ניצן הורוביץ (מרצ)  
מתן וילנאי (עצמאות) שלמה מולה (קדימה)  
ציון פיניאן (ליכוד) שלי יחימוביץ' (העבודה)  
שלום שמחון (עצמאות)    
אורי אורבך (הבית היהודי)    
בנימין נתניהו (ליכוד)    
דני אילון (ישראל ביתנו)    
יואל חסון (קדימה)    
יעקב מרגי (ש"ס)    
לאה נס (ליכוד)    
מירי רגב (ליכוד)    
נסים זאב (ש"ס)    
ציפי חוטובלי (ליכוד)    
אורי מקלב (יהדות התורה)    
דוד אזולאי (ש"ס)    
זאב אלקין (ליכוד)    
יולי אדלשטיין (ליכוד)    
יצחק וקנין (ש"ס)    
ליה שמטוב (ישראל ביתנו)    

משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו)

 

   
עוזי לנדאו (ליכוד)    
ראובן ריבלין (ליכוד)    
אמנון כהן (ש"ס)    
דוד רותם (ישראל ביתנו)    
בני בגין (ליכוד)    
יוסי פלד (ליכוד)    
יריב לוין (ליכוד)    
לימור לבנת (ליכוד)    
משולם נהרי (ש"ס)    
פניה קירשנבאום (ישראל ביתנו)    
רוברט אילטוב (ישראל ביתנו)    

 

"חוק המסתננים" גרר ביקורת של היועצים המשפטיים של ועדת הפנים של הכנסת וטענות כי מדובר בחוק לא חוקתי. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, טען ש"האפשרות של החזקת המסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים ללא משפט היא חריגה ביותר". ינון ציין שבעקבות משא ומתן שערך עם נציגי הממשלה הוחלט כי ממונה ביקורת הגבולות יוכל לשחרר מסתננים במקרים חריגים לאחר שלוש שנים, אך לדברי ינון סעיף זה אינו מספיק, שכן שחרור אחרי שלוש שנים צריך להיות הכלל, ולא החריג.

 

"חוק אכזרי וקיצוני"

על פי ארגוני זכויות אדם וחברי אופוזיציה, מקשיח החוק החדש את התנאים החמורים ממילא להתמודדות עם המסתננים, שרובם ככולם מוגדרים בהמשך "מבקשי מקלט" - כך שהם יכולים למעשה לעבוד כל עוד אינם מוחזקים במתקן שהייה - אך גם לא זוכים להגנה של פליטים.

 

מבקשי מקלט בסיני, בדרך לישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבקשי מקלט בסיני, בדרך לישראל(צילום: רויטרס)

 

בכנסת טענו כי החוק החדש בעייתי הרבה יותר מהקיים, משום שמצד אחד, הוא מנציח את הענישה המחמירה ולא מבחין בין מסתננים עוינים ובין מבקשי מקלט, ומצד שני מוסיף צעד שנוי במחלוקת - כליאת המסתננים. על פי החוק, מרגע לכידתו יוכנס המסתנן ל"מתקן שהייה" לשלוש שנים ללא העמדה לדין. הוא יוכל להשתחרר במקרים חריגים מאוד, למשל אם נשקפת סכנה לבריאותו.

 

"הדבר הכי חשוב שצריך להבין", אמר ח"כ דב חנין (חד"ש), "שהחוק לא נותן פתרון אמיתי. הוא אכזרי וקיצוני, אבל אם אנשים נסים על נפשם ואי אפשר להחזיר אותם,

 הוא לא ירתיע אותם מלהגיע, ולכן הקונספציה של הגישה האכזרית - לא תרתיע מצד אחד להגיע לישראל, ותהפוך את ישראל למקום רע מצד שני".

 

"יש אמנות בינלאומיות שישראל הייתה אחת היוזמות שלהן, והיא מחויבת להן. ברמה האנושית לחוקק חוק, שאינו מבחין בין פליט שמבקש מקלט לבין עברייני ביטחון, הוא דבר פסול מבחינה מוסרית. בוודאי שזה חמור שבמדינה שהוקמה על ידי פליטים יהודים, שברחו על נפשם מכל מיני זוועות באירופה. היום אנחנו עושים לאחרים בדיוק את מה ששנוא עלינו. גם ברמה המשפטית, האנושית והיהודית אין לו מקום בספר החוקים", טען חנין.

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הדגיש כי "חוק המסתננים" ספג ביקורת משני יועצים משפטיים של ועדות הכנסת, שטענו כי קיימים קשיים משפטיים וחוקתיים בנוסח הקיים. "גירוש אנשים שנמצאים בזכות צריכה להיעשות באיזון. אפשרות לממש צו גירוש אל מול העיקרון שחירותו של השוהה לא תיפגע".

 

לדבריו, "צריך לזכור שמדובר פה על כליאה ללא משפט למשך שלוש שנים. וזה דבר שלא יכול לעמוד בפני עצמו. המדינה צריכה לברר את המעמד של מי שמגיעים לישראל. דווקא העמימות הזאת שאליה מכניסים את כל מי שמגיעים, גורמת לתהליך להיות לקוי ורקוב. איזו מחשבה מעוותת גורמת לכך שניקח אנשים ונכניס אותם לכלא". הורוביץ התייחס לעובדה שההצעה חלה גם על כליאת ילדים ואמר "מדובר בהצעת חוק דרקונית".  

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "החוק הזה הוא חוק דרקוני ואכזרי שגוזר מאסר של שנים בלא משפט גם על פליטי רצח עם ומחמיר בכוונה עם מי שמגישים להם סיוע. ציער אותי מאוד שנשארנו רק שמונה חברי כנסת מהאופוזיציה להצביע נגד החוק הזה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתננים מסודן ומאריתריאה
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
רה"מ הגיע להצבעה במליאה
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מומלצים