שתף קטע נבחר

עצורים וחסימת כבישים בהפגנה "למען הפליטים"

מאות מפגינים שנענו לקריאה בפייסבוק לצאת נגד "חוק המסתננים" שאושר אתמול, התכנסו בכיכר רבין בתל אביב. "זה אנטי דמוקרטי. מדובר בפליטים, לא מסתננים", טענו. הפעילים חסמו כבישים, חמישה נעצרו

מחאה לא שקטה. מאות בודדות של מפגינים התאספו אמש (יום ג') בכיכר רבין בתל אביב ויצאו נגד תוכנית הממשלה לטיפול בתופעת המסתננים. מפגן המחאה שנמשך לתוך הלילה, כוון לטענת המפגינים, בעיקר נגד כוונת הממשלה לבנות "בית כלא" לפליטים בדרום הארץ ולכלוא אותם לתקופה ממושכת ללא העמדה לדין. בהפגנה נעצרו חמישה בני אדם.

 

ארץ מקלט - כתבות אחרונות ב-ynet:

סוגרים חשבון: החוק החדש יעצור את המסתננים?

 

הפעילים חסמו לסירוגין את הרחובות אבן גבירול ומלכי ישראל שסמוכים לכיכר, ונשאו שלטים שקראו "לא למחנות ריכוז לפליטים" ו"זכויות אדם לכל אדם". בהמשך, צעדו המפגינים לכיוון דיזנגוף סנטר.

 

"באנו להפגין נגד שורה של חוקים אנטי דמוקרטיים, והאחרון שבהם הוא 'חוק הפליטים', שמהווה סטירת לחי לחזון של מי שהקים את המדינה, שכולה מדינה של פליטים", הסביר אחד המפגינים, עו"ד מרטין קיאל. "אנחנו לא מוכנים לשתוק נוכח החוקים האנטי דמוקרטיים והאנטי הומניים האלה".

 

לדבריו, במהלך הצעדה הספונטנית לעבר רחוב דיזנגוף, "הצטרפו אלינו עוד אנשים, השוטרים הזיזו אותנו ועיכבו חלק מאיתנו". המפגינים סיפרו כי נענו לקריאה שהחלה בפייסבוק, בעקבות התיקון לחוק שאושר אתמול בלילה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, ומאפשר להכניס מסתנן שנלכד ל"מתקן שהייה" למשך שלוש שנים, במקום 60 יום.

 

"יסגרו אנשים לפי צבע העור בלבד"

"החוק הזה זורה חול בעיני הציבור הישראלי, כי לא מדובר במסתננים

אלא בפליטים", קבע יגאל שתיים, ממובילי ההפגנה. "למעלה מ-85% מהמגיעים לישראל הם פליטים שבורחים ממדינות כמו אריתריאה, בהן נשקפת להם סכנת חיים, ומדובר בנשים וילדים - לא רק בגברים. ישראל עוברת ברגל גסה על אמנות בינלאומיות ולכן לא מגדירה אותם כפליטים".

 

הוא התייחס גם ל"חוק המסתננים", וטען כי "משמעות הדבר היא שפשוט יסגרו אותם לפי צבע העור בלבד, בלי שיהיה שום ניסיון להבין את הרקע והמצוקה. הדבר הגרוע ביותר הוא שכדי שכלא כזה יהיה מרתיע עבור פליטים שמחפשים מקלט, עליו להיות בעל תנאים ירודים. זה מרמז על כך שהכלא יהיה סוג של גיהינום אנושי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה במסתננים. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים