שתף קטע נבחר

מעוז על פיטוריו: "הם בטח מצטערים על כך"

שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של אקסלנס שפוטר בעקבות התבטאות על ה"אליטה האשכנזית", הגיב לראשונה על הפרשה בראיון ל"לילה כלכלי" בערוץ 10: "בטוח שהם מצטערים על כך. הם לא אנשים רעים, הם פשוט נבהלו". מנכ"ל בית ההשקעות: "הוא ניצל את תפקידו הציבורי בכדי להביע את דעותיו האישיות"

שלמה מעוז  לא מצטער על הדברים שאמר ושהובילו לפיטוריו: הכלכלן הראשי של אקסלנס, הגיב היום (ה') לראשונה על הפסקת עבודתו בבית ההשקעות בעקבות אמירתו השנויה במחלוקת נגד "האליטה האשכנזית" ועל כך שלאומי הוא "בנק של לבנים", ואמר: "אני בטוח שהם מצטערים על כך".

 

  

בדברי התגובה, ששודרו בתכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10, אמר מעוז כי הוא מקווה שבאקסלנס מצטערים על ההחלטה לפטרו, וכי הוא סבור שהחלטה זו נבעה מסערת רוחות: "זה מעליב שבית ההשקעות עשה מה שהוא עשה. אני בטוח שהם מצטערים על כך, אני מקווה שהם מתחרטים - אני בטוח שהם מתחרטים. הם היו נמהרים, בסערת רוחות. הם לא אנשים רעים, הם פשוט נבהלו".

 

 

"אני לא מאמין שזה קרה לי", אמר מעוז בראיון. "זה קשה לי מאוד - אחרי שתרמתי לאקסלנס נשואה בתקופה של למעלה מעשר שנים והם עשו רווחים אדירים בזכותי. מילאתי להם אולמות, הבאתי להם לקוחות. האמנתי בחופש הדעה ובפלורליזם ושאם אנחנו חושבים לכל הכיוונים, התוצאות יותר טובות. ולפתע אני ממש מתאכזב. מחזירים אותי לעשרה במאי 1933 (שריפת הספרים בגרמניה הנאצית - ת.ז) וזה מאוד מאוד מדאיג ומעליב".

 

עוד בפרשת ההתבטאות של שלמה מעוז :

 

מעוז סיפר כי מאז פורסמו דבריו הוא זוכה לתמיכה ציבורית נרחבת: "מאתמול ועד היום קיבלתי להערכתי כ-1,200 שיחות טלפון, 500 הודעות כתובות ועוד מאות אימיילים. רובם ככולם תומכים. כולל אנשים אשכנזים. גם אנשים מזרחיים מטלפנים אבל עדיין פוחדים. הם אומרים לי: 'טוב שדיברת בשמנו ואמרת את מה שכואב לנו עשרות שנים'. מה שמדהים הוא שכולם עדיין מתחבאים".  

 

בתשובה לשאלה האם הוא לא מתחרט על טון הדברים, השיב מעוז: "אני לא גזען. הייתי בדיון אקדמי ולא ציבורי שמטרתו ללמד את הסטודנטים. וכדי להביא את הדברים - אתה עושה אותם בצורה לפעמים חריפה. לא ידעתי שהם מצלמים. לא התכוונתי לפגוע באקסלנס נשואה. בסך הכל ניתחתי אקדמית והיסטורית. האם כבר אסור לומר אמת במדינה? אני מצטער שלא ידעתי שהייתי צריך לשתוק.

 

"בעליון עושים טובה כששמים מזרחי אחד"

"האמת היא שלי אישית אין פצע עדתי פתוח ולא תמצאו אצלי פצעי ילדות. אני גרתי בשכונת יוקרה כשהייתי צעיר. רק אחרי שהלכתי לאוניברסיטה העברית, והייתי עם סטודנטים והבנתי את חשיבות חופש החשיבה - התחלתי לשפר העיראקית שלי ולחזור לבסיס. אבל אני מרגיש שהשיטה עצמה לא עובדת.

 

"נניח שהעניין האישי שלי עם בנק לאומי היה טעות - אז איך זה שבבית המשפט העליון עושים טובה כששמים עכשיו מזרחי אחד? אני חושב שזו שיטה, ואני חושב שזה מונע על ידי קליקה מסוימת, ששומרים אחד לשני. הייתי מאוד רוצה לראות כאן שיוויון עוד בתקופת חיי ואני לא רואה אותו. הכוח שלנו הוא בידע. ולעולם אי אפשר יהיה להשתיק את דעתי, לפחות עד מותי. עד אז מה שאני חושב אני אומר, אין טעם לחיי אם אני צריך לשתוק".

 

מעוז. בכה כשדיבר על אפליית האתיופים (באדיבות ערוץ 10) (באדיבות ערוץ 10)
מעוז. בכה כשדיבר על אפליית האתיופים(באדיבות ערוץ 10)

 

לשאלת המראיין האם הפרשה סללה עבורו את הדרך לפוליטיקה, השיב: "לא בוערת בי הפוליטיקה, בוער בי הצורך בתיקון העוולות שראיתי. מה שעשו לאתיופים... קשה לי להאמין מה שקרה שם וגם מה שעשו לפני כן לבנות המזרחיות. משרד החינוך עם הכסף שלי, עם המסים שלי, מחזיק בתי ספר שעושים אפליה גלויה", אמר מעוז, תוך כדי בכי.

 

"מה יש לי עוד להוסיף? גם את זה יגידו שאני ממציא? יש בעיות בחלוקת הרכוש, יש בעיות בחלוקת הקרקע. יש בעיה בחלוקת ההשכלה. יש בעיה בחלוקת הבריאות - רק לחלק יש נגישות לבריאות. זה קשה מאוד והבעיה היא שהייתה הצלחה מסוימת לשכבה העושקת. הם הצליחו יפה מאוד בדיכוי. ואני מדבר גם על אנשים שדיברו איתי רק הבוקר – אנשים שאומרים לי: 'תבקש סליחה, תזרום, תיכנע', ואני פשוט לא מאמין שהם מבקשים ממני לעשות דבר כזה. עדיף מותי מאשר להיכנע", הוסיף מעוז.

 

המנכ"ל שפיטר: "עובדי גוף מוסדי מחויבים לדרך ארץ"

מוקדם יותר היום, הגיב בנושא גם דוד ברוך, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס שהחליט על פיטוריו של מעוז. לדברי ברוך, "הדיון בנושאים החברתיים הוא דיון לגיטימי וחשוב בשיח הציבורי בישראל, ויש זכות לכל אדם לרבות עובדי אקסלנס לדון בהם. עם זאת, עובדי גוף מוסדי מחויבים לסטנדרט של סגנון ודרך ארץ בהתבטאויותיהם באשר הן.

 

"בעלי תפקידים לא יכולים לנצל את מעמדם ותפקידם בכדי להביע השקפות אישיות בנושאים שאינם בעיסוקה של אקסלנס. כגוף העוסק בניהול כספי ציבור חלה עלינו החובה להימנע מכל עירוב של עמדות אישיות בסוגיות אלה, ולהקפיד כי החלטותינו יעשו לפי פרמטרים מקצועיים ומבוססים בלבד.

 

"לצערי, האמירות של שלמה מעוז אתמול מצטרפות לשורה ארוכה של אמירות פוגעניות שלו בחודשים האחרונים כלפי מגזרים שונים בחברה הישראלית, ובכך ניצל את תפקידו הציבורי באקסלנס בכדי להביע את דעותיו האישיות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה מעוז. "מעליב שבית ההקעות עשה מה שעשה"
צילום: עמית שעל
דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס. "חלה עלינו החובה להימנע מעירוב של עמדות אישיות"
מומלצים