שתף קטע נבחר

הרב מלמד: לעצור הגיוס לצה"ל בגלל שירת נשים

ראש ישיבת הר ברכה קרא לצעירים שלא להתגייס, או להתחייל ולסרב פקודה, עד שצה"ל יחזור בו מהחיוב להשתתף בטקסים עם שירת נשים: "אין להשלים עם כפייה", אמר לרדיו גלי ישראל. הרב רונצקי: "הצבא הוא קודש קודשים, לא לגעת בו"

מחריף המאבק הדתי ב"פקודת שירת נשים": הרב אליעזר מלמד, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, קורא לצעירים הדתיים להשהות את גיוסם לצה"ל עד שיימצא פתרון המאפשר לכל חייל לצאת מטקסים צבאיים שבהם יש שירת נשים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרב מלמד, המוכר לציבור כראש ישיבת הרב ברכה, שהוצאה ממסלול ההסדר בשל סירובו לגנות גילויי סרבנות, אמר בראיון לתכנית "ישראל הבוקר" ברדיו "גלי ישראל" כי לא ניתן להשלים עם החלטה של פורום מטכ"ל לחייב את החיילים לשמוע שירת נשים בטקס רשמי, ולכן "אפשר להתגייס ולסרב פקודה, ואפשר לעצור (את הגיוס) כמחאה ציבורית עד שזה יתוקן".   

לדברי הרב, הדעה הרווחת בין פוסקי ההלכה היא שהאיסור לשמוע קול אשה שרה זהה בחומרתו לאכילת בשר וגבינה, והוא משוכנע כי החלטת צעירים דתיים שלא להתגייס, תשנה תוך זמן קצר את הפקודה שאושרה בפורום מטכ"ל - בדיוק כפי שמחאת רב חיל האוויר, סא"ל הרב משה רם ראב"ד, על הכוונה להרע את תנאי החיילים החרדים הועילה מיד.

 

הוא הדגיש כי השירות בצבא הוא מצווה שאין לוותר עליה, אך טען כי הימנעות זמנית מגיוס כדי לתקן את המצב הקיים – לגיטימית, משום ש"אין להשלים עם שום כפייה".

 

הרב מלמד תקף גם את הרבנות הצבאית על כך ש"ענתה אמן" אחר החלטת הרמטכ"ל, וקרא לראשה, תא"ל הרב רפי פרץ, להתפטר מתפקידו.

  

לפני כשבועיים פורסם ב-ynet מכתב שהופץ בישיבות ההסדר ובו דרישה מהרמטכ"ל לחזור בו מההחלטה לאסור יציאה מטקסים צבאיים שיש בהם שירת נשים: "חיוב נוכחות החיילים הדתיים בעת שירת נשים מנוגד להלכה היהודית, ויש בה כפייה חילונית המנוגדת לערכי החירות, השוויון והצדק בכלל, ורוח צה"ל בפרט"

 

"לא לכרות את הגזע"

תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי, לשעבר הרב הצבאי הראשי, הגיב לדברי הרב מלמד, ואמר ל-ynet: "כל קריאה שלא להתגייס כורתת לא רק את הענף, אלא את הגזע שהמדינה יושבת עליו. אסור לגעת בקודש הקודשים הזה. אנחנו מתגייסים בכל מקרה, גם אם יש טעויות ונעשים צעדים בודדים שעלולים לפגוע בחייל הדתי". 

 

לדברי רונצקי, בחיכוכים שבין הפקודה להלכה יש לטפל בדרכי נועם ובכפפות של משי, כפי שעשה בעצמו כרבצ"ר, ובעיקר בשקט. "הגישה של הרב מלמד, הטקטיקה והאסטרטגיה שלו – לא נכונות", אמר, "אסור שהשיח יהיה כזה שצריך לעלות מיד על בריקדות וליצור מאזן אימה שכזה. זה רק מגביה את

הלהבות ומשחק לידי אלה שחוששים ממפקדים דתיים בצבא".

 

הרב רונצקי הוסיף כי בימים אלה הרבנים עושים מאמצים לרכך את הפקודה בסוגיית "שירת נשים", שגם הוא עצמו מתנגד לה, אך גם ייכשלו – היחסים שבין החייל למפקד הם שקובעים ויוצרים מציאות שונה בשטח, ולכן הוא משוכנע ש"לא יכריחו אף אחד לשמוע אישה שרה". לדבריו, "הצבא לא מנותק מהחברה הישראלית, גם אם מישהו נסחף קצת אחרי האווירה התקשורתית".

 

גם הרב חיים דרוקמן הביע תמיכה ברבצ"ר. "יש לי אמון מלא ואני מגבה אותו בכל צעדיו", אמר לראשי ישיבות ואולפנות בני עקיבא במהלך סיור שקיימו בצפון, "הרב פרץ הוא המרא דאתרא בצה"ל ועלינו לומר לתלמידינו כי בכל שאלה הלכתית בזמן השירות הצבאי יש לפנות אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מלמד. לרב ראב"ד זה הצליח
צילום: מתי אלמליח
הרמטכ"ל גנץ. ישנה את הפקודה?
צילום: יאיר שגיא
מומלצים