שתף קטע נבחר

סינגל גבעת אלה: תעלו על האופניים, אלא מה?

באזור הישוב גבעת אלה שבעמק יזרעאל, נפתח סינגל אופניים חדש שמצטרף אל כמה מ"אחיו הבוגרים" באזור. 10 ק"מ של מסלול מוצף בפריחה. קדימה, כולם על האופניים!

כפי שקורה מדי כמה חודשים בשנתיים האחרונות, שוב קיבלתי בשורה משמחת מקק"ל על הולדתו של סינגל חדש והפעם בגבעת אלה. אחד הפרטים החשובים על הרך הנולד היה שהוא בעל אופי "סובב" וכאן השמחה גדולה אף שבעתיים.

 

 

ה"סובב" הצעיר מצטרף אל כמה מאחיו הבוגרים הפזורים באזור. שלי בן ישי (יערן גוש נצרת בקק"ל) שמוביל אותי בסינגל, חוזר ואומר לי את מילת הקסם "מעגלים". במהלך הרכיבה, כשהסינגל מספק תצפיות לכיוון הישובים שמשית, אלון הגליל והסוללים, אז המעגלים של שלי מתחברים כל כך יפה עד שנראה לי שביום טוב נוכל להשלים 5 מעגלים שלמים וזורמים לפי רצוננו ויכולתנו.

 

הישוב גבעת אלה הינו ישוב קהילתי שהוקם בשנת 1988 ביוזמת גרעין מתיישבים מאזור הצפון והמועצה האזורית עמק יזרעאל, ומונה כיום כ-370 משפחות. הישוב משתרע על שתי גבעות בעמק יזרעאל בקרבת צומת נהלל בגובה 250-300 מ' מעל פני הים וממנו תצפיות על הכרמל ועמק יזרעאל בדרום, הרי הגליל בצפון וגבעות שפרעם, אלונים וחיפה במערב.

 

סיפור דרך

המסלול מתחיל ממש בכניסה לישוב בסמוך למגרשי הטניס והכדורסל שם גם ניתן לחנות בנוחות. בכניסה לסינגל מקבל את פנינו שלט מאיר עיניים עם מפה ודברי הסבר. תחילת הרכיבה במקביל לגדר של מגרש הטניס במגמת ירידה ובהמשך כניסה לקטע יער שמצוי מצידו הצפוני של כביש הגישה לישוב ונושק לחצרות הבתים.


לא לדאוג, יש מפת דרכים. סינגל סובב גבעת אלה (צילומים: רונן גולן)

 

עוד טיול אופניים בערוץ התיירות:

 

נעבור שני מעברי בקר ירוקים ונזרום עם הסינגל עד הגעתו לכביש. נחצה את הכביש בזהירות ונפנה מיד שמאלה, נרכב לאורך הכביש כ- 50 מ' עד שנתחבר שוב לסינגל שאיתו נחצה את הוואדי ונטפס לגבעה שממולנו. נמשיך מזרחה בקטע סינגל פתוח שעובר על הצלע הדרומית של הוואדי ומוריד אותנו במתינות לחצייתו ומעבר לצידו הצפוני.

 

מכאן מטפס הסינגל במתינות על המדרון וכולל קטעים סלעיים כשברקע פרות רועות, מטעי זיתים וכלניות בנות יומן שהגיחו לכבודנו אחרי שבוע גשום, ומחפשות קצת שמש כדי לזקוף את ראשן. בהמשך נפגש הסינגל עם שביל 4X4 שמוביל אותנו עדיין במגמת טיפוס אל חורשת אורנים שמהווה את הנקודה הגבוהה במסלול.


הסינגל כולל טיפוס על המדרון וגם קטעים סלעיים

 

אל תפספסו את חגיגת הצבעים

עם ההגעה לחורשה, מכוון אותנו הסימון הצהוב לתוכה ושם מצפה לנו סיבוב נחמד עם תצפיות נחמדות לכיוון שמשית וקטעי הסינגל הדרומיים שלה. סוף הקטע מביא אותנו לתצפית על הכפר הערבי עילוט ומבט מקרוב על מזבלה מאולתרת שנמצאת מימיננו. רונן, הצלם, מעיר את תשומת ליבי שמנקודה זו ניתן לראות את נצרת שגם בה נחנך לא מזמן סינגל אופניים חדש. הסינגל ממשיך בתוך היער בקטע ירידה מהנה ביותר בין עצי אורנים וברושים, שהזכיר לי מאוד קטעים מסינגל יער ביריה.

 

בין הסלעים מציצות רקפות, גם כרכומים לבנים מגיחים ובהמשך גם עלי תורמוסים מרמזים על חגיגת הצבעים שעוד תגיע. אחרי הירידה פוגשים שביל לבן שבו אנחנו פונים שמאלה בעלייה קצרה, כשמשמאלנו בתי שכונה חדשה שנמצאת בבנייה. ממשיכים עם השביל הלבן שמוביל אותנו אל תוך יער אורנים בוגר, חולפים את בית העלמין המקומי וממשיכים עם השילוט.

 

עם היציאה מהיער שוב נפתח הנוף ומולנו ניתן לראות את הכפר הערבי זרזיר ומימיננו שוב שמשית. אנחנו פונים שמאלה לפי השילוט ורוכבים על שביל רחב שבקטעו האחרון הופך לעלייה תלולה שמביאה אותנו שוב לסינגל המתפתל ביער אורנים צעיר. קטע זה מחבר אותנו אל היער הסמוך לכביש ממנו התחלנו את הרכיבה.


 ירידה מהנה ביותר בין עצי אורנים וברושים. בסינגל גבעת אלה

 

לסיכום, סינגל גבעת אלה מהווה סיבוב איכותי עם מגוון תאי נוף ושטח, עליות, ירידות, קטעים קצרים של שבילים לבנים ומעט טכניקה, שביחד נותנים תוצר מהנה ונוח שפשוט פותח את התיאבון. כפי שהזכרתי קודם, קיים מגוון רחב של שילובים אפשריים בין הסינגלים הקיימים באזור (מצפון קומפלקס הסינגלים שמשית-אלון הגליל-הסוללים, ומדרום השבילים של תמרת וכפר החורש). אם בחרתם לרכב במעגלים הצפוניים, מומלץ בחום לחנות במרכז שטח אלון הגליל המספק חניה בטוחה, שרות טכני, חנות ומקום נחמד בסיום הרכיבה.

 

העושים במלאכה

הסינגל הינו פרי יזמה משותפת של קק"ל (ד"ר עמרי בונה) והקהילה המקומית (משה פרוינד נציג הקהילה ומרכז הפעילות בשטח). על התוואי היו אמונים משה פרוינד, ד"ר עמרי בונה (מנהל מרחב צפון בקק"ל) ושלי בן ישי (יערן גוש נצרת בקק"ל). העבודה בשטח החלה בחודש יוני 2010 ונעשתה בשיתוף מלא עם תושבי המקום שנרתמו למאמץ הסדרת התוואי ונפגשו באופן קבוע אחת לשלושה שבועות בימי שבת. בעבודות לקחו חלק גם כיתות ו' מבית הספר היסודי "יחד" מגבעת אלה ונוער מועדון "עלי כותרת".

 

נתוני השביל:

אורך: 10 ק"מ

גובה מצטבר: 292 מ'

כיוון רכיבה: נגד כיוון השעון.

עונה מומלצת: כל השנה למעט ימי גשם (יש לקחת בחשבון אזורים בוציים שידרש להם לפחות יומיים של שמש עד שתתאפשר רכיבה).

זמן רכיבה: 1-2 שעות

דרגת קושי רכיבה: קל-בינוני

דרגת קושי טכני: קל-בינוני

נקודת התחלה וסיום: מגרש החניה שנמצא בסמוך לשער הכניסה לישוב

אזהרה: אזור הוואדי הינו אזור מרעה ולכן יש להזהר מגדרות בקר מאולתרות, חוטי תייל וכדומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי הגשם, הירוק מלבלב לאורך המסלול
צילום: רונן גולן
סימון סינגל גבעת אלה
צילום: רונן גולן
מגוון תאי נוף ושטח. רוכב במסלול גבעת אלה
צילום: רונן גולן
מומלצים