שתף קטע נבחר

ישי ושטייניץ לא יתפטרו בגלל הדו"ח: "לא מקובל"

מבקר המדינה מצפה שהאחריות האישית המיוחדת שיטיל על שר הפנים ושר האוצר בדו"ח אסון הכרמל תוביל להתפטרותם. "זה לא הגיוני ולא מקובל", אמרו מקורבי ישי. "זה הזוי, אין שום קשר בין המציאות למה שנכתב", טענו בסביבתו של שטייניץ

מבקר המדינה צפוי למתוח ביקורת חריפה ולסמן במיוחד שני שרים - אלי ישי ויובל שטייניץ - כאחראים אישית למחדלים במערך הכיבוי לפני אסון הכרמל. גורמים משפטיים העריכו שהוא מצפה שבעקבות ה"אחריות המיוחדת" שתוטל עליהם בדו"ח הקרוב, ישי ושטייניץ יתפטרו - אבל השניים לא מתכוונים לעשות זאת, וגם משיבים אש.

 

עוד בערוץ החדשות:

המל"ט הענק של חיל האוויר התרסק ליד גדרה

קצב ביקש דיון נוסף: לא היו בכלל יחסים

 

בסביבתו של שר הפנים דחו הבוקר (יום א') את עמדת המבקר בעניין המסקנות האישיות. "הוא לא יתפטר מתפקידו אחרי הדו"ח", הדגישו מקורביו.

 

שטייניץ וישי. לא פורשים בגלל הדו"ח (צילום ארכיון: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטייניץ וישי. לא פורשים בגלל הדו"ח (צילום ארכיון: גיל יוחנן)
 

מקורבי ישי מתחו ביקורת על לינדנשטראוס ואמרו: "המבקר מציג מתווה חדש ובלתי אפשרי לפיו כל שר שדרישותיו לא נענות, צריך לפרק את הממשלה. זה מתווה לא הגיוני. שר הביטחון צריך להתפטר ולפרק הממשלה כי העורף לא מוכן!? זה לא מקובל".

 

גם שטייניץ לא מתכוון להתפטר עם פרסום הדו"ח. "זה הזוי מה שפורסם הבוקר", אמרו מקורביו, "אין שום קשר בין המציאות למה שנכתב. האוצר העביר מאה מיליון שקלים לשירותי הכיבוי, שהתעכבו במשרד הפנים בגלל ביורוקרטיה במשרד ובשירותי הכיבוי. עובדתית, הטענה כי לא הועברו כספים אינה נכונה".

 

בסביבתו של שטייניץ הדגישו כי לפני כתשעה חודשים, אז העיד שר האוצר בפני המבקר, הוא השיב על כל השאלות. "שטייניץ לא נתבקש לספק תשובות נוספות או הבהרות, לכן מוזר שכעת זו עוצמת הטקסטים שיוצאים מהמבקר", טענו. 

 

השריפה בכרמל. 44 נספו (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
השריפה בכרמל. 44 נספו(צילום: דרור עינב)

 

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - שצפוי להיות אף הוא בין האחראים, במידת מה, למחדלים - דוחים בינתיים העיסוק בסוגיית הדו"ח: "יש עוד זמן עד לפרסום. בעוד כמה ימים תהיה רק טיוטה בלבד, והדו"ח הסופי עוד לא קרוב. כשנגיע לסוגייה, נלמד אותה".

 

מבקר המדינה צפוי להגיש בסוף השבוע את טיוטת הדו"ח על האסון שבו נספו 44 בני אדם. הוא צפוי לדחות את טענותיו של ישי, על כך שעשה כל מה שיכול, ואף אומר בשיחות סגורות כי גם אם דיבר לפני האסון ולא עשה דבר ממשי, הרי שיש לו אחריות לאסון. האחריות האישית המיוחדת של שטייניץ מתמקדת בכך ששר האוצר השהה העברת תקציבים למערך הכבאות והתנה זאת בעריכת רפורמה.  

 

עתירה נגד ספר הזיכרון לחללים 

סוגיה אחרת הנוגעת לאסון הכרמל הגיעה הבוקר לפתחו של בג"ץ. מדובר בעתירה שהגיש דני רוזן, בן זוגה של קצינת המשטרה אהובה תומר שנספתה בשריפה, בדרישה להורות לנציב שירות בתי הסוהר אהרון פרנקו ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לגנוז את ספר הזיכרון שהוציאו לזכר הנספים. בעתירה נטען כי בספר הזיכרון מופלים אנשי המשטרה שנספו.

 

רוזן מגיש את העתירה נגד פרנקו ואהרונוביץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רוזן מגיש את העתירה נגד פרנקו ואהרונוביץ'(צילום: גיל יוחנן)
  

לטענת רוזן, לכל איש שב"ס מוקצים בספר שישה עמודים, ואילו אלה שאינם נמנים על השירות מוזכרים בעמוד אחד בלבד, "והכל תוך השמטה מכוונת, זדונית, מגמתית ופסולה של פועלם של קציני

המשטרה והכבאים במטרה להדיר את שמם ופועלם של נספי השב"ס, תוך ניסיון נואל לגמד את שאר נספי האסון תוך הסתרה והתעלמות מהעובדה הבסיסית כי רק קציני משטרת ישראל שנספו באסון זכו להיות מעוטרים באות המופת הממלכתי".

 

מהשב"ס נמסר בתגובה: "העתירה טרם הגיעה לידינו ונתייחס אליה כמקובל בפני בית המשפט. יחד עם זאת, ראוי לציין כי כחלק מפעולות ההנצחה הרבות, הפיק שב"ס ביוזמה ארגונית ספר זיכרון לזכר מפקדי וצוערי קורס הקצינים שנספו באסון הכרמל. מתוך רצון לכבד את חללי משטרת ישראל, כיבוי האש ונהג האוטובוס, הקדשנו עמוד נוסף לכל חלל בספר הזיכרון שהפצתו הסתיימה בימים אלה". דוברו של אהרונוביץ' מסר: "הנושא יתברר בפני בית המשפט".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה
צילום: נועם מושקוביץ
השר אלי ישי. "מתווה חדש ובלתי אפשרי"
צילום: גיל יוחנן
"העביר 100 מיליון שקל לכיבוי". שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים