שתף קטע נבחר

איך דיאטה ללא גלוטן תגרום לכם דווקא להשמין?

בשנים האחרונות כבש את ארצות הברית ואת ישראל טרנד הדיאטות נטולות הגלוטן - החלבון שנמצא בדגנים. אלא שלצד ההצלחות, אנשים רבים דווקא השמינו, אומרים ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות". הסיבה: התחליפים לפעמים משמינים יותר

חברתי האמריקאית, שמגדירה עצמה כ"שועלת דיאטות ותיקה‭,"‬ החליטה ללכת על דיאטה ללא גלוטן, ולא רק מפני שזה היה הטרנד היחיד שהיא טרם ניסתה. היא קראה ושמעה שזו הדיאטה של מפורסמות כמו גווינת פלטרו וראקל וולש, וקיוותה שהקסם שצימצם את היקפיה של אופרה ווינפרי יחולל פלאים גם בה. עם זאת, לא אבק הכוכבים סינוור אותה, אלא התפריט.

 

  • כל הכתבות בנושא דיאטה - בערוץ הבריאות ב-ynet

 

קראו עוד על דיאטה נטולת גלוטן :

 

"אחרי שהתעניתי בדיאטות רצחניות, שחלק מהן הקשו עליי לתפקד בעבודה ואחת מהן אפילו גרמה לי להתעלף בקניון, דיאטה ללא גלוטן נראתה לי כמו פיקניק‭,"‬ היא מספרת. "נכון, ידעתי שאהיה חייבת לוותר על הלחם, אבל רשימת ה'מותר' הייתה ארוכה, כמעט בלי סוף: עוף, דגים, ירקות, פירות, גבינות, מוצרי חלב ומה לא. גלשתי באינטרנט ומצאתי הרבה תחליפים. במקום פסטה - קינואה, במקום פתיתים - תפוחי אדמה. מה רע?" ‬

 

הציפיות שלה, היא מדגישה, היו ריאליות. "לא הכרזתי שאני הופכת לפריקית של אנטי-גלוטן‭,"‬ היא מסבירה. "אמרתי לעצמי - וגם לבני המשפחה שלי - שאני מנסה משהו חדש כדי להיפטר מארבעה קילוגרמים מעצבנים שעלו עליי וסירבו לרדת. הדגשתי שזה בגדר ניסיון. אם ארגיש שבזכות התפריט הזה הפכתי לקלילה וערנית יותר, אולי אמשיך. אם ארגיש שאני יוצאת מדעתי מרוב געגועים ללחמנייה - אפסיק אחרי שאגיע למשקל הרצוי, עניין של שישה-שמונה שבועות".

חודש וחצי אחרי שגדשה את המזווה במוצרים לא זולים שעליהם מתנוסס הכיתוב "גלוטן-פרי‭,"‬ חברתי האמריקאית עלתה על המשקל - והתחלחלה. לא רק שהיא לא הורידה במשקלה - היא אפילו העלתה. במקום ארבעה קילוגרמים מיותרים היו עליה שמונה. "לא האמנתי למראה עיניי‭,"‬ היא מספרת. "איך זה יכול להיות? הרי מילאתי את כל ההוראות ולא הכנסתי לפה שום דבר שמכיל גלוטן". ‬

 

"אני ממש מתפלא עלייך‭,"‬ גיחך מולה רופא המשפחה, שאליו פנתה כיוון שחששה שבלוטת התריס שלה החלה לגמגם. "למה חשבת שדיאטה ללא גלוטן תגרום לך לרזות? למה חשבת שתוכלי לדחוס לגופך מאכלים עתירי קלוריות וסוכר ולרדת במשקל? הרי זה לגמרי חסר היגיון‭."‬

 

וכשחברתי האמריקאית הקשתה: "למה רק אצלי זה הסתבך? איך זה שכל כך הרבה אנשים אחרים מצליחים לרזות בזכות דיאטה ללא גלוטן‭"?‬ הרופא שאל אותה: "אולי גלוטן-פרי הוא רק אחד מהמרכיבים באורח החיים החדש שאותם אנשים סיגלו לעצמם? אולי הדיאטה שלהם מבוססת על הגבלה כפולה - ללא גלוטן וללא סוכר? אולי הם הוסיפו לגלוטן-פרי פעילות גופנית שלא עשו מעולם‭"?‬

 

בארצות הברית, דיאטה ללא גלוטן עדיין נחשבת לפופולרית ביותר, אך היחס כלפיה השתנה. עד לפני שנה, כל מי שפצח בדיאטת גלוטן-פרי וירד במשקל, התנהג כמו מי שגילה את האור ועכשיו מוטלת עליו המשימה להפיץ אותו בין כל חבריו ומכריו. ואילו כיום גדל מספרם של אנשי המקצוע, רופאים ודיאטנים, שמעזים לומר בקול רם: "תפריט ללא גלוטן אולי יעשה לכם טוב ויגרום לכם להרגיש פחות כבדים ונפוחים, אבל הוא לא יעזור לכם לרדת במשקל".

 

"ידעתי שאהיה חייבת לוותר על הלחם" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"ידעתי שאהיה חייבת לוותר על הלחם"(צילום: shutterstock)
‬ 

האינטרס הכלכלי

כצפוי, החברות שעומדות מאחורי המוצרים ללא גלוטן לא טומנות ידן בצלחת. עבורן זה קרב כלכלי, ובימים אלה הוא גורלי. בשלוש השנים האחרונות גדל שוק הגלוטן-פרי האמריקאי פי שלושה וכבש מדפים שלמים, לא רק בחנויות טבע ובריאות, אלא בכל סופרמרקט שכונתי שחייב לספק את דרישות הקונים.

 

לכן, בכל פעם שנשמע קול של מתנגד, הן ממהרות לתקוף ולהתגונן. לטענת היצרנים, יש ברשותם מאגר עצום של לקוחות מרוצים, שהצליחו להשיל עשרות קילוגרמים אך ורק בזכות אכילה ללא גלוטן. הם גם מפשפשים בציציות של המתנגדים ותוהים האם אין להם מניעים נוספים, כמו מוצרים מתחרים שברצונם לקדם.

 

וכשהמאבק בין שני המחנות מחריף, מי שנמצא באמצע הוא האדם הקטן, שבסך הכל רצה לרדת קצת במשקל ועכשיו הוא מבולבל וחסר אונים. עם גלוטן או בלי גלוטן? מה זה בכלל? למי זה טוב? ולמי להאמין?

 

גלוטן (בעברית - דִּבְקָן) הוא חלבון שמצוי בארבעה דגנים: חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. כיוון שהוא לא נמס במים, הוא זה שמדביק בין מרכיבי הקמח ומאפשר את הפיכתם לבצק. הוא מצוי בלחמים, פסטות, פיצות, עוגות, בירות, נקניקיות, מרקים, רטבים ובכל מה שעשוי להכיל פירורי לחם או קמח. בנקודה אחת כולם תמימי דעים: לגלוטן אין חשיבות מיוחדת לגוף. הוא לא דומה לחלבון שמספק לנו ברזל או סידן, ולפיכך אנחנו לא זקוקים לו למחיה. אפשר להסתדר עד 120 בלעדיו.

 

אבל יש כאלה שלא מסוגלים לעכל אותו: חולי צליאק (בעברית - דגנת או כרסת),‬ המהווים 1%-2%‬ מהאוכלוסייה. זוהי מחלה אוטואימונית, שבה תאי מערכת החיסון מזהים בטעות את הגלוטן כגוף זר ותוקפים את תאי המעי הדק, מה שעלול לגרום לבעיות גדילה, צפיפות עצם נמוכה, קשיי פוריות (לשני המינים) מחלות קרוהן וסרטן ועוד. אין דרך להירפא מצליאק, אך הימנעות קפדנית ממזונות שמכילים גלוטן מבטלת את תסמיניה.

 

"הנתוניםהאמריקאייםקצתיותר מעובדים", ‬אומר פרופ' אלסיו פאסאנו, מנהל המרכז לחקר הצליאק המסונף לבית הספר לרפואה באוניברסיטת מרילנד. "חולי צליאק מהווים אחוז אחד מהאוכלוסייה, כלומר שלושה מיליון אמריקאים, אולם סביר להניח שיש הרבה יותר חולים שפשוט לא אובחנו מפני שהתרגלו לחיות עם התסמינים‭."‬

 

הקבוצה האחרת, לדבריו, כוללת ‭7%-6%‬ מהאוכלוסייה - בארצות הברית כ‭20-‬ מיליון אנשים - שסובלים מרגישות לגלוטן מסיבה לא ידועה. צריכת גלוטן תעורר בגופם תגובות כמו כאבי בטן, כאבי ראש, עייפות כרונית ובחילות.

 

"במילים אחרות‭,"‬ הוא מסכם, ‭8%"‬ מהאוכלוסייה זקוקים, מסיבות רפואיות, למאכלים נטולי גלוטן. במסגרת מאמצינו לפענח את המחלה ולהתקדם לעבר מרפא, אנחנו בודקים את השכיחות שלה בקבוצות שונות. מחקרים שנערכו במכון שלנו העלו ש‭18%-‬ מהילדים האוטיסטים סובלים גם מרגישות לגלוטן, ועקב כך המלצנו להוריהם להעביר אותם ללחם נטול גלוטן.

 

"ההמלצה עזרה, הרבה ילדים הפסיקו לסבול משלשולים ומעצירויות, אך פתאום התחלנו לקבל תגובות נלהבות בנוסח 'דיאטה ללא גלוטן מרפאת אוטיזם‭.'‬ נאלצנו לצאת במסע הסברה כדי לשכנע שהגלוטן לא משפיע על האוטיזם בשום צורה‭."‬

 

"עשיר בקלוריות"

בראיון בלעדי ל"זמנים בריאים" אומר פרופ' פאסאנו בצורה נחרצת: "תפריט ללא גלוטן שמכיל תחליפים נטולי גלוטן כמו לחם, פסטה ועוגיות, הינו עשיר בקלוריות ובפחמימות ולפיכך אינו מתאים למי שמטרתו לרדת במשקל‭."‬

 

כהוכחה, הוא מפנה אותי למאמר שפירסם כבר לפני עשר שנים, בתשובה לשאלה של בחור צעיר שקיבל תוצאות בדיקות דם שאיבחנו אצלו צליאק ושאל את הרופא אם התפריט החדש שנגזר עליו יעזור לו לרזות. התשובה הייתה שלילית, ופאסאנו הוסיף: "יש חולי צליאק שמאבדים ממשקלם כשהם עוברים לתפריט נטול גלוטן משום שהם מגלים שרבים מהדברים האהובים עליהם אסורים למאכל, אך בעיקרון זו אינה דרך מומלצת להורדה במשקל.

 

"כדי לרזות עליך להרכיב תפריט נטול גלוטן שמכיל חלבונים כחושים, כמויות גדולות של ירקות מגוונים, כמויות מבוקרות של פירות, ותבואה נטולת גלוטן כמו אורז חום וקינואה. אם תאכל גלוטן-פרי מבלי להקפיד על הכמויות - אתה תשמין‭."‬

 

כיום, אומר מומחה הצליאק, הוא היה מנסח את דבריו בצורה הרבה יותר תקיפה מפני שהמשפט "רבים מהדברים האהובים אסורים למאכל" כבר לא תקף. בשנתיים האחרונות אין מחסור במוצרי גלוטן-פרי טעימים. בניו-יורק אפשר למצוא דוכנים שמוכרים נקניקיות, פיצות ובירות נטולות גלוטן. באירועים משפחתיים המתקיימים באולם יהיה מזנון נטול גלוטן. הורים שהפכו לחסידי השיטה ישלחו את ילדיהם לבית הספר ובתיקם חטיפי אנרגיה נטולי גלוטן.

 

המבחר גדול ומגוון, וגם מבלבל וזורע אשליות. סקרים שנערכו מטעם יצרני גלוטן-פרי מעידים שרק ‭12%‬ מהצרכנים קונים אותם מסיבות רפואיות. ‭50%‬ קונים אותם בגלל האמונה ש"זה מזון בריא יותר" ואילו ‭30%‬ משקיעים בהם כסף רב בתקווה לרזות. הפוביה מהגלוטן כה גדולה, שאפילו בארץ יש מכון לגמילה ממנו, שאליו נוהרים אנשים שאין להם כל בעיה בריאותית עם עיכול החלבון הזה ופשוט רוצים לרזות.

 

"מוצרים נטולי גלוטן באמת תורמים להרזיה. של הארנק ושל חשבון הבנק‭"!‬ הכריז ד"ר אלכסנדרו ג'אנגר בתוכנית הטלוויזיה של מרתה סטיוארט. כן, הוא הרופא הצמוד שלה וגם של גווינת פלטרו, ראקל וולש, אופרה ווינפרי ועוד מיליון נשים נוספות. לפחות. גם גברים מתמכרים לשיטה שלו, המכונה 'קלין' (נקיים‭,(‬ וכיוון שהרופא הקרדיולוג הפך לגורו הכי גדול של המתים לרזות, יצרני הגלוטן-פרי טוענים שהוא פוסל אותם כדי לקדם את הבייבי שלו - תוכנית בת 21 ימים להפחתה במשקל ולניקוי הגוף מרעלים.

 

"בעיקרון זו אינה דרך מומלצת להורדה במשקל" (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
"בעיקרון זו אינה דרך מומלצת להורדה במשקל"(צילום: shutterstock )

 

"המלך הוא עירום"

ד"ר ג'אנגר, יליד אורוגוואי, לא מתרגש מהמתקפה האישית. "התרגלתי. אתה לא יכול להיות הראשון שצועק 'המלך הוא עירום' ולקוות שכולם יאהבו אותך‭,"‬ הוא אומר בראיון בלעדי ל'זמנים בריאים‭.'‬ בעודנו משוחחים בטלפון, המזכירות שלו, שיושבות במדינות שונות ברחבי הגלובוס, מתחילות לשגר אליי קבצים מעודכנים עם קורות חייו: איך סיים את לימודי הרפואה בארץ מולדתו והחליט לעשות את ההתמחות בניו-יורק. ההלם התרבותי והגעגועים הביתה, כך נכתב, עשו בו שפטים.

 

הוא העלה במשקל וצלל לדיכאון עד שמצא את הדרך הטובה ביותר לנקות את הגוף מרעלים (שייק לארוחת הבוקר וארוחת הערב, ארוחת צהריים מגוונת‭,(‬ ואחרי שחזר לגזרה של דוגמן הפך ל'מיסטר קלין‭,'‬ חביב הסלבריטאים.

 

"אף על פי שהתרגלתי‭,"‬ הוא אומר, "קשה לי להבין את ההתקפה של יצרני הגלוטן-פרי. הרי התפריט בשיטה שלי כולל פירות וירקות אורגניים, מיצים קלים לעיכול ורק תבואה נטולת גלוטן כמו קינואה, אורז חום וכוסמת‭."‬

 

רגע, התבלבלתי. אז אתה בעד או נגד?

"תקשיבי‭,"‬ הוא אומר, כמעט מנחית פקודה. "תפריט נטול גלוטן לא יוביל להרזיה. נקודה. בסוכר, למשל, אין גלוטן, כך שאם תאכלי הרבה סוכר תעלי במשקל כתוצאה מדיאטה נטולת גלוטן, ברור‭"?‬

 

לגמרי. 

"דיאטות נטולות גלוטן אינן מיועדות להרזיה. הן נועדו לאנשים עם רגישות לגלוטן. מרגיז אותי שגם עכשיו, אחרי כל ההרצאות ויחסי הציבור, כל כך הרבה אנשים טועים ומחליפים בין שני דברים שונים לחלוטין. תארי לעצמך מה יקרה לך אם בניסיון לרדת במשקל תאכלי רק מוצרים שכתוב עליהם 'מופחת קלוריות‭,'‬ וכיוון שאת לא מסוגלת לשלוט במוח שלך - שהוא מקור הרעב - תאכלי הרבה מופחת. נכון שתשמיני? זה אותו דבר.

 

"הכל מתחיל בכמויות, בעיניים הגדולות שיש לאנשים, בחוסר היכולת שלהם לרסן את התקפי הרעב‭."‬

 

אתה מכיר אנשים שירדו במשקל בזכות דיאטה נטולת גלוטן בלבד? 

"לא, אבל אני מכיר הרבה מאוד אנשים שירדו במשקל אחרי שסיגלו לעצמם אורח חיים חדש שכולל, בין היתר, תפריט נטול גלוטן. הם נגמלו גם מגלוטן וגם מסוכר, זרקו את כל הג'אנק-פוד מהמקרר, התחילו להתעמל ולשתות מים במקום מיצים ממותקים, התחילו לקרוא את האותיות הקטנות שמופיעות על האריזה, ובעיקר התחילו לחשוב על מה שהם מכניסים לפה‭."‬

 

אתה כועס? 

"מאוד. מפני שיש לי אחריות על אנשים. אם מישהו יתחיל דיאטה ללא גלוטן כדי לרזות, ויאכל הרבה ג'אנק-פוד נטול גלוטן - הוא יעלה במשקל ויאבד את האמון ברופאים ובמוצרים. לכן אני חוזר ומבקש גם מאלה שלא עובדים על פי התוכנית שלי: עשו דיאטה ללא גלוטן כתוספת לאורח חיים פעיל, מזין ובריא".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בארצות הברית, דיאטה ללא גלוטן עדיין נחשבת לפופולרית ביותר, אך היחס כלפיה השתנה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים