שתף קטע נבחר

מנכ"ל שטראוס: "פסק זמן בארה"ב הוזל לפורים"

הקמעונאים בארה"ב יצאו בהנחה על חטיפי עלית לכבוד פורים, כך מסביר מנכ"ל שטראוס ישראל את מחיריהם. ציון בלס מגיב לראשונה למחאה הצרכנית שפרצה לנוכח מכירת פסק זמן בארה"ב ב-69 סנט, טעמי ב-59 סנט וטוויסט ב-39 סנט. לשטראוס יש מבצעים משלה בארץ ואינה מתכוונת להוריד מחירים

בעוד מניית שטראוס יורדת ב-3.5%, ציון בלס, מנכ"ל שטראוס ישראל התייחס לראשונה למשבר ה"פסק זמן", מחאת צרכנים חדשה שקמה בעקבות תמונה שהופצה בפייסבוק, לפיה מחירו בארה"ב 69 סנט לעומת 6.30 שקלים בארץ. התמונה זכתה לאלפים רבים של שיתופים ברשת החברתית, והוקמה לכבודה קבוצת פייסבוק .

 

 

"עשינו כל שניתן להוריד את המחירים" אמר, "אני תקווה שהציבור מבין זאת. במקביל לקראת חג הפורים הנחגג בישראל ובקהילות היהודיות בעולם יוצאים הקמעונאים בארץ ובעולם בהצעות אטרקטיביות של חטיפי עלית".

 

מדובר בשינוי בתגובת שטראוס: מנכ"ל שטראוס ישראל טוען שמדובר בהנחה של הקמעונאים האמריקניים לקראת פורים, אחרי שבסוף השבוע טענו בחברה כי מדובר בהנחה של הקמעונאי המקומי בגלל "עודפים".

 

צרכנים הוכיחו שגם סניקרס, חטיף אמריקני למהדרין, נמכר ב-69 סנט באותה רשת (shop rite) בה נתגלה פסק הזמן הזול,מה שמקטין את הסיכוי לכך שמדובר בהנחה לכבוד החג היהודי . בחנות אחרת של בעלים ממוצא ערבי, איתר צלם התמונה המקורית, תושב ניו ג'רזי, יואב רוקח פן, חטיף טעמי ב-59 סנט וחטיף טוויסט ב-39 סנט.

 

אין כוונה להוריד שוב מחירים בקרוב

כפי שטוען מנכ"ל שטראוס ישראל, גם בארץ יש כרגע מבצעים על חטיפי עלית, ככל הנראה לקראת פורים, אך מדובר במבצעי כמות, כלומר כאלה שמכריחים אותך לרכוש כמה חטיפים יחד, ובארה"ב אם אכן מדובר במבצע, זהו מבצע על חטיף בודד. בנוסף, טוענים תושבי חו"ל, לא נראה כי מחירי החטיפים מסומנים כמחירי מבצע.

 

גורמים בשטראוס מדגישים שהמחירים כבר הורדו "עד לתחתית החבית" ונראה שאין לשטראוס כוונה להוריד שוב את המחירים. למרות שמחירי הקקאו בירידה, בחברה טוענים שהמלאים לא נקנים כל חודש, לכן אין לירידות הנוכחיות משמעות. הפיתרון לפי שטראוס, כפי שהושמע בעבר על-ידי בכיריה: הוא טיפול כולל בשוק המזון והפחתת המע"מ על מוצרי מזון.

 

לצד התמונה, שחוללה סערה בפייסבוק, כתב רוקח פן: "צילמתי את הוופל אתמול (14 בפברואר 2012) בסופר בג׳רזי", כתב בפייסבוק. "אז מי אמר צדק חברתי והורדות מחירים? אין ספק שהחברות הגדולות חושבות שאנחנו מטומטמים, אחרת אין הסבר אחר... שתפו והפיצו, אם תרצו". 

  

יש מבצעים גם בארץ, אך הם תמיד כמותיים

מחברת שטראוס נמסר בתגובה כי בעקבות המחאה, החברה ביצעה הנחות קבועות של כ-10% בממוצע בלמעלה מ-50 מוצרים מרכזיים, כולל מוצרי חלב, שוקולד פרה, קפה טורקי, חומוס אחלה ועוד. מדובר בהוזלה קבועה, לא אקט שיווקי, לא הנחות חד פעמיות ולא "מבצעים", אלא במחירי מחירון מוזלים וקבועים. זאת ועוד, החברה קלטה ביוזמתה את עובדי כח האדם שעבדו אצלה הרבה לפני השביתה שנערכה באחרונה, קיצצה בשכר ההנהלה והבכירים והטיבה את תנאי עובדיה, כי צדק חברתי אינו מתבטא רק בהורדת מחירים, אלא בדאגה לקיומה של החברה המפרנסת עשרות אלפי עובדים ברחבי הארץ. החברה תמשיך להיות קשובה לצרכניה.

 

"המחיר הסופי לצרכן נקבע אך ורק על ידי הקמעונאיים ואינו נמצא בשליטתנו. החטיפים שנמכרים בניו ג'רזי נמכרים במחיר מבצע עליו החליטו הקמעונאיים המקומיים, ואינם מאפיינים את המחירים לצרכן במהלך השנה.  בדומה, ניתן למצוא גם בישראל גם בארץ חטיפים במחיר של 2 שקלים. זו החלטה של הקמעונאי, לא של שטראוס.

  

בין היתר ניתן למצוא מבצעיים נקודתיים ברשתות הבאות: 3 ב- 6 שקלים (2 שקלים) ברשת יינות ביתן; 4 ב- 10 שקלים (2.5 שקלים לבודדת) ברשת יש; 7 ב- 20 שקלים (2.85 שקלים בבודדת) בשפע שוק; ובשבוע הבא: 6 ב- 16 שקלים (2.66 שקלים לבודדת) בשופרסל דיל.

 

דיון דחוף

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, יזם דיון דחוף בעניין פערי מחירי המזון בין ישראל לחו"ל. שאמה הכהן יזם את הדיון בעקבות הגילוי כי חטיף "פסק זמן" שמתומחר בישראל ב-6.30 שקלים נמכר בארצות הברית ב-2.60 שקלים בלבד.

 

"אזמן את הנהלת שטראוס לוועדת הכלכלה, כדי לבדוק מה קורה למוצרים שלהם בדרך לארה"ב שחותך את מחירם בעשרות אחוזים", אמר יו"ר ועדת הכלכלה.

 

גם שר הפנים, אלי ישי, התייחס לטענות נגד חברת שטראוס, לפיהן המחירים של מוצריה בארץ יקרים יותר מאשר בחו"ל, ואמר: "התנהלות היצרנים הישראליים הגדולים אל מול הצרכן הישראלי מבישה". הוא קרא למערכת הפוליטית להתערב יותר בנעשה בשוק הישראלי ולפתוח אותו לתחרות על ידי הורדה בתשלום המכס לסחורות מחו"ל מחד, ומאידך הורדת מסים לעסקים וליצרנים המקומיים.

 

ישי הוסיף: "היה ניתן לצפות כי היצרנים הישראליים, שהציבור הישראלי היה מחויב ונאמן להם שנים, יפעלו למקסם את רווחיהם בעיקר מעבר לים ופחות על גבם של הצרכנים הישראלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: יואב רוקח פן
מחיר פסק זמן בארה"ב
צילום: יואב רוקח פן
צילום: יואב רוקח פן
מחירי טוויסט וטעמי
צילום: יואב רוקח פן
מומלצים