שתף קטע נבחר

מחשבון דיאטה חדש: כמה קלוריות צריך לקצץ?

מדענים אמריקאים טוענים כי קיצוץ של מאות קלוריות בשבוע לא יביא אתכם לרדת במשקל. הסיבה: הדבר גורם דווקא להאטה בחילוף החומרים. מחשבון מקוון שהמציאו מראה כמה באמת מותר לנו לאכול בדרך למשקל החלומות

סגרתם את הפה, אבל המשקל נותר כפי שהוא? כנראה שקיצוץ הקלוריות שעשיתם אינו מותאם לגופכם. מדענים בארצות הברית טוענים השבוע כי גם הפחתה של מאות קלוריות בשבוע לא בהכרח תביא להרזיה, והם מציגים מחשבון מקוון שפיתחו האמור להציג, על פי נתונים בסיסיים שמזין הגולש, כיצד יצליח לרזות בהתאם לחילוף החומרים בגופו.

 

  • כל הכתבות בנושא דיאטה - בערוץ הבריאות ב-ynet

 

הדרך למשקל תקין מתחילה כאן:

 

לדברי המדענים, כלל אצבע עתיק יומין קובע שקיצוץ 500 קלוריות ליום מהתזונה היומית יביא לירידה של כחצי קילוגרם בשבוע, אולם לדעת מומחים מדובר במיתוס, משום שקיצוץ במספר הקלוריות מאט את חילוף החומרים, והמשקל יתייצב בסופו של דבר.

 

כדי לפתור את הבעיה יצרו כאמור מדענים מהמכון האמריקני לסוכרת, עיכול וכליות מחשבון מקוון חדש המאפשר לגולשים להקליד נתונים שונים ובהם משקל, תדירות פעילות גופנית ומבנה הגוף, והוא יראה את מידת הירידה במשקל הצפויה ואת מספר הקלוריות האופטימלי שכדאי לקצץ.

 

על פי התוכנית במחשבון החדש, למשל, ניתן להפחית 100 קלוריות מהתפריט היומי ולהפחית בזכות השינוי כארבעה קילוגרמים וחצי.

 

"עד כה חשבנו שאנו מרזים כפול מהנתונים האמיתיים", אמר ד"ר קווין הול, אחד ממפתחי המחשבון, בכנס השנתי של החברה האמריקנית להישגים במדע, "אבל אם מקצצים קלוריות חילוף החומרים מואט כלל שיורדים במשקל, עד שבסופו של דבר המשקל מתייצב".

 

באותו כנס אמר ד"ר בוידסווינברן מאוניברסיטת אוסטרליה כי עיקר האשם בהשמנה העולמית הוא בצריכת מזון יתרה, ולאו דווקא בפעילות גופנית מועטה. לדבריו, ישנן דרכי התערבות רבות שיוכלו לטפל בבעיה, ובהן מסים על מזון לא בריא וסימון מיוחד המעיד עד כמה בריא מוצר המזון שאנו צורכים.

 

כמעט כל ישראלי שני נמצא במצב של עודף משקל ואחד מכל שמונה סובל מהשמנת יתר. מחקרים הוכיחו כי אדם השמן באופן חולני ימות עשר שנים מוקדם יותר בממוצע לעומת אדם במשקל תקין. כל 15 קילוגרם עודפים מעלים את הסיכון לתמותה מוקדמת ב-30%.

 

מגפת ההשמנה מדאיגה במיוחד בקרב הילדים. על פי דו"ח של ארגון המדינות המפותחות (OECD) שפורסם בשנה שעברה, 26% מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל. ילדים שלהם לפחות הורה אחד שמן נמצאים בסיכון הגדול פי שלושה עד ארבעה להיות שמנים בעצמם.

 

ההשמנה גם גובה מחיר כלכלי כבד, ועלותה למשק הישראלי מגיעה לכשישה מיליארד שקל בשנה.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשבנו שאנו מרזים כפול מהנתונים האמיתיים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים