שתף קטע נבחר

הרב אלי סדן: לרבין אין שום מורשת כמנהיג

ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, הרב אלי סדן, תקף בחריפות את מורשתו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין. בשיחה לתלמידיו, שפורסמה ב"מוצש", אמר: "הוא היה האב טיפוס של המפא"יניק השחצן... כישלון פוליטי ומנהיגותי"

יום הזיכרון לציון רצח ראש הממשלה חלף לפני ימים ספורים, אבל מתברר שדווקא בעת הזו בחר ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, ואחד המחנכים המשפיעים בציונות הדתית, הרב אלי סדן, לבקר בחריפות את יצחק רבין ז"ל. בשיחה שערך לתלמידיו במכינה, החלוצה בתחומה, אמר הרב סדן כי "לרבין אין שום מורשת כמנהיג וכראש ממשלה. הוא היה הכישלון הפוליטי והמנהיגותי הכי גדול שידעה מדינת ישראל מאז שקמה".

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב סדן, שמזוהה עם הזרם הממלכתי המייחס קדושה למוסדות המדינה ולנושאי התפקידים, לא נמנע בשיחה, שתוכנה הגיע למגזין "מוצש", ממניית זכויות של רבין, שלדבריו היה "אדם שסיכן את חייו בשביל תקומת מדינת ישראל והיה בבית עם האישה והילדים שלו פחות מרוב האנשים במדינת ישראל כי עסק בענייני ציבור למען עם ישראל. את הזכויות שלו ודאי אף אחד לא יוכל לקחת ממנו ואני משוכנע שבשמיים יש לו את כל הכבוד הראוי על המעשים הטובים שעשה". 

 

ואולם, לצד זאת, הרב סדן מבקש להפריד בין רבין האיש, שעליו יש לו מילים חמות לומר, לבין רבין המנהיג והפוליטיקאי, שהיה "האב טיפוס של המפא"יניק השחצן, שחושב שהמדינה שלו, שעושה את כל הטעויות האפשרויות - אבל זה לא מפריע לכל ההיסטוריונים להלל ולשבח אותו. הוא מזכיר את העובדה שרבין היה זה שפיקד על היחידה שפתחה באש על אלטלנה ואומר כי "זה כשלעצמו זוועת עולם".

 

מימי קום המדינה עובר הרב למלחמת ששת הימים וממשיך: "רבין כרמטכ"ל מלחמת ששת הימים התמוטט ביום שפרצה המלחמה, אושפז בביתו נפשית ובעצם מי שניהל את מלחמת ששת הימים זה עזר ויצמן". לדברי הרב, רבין חטף את הקרדיט על המלחמה - דבר שסייע להצלחתו הפוליטית מאוחר יותר. הוא לא שכח להזכיר גם את חשבון הדולרים של אשתו, לאה רבין, ועוד תקריות פוליטיות שהיו לו.

  

"מנהיג רופס ולא רציני"

את הדברים החריפים ביותר שמר הרב סדן להתקפה על הסכמי אוסלו. "הכי מבייש זה שהסכמי אוסלו נעשו לו מאחורי הגב, מה שמראה כמה הוא היה מנהיג רופס ולא רציני שתחת האף שלו עשו דבר כזה, ובמקום, ברגע שנודע לו, להעיף את שמעון פרס שחתר תחתיו, לדפוק על השולחן ולעצור את כל התהליך, כיוון שהוא חשב שזה משתלם לו הוא הלך עם זה... אותם הסכמים גבו מחיר של מאות רבות של יהודים שנרצחו, אלפי פצועים, משפחות שכולות ונזק בלתי הפיך לפוליטיקה הישראלית...

 

"כל הבור שמדינת ישראל שקועה בו מבחינה בינלאומית ומבחינה צבאית מול החמאס והחיזבאללה, הכל מתחיל מהסכמי אוסלו, שזה היה הפשע היותר נורא שאי-פעם ממשלה בישראל פעלה נגד העם. צעקו אלף פעמים 'אל תתנו להם רובים', ובקלות דעת רבין אמר 'מה הבעיה, אם הם יתנהגו לא יפה אני אקח להם את זה בחזרה'. מנהיג שכך מדבר לא ראוי מנהיג".

 

למרות הכל הביקורת שהרב מטיח בראש הממשלה לשעבר, הוא מדגיש: "זה לא לוקח ממנו את הזכויות שאין לאף אחד מאיתנו... אלה זכויות גדולות, אך עולמו הרוחני המוטעה הוא שהביא אותו למקומות אפלים ומקולקלים".

 

עשבים שוטים, בגיבוי רבנים

חלקו השני של השיעור, שבעצם היה מרכזו, הוקדש למקורות הרוחניים של רוצח ראש הממשלה וגם לביקורת פנימית נגד רבנים

בציונות הדתית. "שיבדקו טוב טוב", אמר הרב סדן בהתייחס ליגאל עמיר, "איפה האיש הזה למד בישיבה תיכונית ובישיבת הסדר ואחרי כך איפה הוא למד תורה בתקופה שהוא היה באוניברסיטה, ותראו שבין שלושת הגורמים האלה יש קו משותף אחד - לומדים שם גמרא והלכה ולא לומדים אמונה, ובוודאי שלא לומדים שם על בעיות הדור והשעה".

 

הרב סדן הסביר כי הוא משמיע את הביקורת על הציבור הדתי מאחר שיגאל עמיר וברוך גודלשטיין לא פעלו בחלל ריק. "אני אומר את הדברים בחריפות מפני שביסוד הדברים זה לא מתחיל מאיזשהו אדם אחד טיפש. זה מתחיל מרוח עוועים שמסתובבת בציבור שלנו וגם מגובה על ידי תלמידי חכמים", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלי סדן.
צילום: גיא אסיאג
מומלצים