שתף קטע נבחר

למשה רבנו לא היה שטריימל

לא לחינם תקף ישראל אייכלר את ציפי חוטובלי, שניהלה דיון על מעמד האשה בהשתתפות נציגי התנועה הרפורמית. הרי אין דבר שיותר מפחיד חרדים מאשר דתיים שבקיאים במקורות כמוהם - ועשויים לגלות שמי שבאמת מעוות את היהדות הם החרדים

לבי לבי עם ח"כ ישראל אייכלר שמצא את עצמו השבוע באזור הדמדומים של הכנסת. לתוך חדר ישיבות קטן הכניסו בבת את כל הפחדים שלו, במופע אימים משותף של יו"ר ועדה מהמגזר הסרוג (ציפי חוטובלי) ורב רפורמי נטול זקן (גלעד קריב) שבאו לפטפט בפניו יחדיו על "הדרת נשים - הכצעקתה". רק חסר שהיה נכנס איזה בולדוג לחדר, והיינו מוצאים את אייכלר המבוהל בצד השני של ירושלים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • דתיים, שכחנו לכבד את החילונים/ דינה אברמסון
 • צפו: מגילת אסתר במערב הפרוע

   

  אם יש משהו שמפחיד את החרדים, יותר מכלבים ואף יותר מחילונים, זה אנשים עם כיפה שונה. יצורי כלאיים שמחזיקים בדיוק כמוהם בקורפוס התרבותי העצום הזה המכונה "יהדות", ומשום מה מגיעים למסקנות אחרות לגבי איך אמור להיראות היהודי של ימינו.

   

  אז יושבת לה ח"כ ציפי חוטובלי, אישה שלא ניתן לפקפק בלבושה הצנוע, וודאי שלא במידת האורתודוכסיות שלה, וכל חזותה משדרות לו "חביבי, תירגע, אתה לא הדוס היחיד כאן, ואני מעוניינת לתת

  לרפורמי הזה לומר את דברו, כי בעיניי הוא יהודי לפחות כמו הטומי לפיד הזה שאהבת לריב איתו בפופוליטיקה".

   

  אז לא פלא שאייכלר מבועת. חילונים שבּוּרים ביהדות זה פיס אופ קייק בשביל חרדי מלומד שכמותו, אותם הוא מסוגל לנצח בנוק-אאוט על סעיף חוסר ידע. אבל מה לכל הרוחות עושים לגבי חובשי הכיפות הסרוגות הארורים והמשכילים האלה, שאי-אפשר לקנות אותם בשקל, ואי-אפשר לזרוק לעברם בהתנשאות "אין לכם מושג על מה אתם מדברים" כי יש להם מושג, והם חושבים לעזאזל אחרת?

   

  ואיך בדיוק מתמודדים עם רב רפורמי בקיא בכתבי הקודש שמחזיק, בניגוד אליך, גם בתואר שני במדעי היהדות ותואר ראשון במשפטים ומחשבת ישראל? הדבר היחיד שנשאר זה לצעוק בייאוש "אנטישמים, גרועים מאויבינו" ובמילים אחרות "צאו לנו מהיהדות".

   

  הרי מה באמת הכי מפחיד את החרדים? לא שיגעו להם בכסף, הו לא, גם לא חילונים. מה שבאמת מפחיד אותם הוא מי שמציג אלטרנטיבה ליהדות שלהם. מי שנוגס בה. מי שמראה שאפשר אולי להיות יהודים אחרת, מחוברים יותר לעולם, רלוונטיים יותר למציאות, פחות ארכאיים. סרוגים שהולכים לצבא ומקפידים על קלה כבחמורה, רפורמים שמבינים בכתבי הקודש.

   

  זה לא סתם שהמאמץ המלחמתי החרדי מנתב כל-כך הרבה אנרגיות לשמירת המונופול על שירותי הדת - הגבלת דיינים חובשי כיפה סרוגה, מלחמה ב"היתר המכירה" ופסילת מסלולי גיור אלטרנטיביים. הם יודעים שברגע שיהדות אחרת, פלורליסטית יותר, תהיה נפוצה יותר, לא יישאר להם הרבה מה להציע.

   

  מי צריך יהודומטר?

  החרדים טוענים שאילולא הם, היהדות לא הייתה משתמרת, אבל מה שבאמת מטריד אותם זו המחשבה שאפשר להסתדר בלעדיהם. שיש קבוצות באוכלוסייה שמצליחות לשמור על המורשת בלי לקבל פטור מלשכת הגיוס. לכן הטענה החרדית הנפוצה כנגד כל אותן קבוצות, ובעצם כל מי שלא מוכן להיות יהודי מנותק מהמציאות היא שהם "מעוותים את היהדות". טענה מעניינת בהתחשב בכך

  שאבות אבותיהם אי-שם בעיירות פולין מעולם לא נסעו בכרכרות נפרדות, ומשה רבנו לא הלך עם פרווה של שועל על הראש באמצע אוגוסט, וגם לא עצם את העיניים כשראה את מרים וחברותיה מפזזות אחרי קריעת ים סוף. מי שהקפיא את היצירה היהודית האותנטית, שמאז ומעולם הייתה מצויה בפולמוס הלכתי מתחדש ומתרענן, וממשיך לעוות אותה מדי יום, אלו החרדים עצמם.

   

  אז לפני שאייכלר בונה יהודומטר, ומחליט על דעת עצמו מי נכנס לסקאלה ומי לא, מוטב שהוא וחבריו יפשפשו בציציותיהם ויבדקו עד כמה הם קרובים, כפי שהם נראים כיום, ליהדות המקורית של אבותיהם. יש סיכוי סביר ביותר שהם יגלו תוצאות מפתיעות.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אייכלר. ממה הוא באמת מפחד?
  צילום: חיים צח
  מומלצים