שתף קטע נבחר

ברק הרוויח 14.5 מיליון שקל - ולא ישלם מס

9 שנים אחרי שרכש אותה, שר הביטחון נפרד מהדירה במגדלי אקירוב, שספגה את אש הציבור. בהנחה כי הוא לא מכר דירת מגורים ב-4 השנים האחרונות, הוא יהיה פטור ממס על המכירה וישלשל לכיסו 26.5 מיליון שקל - לפני תשלום משכנתא. בבניין החדש הוא יגור בשכנות למנכ"ל בנק לאומי היוצאת, גליה מאור

סופו של מגדל השן - ברווח גדול ונקי: תשע שנים אחרי שרכש את דירתו במגדלי אקירוב בתל-אביב, שר הביטחון אהוד ברק מוכר אותה ברווח של 14.5 מיליון שקל, עליהם כנראה לא יצטרך לשלם מס. ברק מוכר את הדירה בתג מחיר גבוה, שעומד על 26.5 מיליון שקל.

 

 

מדובר בדירה של 450 מ"ר הממוקמת בקומה ה-31 במגדל המערבי בפרויקט בן שלושת המגדלים ברחוב פנקס בצפון הישן של תל-אביב. הדירה עוצבה על ידי האדריכלית קרן ידווב בשיתוף עם האדריכלית ליאת פלז, והיא משקיפה לחוף ימה של תל-אביב.  

 

חיפשו נכס "צנוע" יותר

לפני כשנתיים פורסם שברק מתכנן למכור את הדירה ודורש עבורה סכום גבוה למדי - כ-40 מיליון שקל. הזוג מחפש "נכס דומה, אבל יותר קטן וצנוע. אין להם צורך בדירה כזאת גדולה", אמר אז אחד ממקורביו, ואכן ברק ורעייתו נילי פריאל מצאו את מבוקשם לא הרחק משם, בפרויקט החדש העונה לשם "מגדל אסותא".

 

לפי חוקי המדינה, דירה הנמכרת ברווח מחוייבת בתשלום מס שבח המוטל על בעל הנכס, אם נוצר רווח מהמועד בו רכש את הנכס ועד המועד בו מכר. במקרה של ברק, בו נקנתה הדירה בשנת 2003 ונמכרה בשנת 2012, תשלום המס צפוי לנוע בין 20% ל-25% על הרווח.

 

עם זאת, בהתאם לחוק, בעל דירת מגורים יכול למכור אותה בפטור ממס - אחת לארבע שנים. בהנחה כי זו המציאות בה נמצא ברק, הוא לא ישלם עליה מס. לדברי עו"ד יהודה מועלם, מומחה למיסוי נדל"ן ממשרד גלעד שר ושות', למעשה אין תקרה לפטור ממס שבח במכירת דירת מגורים ולכן אין זה משנה מה הסכום שהרוויח בעל הנכס או מה הסכום שהתקבל בגינה.

 

הפגנה לשחרור גלעד שליט מול דירתו של ברק. אוגוסט 2011 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנה לשחרור גלעד שליט מול דירתו של ברק. אוגוסט 2011(צילום: ירון ברנר)

 

מס נוסף שיכול להיות מוטל במקרים של מכירת דירת מגורים הוא היטל השבחה. מס זה מוטל על ידי העירייה אם ממועד הרכישה ועד מועד המכירה התקבלו על הדירה זכויות נוספות כגון הגדלת אחוזי הבנייה שלה. במקרה זה, מוכר הנכס יידרש לשלם היטל עבור אותה הזכות. 

 

ואולם, גם כאן, לדברי מועלם, בהנחה שבמגדלי אקירוב לא התאפשרו בעשור האחרון הרחבות בניה בדירות המגורים - על ברק לא יוטל גם מס זה.

 

משכנתא של 12 מיליון שקל 

יש לציין עם זאת כי ברק נטל משכנתא העומדת כיום על 12 מיליון שקל, אותה יצטרך כמובן להשיב לבנק שהלווה לו את הסכום, מה שצפוי להשאיר לו (בהנחה שיבצע פירעון מוקדם בזמן הקרוב) 14.5 מיליון שקל.

 

מי שתרכוש את הדירה של ברק ורעייתו נילי פריאל היא חברה זרה שלא מוכרת בישראל. בשוק הנדל"ן היו מי שהעריכו הערב (א') כי מדובר ברוכש ישראלי שרשם את העסקה תחת חברה זרה בבעלותו כדי שלא יזוהה. לשכת השר ברק אישרה את הדברים ומסרה כי ברק ואשתו יעזבו את הדירה בעוד חצי שנה. 

 

ברק ופריאל מתכננים לעבור לגור בדירת פאר אחרת שרכשו לפני כשנתיים, במגדל אסותא, שיוקם במקום מתחם בית החולים אסותא הישן ברחוב ז'בוטינסקי בתל-אביב. עבור דירה זו שילם ברק כ-8 מיליון שקל, ושטחה נאמד בכ-200 מ"ר.

 

הדמייה של מגדל אסותא. ברק יגור לצד ראשי הבנקים ()
הדמייה של מגדל אסותא. ברק יגור לצד ראשי הבנקים

 

מלבד ברק ופריאל, רוכשים נוספים של דירות במגדל הם גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי היוצאת, האדריכל משה צור (שאחראי על הפרויקט) וכן אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות. 

 

השכנים התנגדו לבניית המגדל אליו יעבור ברק 

למעשה, מדירה מנקרת עיניים אחת, שספגה אחריה ביקורת ציבורית רבה (בייחוד לאור העובדה שברק התגורר בה גם כשכיהן כיו"ר העבודה - שסמלה סוציאליזם ושיוויון), יעברו בני הזוג ברק ופריאל למגדל יוקרתי אחר שגם הוא היה לא מעט בכותרות, בייחוד לאור המחאה הציבורית שגררה בנייתו.

 

תושבי האזור, המאופיין בבנייה נמוכה של 4-3 קומות, הקימו קול מחאה כנגד גובהו של הבניין שהיה אמור להיתמר לגובה 160 מטר. התושבים טענו כי תוכנית הפיתוח החדשה תפגע חמורות באזור המיועד לשימור, המכונה "מתחם גדס" (על-שם מתכנן הערים הסקוטי סר פטריק גדס, שטווה את תוכנית המתאר הראשונה של תל-אביב).

 

לשמחתם, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את תוכנית המגורים במתחם, במסגרתה קוצץ גובה המגדל המתוכנן במקום, מגובה של 160 מטר ל-104 מטר בלבד. כך, מספר הקומות המקסימלי בבניין יעמוד על 26 קומות ולא על 38, כפי שביקשו תחילה היזמים, חברת בוימגרין קפיטל, שבבעלות שעיה בוימלגרין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ופריאל. ממגדל יוקרה אחד לאחר
צילום: AP
מגדלי אקירוב. דירה של 450 מ"ר
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים