שתף קטע נבחר

תיעד את הטבח? "הרוצח נשא מצלמה על צווארו"

בצרפת מתקשים לעכל את פיגוע הירי בבית הספר היהודי בטולוז. אלפי שוטרים ואנשי כוחות הביטחון משתתפים באחד המצודים הגדולים בתולדות המדינה אחרי הרוצח על הקטנוע. שר הפנים הודה: "אין לנו מושג מי היורה" והתקשורת הזהירה את המועמדים לנשיאות: "אל תנצלו את האירוע למטרות פוליטיות"

בצרפת מתקשים לעכל את הטבח הנורא שאירע אתמול (יום ב') בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז. אלפי בלשים, חוקרים ואנשי שירות הביטחון הצרפתי מנהלים את אחד המצודים הגדולים בתולדות המדינה אחרי האדם החמוש שהגיע בקטנוע לבית הספר היהודי, ירה לכל עבר, נכנס לחצר מוסד הלימודים ונמלט כשהוא מותיר אחריו ארבעה הרוגים וכמה פצועים. ארונותיהם של יונתן סנדלר, של ילדיו גבריאל (3) ואריה (3) ושל מרים מונסונגו (8)  יוטסו בצהריים לפריז על ידי חיל האוויר הצרפתי, משם ייצאו לישראל הלילה בטיסת אל על לקראת קבורתם מחר בירושלים.

 

פיגוע הירי בבית הספר היהודי - כותרות אחרונות:

אלפים בתפילות זיכרון בצרפת: "תקופה מסוכנת"

עדות: "חשבנו שהוא ייכנס ויחסל אותנו אחד אחד"

חשד בצרפת: ניאו נאצים קשורים לפיגוע

 

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הורה לשר הפנים קלוד גואן להישאר בטולוז עד שהרוצח יימצא. גואן אמר היום כי חוקרי המשטרה לא הצליחו לפי שעה לאתר את זהותו של הרוצח הסדרתי, שגם רצח בשני מקרים אחרים בטולוז ובמונטובן שלושה חיילים, שניים מהם מוסלמים.

 

"איננו יודעים היום מי היורה", אמר שר הפנים הצרפתי לתחנת הרדיו "אירופה 1". "בינתיים, החקירה נמשכת ולא התקדמה יותר מדי".

 

"רק אדם אכזרי יתעד את מעשיו"

גואן הוסיף פרט מעניין שעלה בחקירת המשטרה והוא שהרוצח נשא על צווארו מצלמה קטנה. "עד ראייה ראה מצלמה קטנה על צווארו של הרוצח", הוא אמר והעלה את הסברה שייתכן והרוצח בטולוז תיעד את מעשיו. לדבריו, העובדה שהרוצח נשא עמו מצלמה ואולי תיעד את מעשיו עשויה לסייע ביצירת הפרופיל הפסיכולוגי שלו. "זה אדם שהיה אכזרי מספיק בשביל לתעד את מעשיו, אדם קר מאוד, נחוש עם תנועות מדויקות ולכן מאוד אכזרי"

 

בירושלים השתתף שגריר צרפת, כריסטוף ביגו, בישיבה מיוחדת של ועדת הקליטה, העלייה והתפוצות בכנסת. "יש הלם אדיר בצרפת אחרי ההתקפה הברברית", הוא אמר. "רמת הכוננות הביטחונית סביב בתי ספר, בתי כנסת ומוסדות של יהודים עלתה לרמה המקסימלית. הקמפיין הפוליטי של המועמדים לנשיאות הושהה בעקבות האירוע. המקרה הזה הוא לא רק פשע נגד הנרצחים, זה פשע נגד הדמוקרטיה ונגד הערכים המשותפים של ישראל וצרפת".

 

רצח ליד הבית. ילדים צופים מדירתם על בית הספר "אוצר התורה" בטולוז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רצח ליד הבית. ילדים צופים מדירתם על בית הספר "אוצר התורה" בטולוז(צילום: MCT)

 

לדברי ביגו, השנה האחרונה הייתה השנה עם הכי מעט אירועים אנטישמיים בצרפת בעשור האחרון. יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון, אמר בתגובה: "בכל העולם יש פחות מקרים אבל החומרה של האירועים עולה משנה לשנה".

 

כלי התקשורת: "מברכים על האחדות הלאומית"

בתקשורת הצרפתית הביעו הבוקר זעם גדול בעקבות הטבח בבית הספר "אוצר התורה", אך גם בירכו על האחדות הלאומית שהפגינו כל המועמדים לנשיאות צרפת.

 

"בעיצומה של חקירה ומערכת בחירות בוערת, המועמדים והנשיא המועמד במיוחד (ניקולא סרקוזי) חייבים להימנע מכל הסלמה, פרשנות מוטעית וניצול פוליטי של הפשעים", נכתב במאמר המערכת בעיתון "ליברסיון" המזוהה עם השמאל הצרפתי.

 

"הלוואי וטרגדיה זו תעודד פוליטיקאים שונים לנהוג באיפוק ובזהירות במילותיהם, על רקע הניגודים הסוערים, בגינוי השעירים לעזאזל", נכתב במאמר בעיתון הצרפתי הקתולי "לה קרואה".

 

ירד מהקטנוע וירה לכל עבר. קיר בית הספר מנוקב מירי קליעים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ירד מהקטנוע וירה לכל עבר. קיר בית הספר מנוקב מירי קליעים(צילום: MCT)

  

במאמר בעיתון הצרפתי "הומניטה", המזוהה עם הקומוניסטים במדינה, נכתב: "הצורך בשמירה על הכבוד אוסר על איש לנצל את הפשעים האלה ואת הכאב שהם גרמו".

 

"לשים את הוויכוח הפוליטי בתוך סוגריים"

"יש לשים את הוויכוח הפוליטי, כל המשחקים שלו וההתבטאויות בתוך סוגריים", נכתב בעיתון "לה פיגרו", המזוהה עם הימין הצרפתי.

"אסור שצרפת המתאבלת, הפגועה והמתוסכלת תישאר במצב של חוסר אונים".

 

בעיתון "מידי ליבר" נכתב כי "במשך כמה שעות, אחדות האומה התעלתה על הנביחות וההתקוטטויות בין תומכי המועמדים". העיתון האזורי ציין כי מצב זה "טוב", אך תהה: "כמה זמן זה יימשך?".

 

"אסור לנצל את הפשעים והכאבים שהם גרמו". חצר ביה"ס "אוצר התורה" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אסור לנצל את הפשעים והכאבים שהם גרמו". חצר ביה"ס "אוצר התורה"(צילום: MCT)

  

"אפילו אם זו שעה לסולידריות, הבעת רגשות, כבוד וזיכרון", כתב העיתון "נובל רפובליק", "צלו של הרוצח בדם קר הולך לרחף מעל המדינה משום שהאידיאולוגיה שעומדת מאחורי הפעולות האלה היא של שנאה, שנאת זרים ואנטישמיות".

 

גופות סנדלר ובניו בדרך לקבורה בישראל

הירי הקטלני אירע אתמול בשעה 07:46 בבוקר, אז עצר רוכב קטנוע, לבוש שחורים וחובש קסדה, בפתח בית ספר שברחוב ג'ול דאלו, ופתח באש לעבר העומדים במקום. המורה יונתן סנדלר בן ה-30 היה הראשון שנורה ונפגע מטווח קצר. בזרועותיו היה בנו גבריאל בן השלוש שנפל ומת יחד איתו, וגם אריה בן השש התמוטט ארצה לצדו.

 

לפי העדויות, מחסום באקדחו של היורה בלם זמנית את מסע ההרג, אולם במהרה הוא החליף את נשקו ונכנס לבית הספר. הוא תפס את מרים מונסונגו בשעה שניסתה להימלט, אחז בשערותיה וירה בגופה. בעודה מתבוססת בדמה על הרצפה, הוא הרים את ראשה ושחרר שני כדורים נוספים. גופותיהם של יונתן סנדלר ושני בניו יובאו היום לקבורה בישראל ומרים מונסונגו תובא לקבורה באזור פריז.

 

ככל שחקירת הפיגוע נמשכת, מתמקדות הרשויות בקשר בין הירי בבית הספר לבין פיגועי שנאה אחרים באזור, ובין היתר נבדק חשד כי חיילים לשעבר הם העומדים מאחורי האירועים הרצחניים. האתר הצרפתי "לה פואה" דיווח כי החוקרים בודקים אם שלושה חיילים שסולקו מהצבא לפני שנים משום שהצטלמו עם צלב קרס קשורים לפיגועים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולקים כבוד לנרצחים בטולוז
צילום: AP
האחדות הלאומית תישמר לאורך זמן? סרקוזי וברוני
צילום: AFP
נורתה למוות מטווח קצר. מרים מונסונגו
הפכה לאלמנה ואם שכולה. אווה סנדלר ובעלה יונתן
אין התקדמות בחקירה. שוטרים בזירת הירי
צילום: AP
מומלצים