שתף קטע נבחר

צילום: AP

דו"ח על המחבל מ-2009: נרקיסיזם ורעיונות אפלים

כלי תקשורת בצרפת חשפו דו"ח שכתב מומחה פסיכיאטרי על מוחמד מראח בעת שריצה מאסר בגין שוד ב-2009. הוא תיאר את ילדותו הקשה, בצל נטישת אביו, וציין כי ניסה להתאבד

ב-2009 ריצה מוחמד מראח, המחבל שביצע את הטבח בבית הספר היהודי בטולוז, מאסר בגין שוד. הוא היה אז בן 20 ונידון ל-18 חודשים בכלא לאחר שחטף באלימות תיק מלקוחה בבנק. אתר החדשות "לה פואה" פרסם אמש (יום ה') את הדו"ח הפסיכיאטרי של מראח, שהוגש אז לבית המשפט. בדו"ח נחשף כי מראח ניסה להתאבד בתלייה ובשל כך אושפז במחלקה פסיכיאטרית במשך 13 ימים.

 

אחרי הדרמה בטולוז - כותרות אחרונות:

 

לאחר שחרורו מהאשפוז, בבית המעצר, נפגש איתו פסיכיאטר בשם אלן פנין. לאחר שיחה של שעתיים, הוא הגיש דו"ח מומחה המתאר את אישיותו של מראח וממליץ על המשך הטיפול בו.

 

הדו"ח מפרט את קשייו המשפחתיים של מראח, שהוריו התגרשו כשהיה בן חמש ושאביו חזר לאלג'יריה ב-2008, זמן קצר לפני מעצרו של בנו. אמו, זוליחה, חסרת מקצוע, התקשתה לגדל לבדה את חמשת ילדיה. המחבל הוא בן הזקונים, ולו שתי אחיות ושני אחים. אחד מהם, עבד אל-קאדר, נעצר מוקדם יותר בקשר למסע הרצח של אחיו.

 

הדו"ח מתאר חינוך לא סדיר. במשך שנים, מראח עבר בית ספר מדי שנה. בסופו של דבר הוא הגיע למוסד להכשרה מקצועית שבו הוכשר כמאמן גופני. הוא עבד במקצועו, אך מעצרו שם קץ לכך.

 

בעל אינטליגנציה ממוצעת, מתעניין במותגים

בחלקו השני של הדו"ח מתאר הפסיכיאטר את אישיותו של מראח. הוא מתאר בחור "מנומס, קורקטי ונכון לדיאלוג". דברים אלה עולים בקנה אחד עם מה שסיפרו שלשום חבריו של מראח אודותיו. לדבריהם, הוא נחשב ל"רגוע, עדין ואהוב על הבריות".

 

על פי המומחה, "הוא בעל אינטליגנציה ממוצעת והפוטנציאל שלו נפגע בשל לימודים לא סדירים". לדבריו, מראח הפגין שבריריות בשל עזיבתו של אביו והיעדר פיקוח מצד אמו. עם זאת, נראה היה לפסיכיאטר שמצב רוחו של מראח יציב, אם כי "לאחרונה מופיעים אצלו רעיונות אפלים". לדבריו, מראח דיבר על כוונות התאבדותיות.

 

המומחה מאבחן "קוטב מופנם" באישיותו של המחבל לעתיד: "אני אוהב להישאר בפינה שלי", אמר לו מראח הצעיר והוסיף כי ניתק את קשריו עם הגורמים השליליים שאיתם התחבר וכי אין לו רצון לראות איש. מנגד, זיהה הפסיכיאטר "קוטב נרקיסיסטי" וכראייה לכך הוא מציין את שערו המוחלק לאחור של מראח ואת הודאתו בכך שהוא מתעניין בטיפוח עצמי ובבגדים חדשים של מותגים.

 

החל לקרוא בקוראן, חווה מערכת יחסים מינית והתעניין בטיפוח עצמי (צילום: Le Point) (צילום: Le Point)
החל לקרוא בקוראן, חווה מערכת יחסים מינית והתעניין בטיפוח עצמי(צילום: Le Point)

 

הדו"ח עוסק גם ביחסו של מראח לדת ולחיים בכלל. הוא מציין כי הצעיר מקיים את הרמדאן והחל לקרוא בקוראן. חבר של מראח אמר שלשום לכלי תקשורת בצרפת כי חברו דווקא לא התעניין במיוחד בדת. "הוא מעולם לא דיבר על פוליטיקה או על דת כי נראה היה שזה לא מעניין אותו. ראיתי אותו מדי פעם במסגד, אבל הוא מעולם לא היה מאמין אדוק", סיפר החבר שהתראיין בעילום שם.

 

בנוסף, הוא חווה כבר מערכת יחסים מינית והביע את רצונו להתחתן. המומחה ממליץ על טיפול פסיכותרפי

עם שחרורו של מראח ועל המשך הכשרה מקצועית. "את ההמשך אנחנו יודעים", מסכם האתר.

 

כוחות הביטחון של צרפת כיתרו ביום רביעי לפנות בוקר את הבית שבו התבצר מראח - צרפתי בן 23 ממוצא אלג'יראי - וניהלו עמו משא ומתן ממושך. מראח סירב להיכנע, דיבר עם השוטרים מאחורי הדלת ולפי הדיווחים אף ירה בשני שוטרים והם נפגעו באורח קל. לאחר 32 שעות של מצור, פשטו הכוחות על הבית. מראח יצא אליהם כשהוא לבוש שכפ"ץ ויורה מנשק אוטומטי. הוא קפץ מהחלון ונורה למוות בראשו בידי השוטרים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 22/03/2012 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מראח. "קוטב מופנם וקוטב נרקסיסטי"
צילום: AFP
חלון שבור בבית המחבל. סירב להיכנע
צילום: MCT
מומלצים