שתף קטע נבחר

צילום: AP

רבבות צעדו בצרפת: 'לא נקבל רוצח חפים מפשע'

בפריז צעדו 20 אלף איש "נגד הגזענות, הטרור והאנטישמיות", בטולוז צעדו 6,000 "כדי להגן על ערכי המדינה" ובשטרסבורג התפללו מאות והדליקו שבעה נרות לזכר קורבנות המחבל מראח

זוכרים ומגנים - בשקט: רבבות בני אדם ברחבי צרפת השתתפו אתמול (יום א') בצעדות שקטות לזכר היהודים שנרצחו בפיגוע הירי בבית הספר היהודי בטולוז "אוצר התורה" בשבוע שעבר ולזכר החיילים שנרצחו באותו אזור שבוע קודם לכן. משתתפי הצעדה, יהודים, נוצרים ומוסלמים, קראו כולם כאחד לאחדות וסובלנות כלפי כל הדתות והתרבויות בצרפת בעקבות מקרי הרצח שזעזעו את המדינה והעולם כולו.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

את הצעדה בפריז יזמו הליגה הבינלאומית נגד גזענות ואנטישמיות (LICRA), ארגון SOS גזענות, התאחדות הסטודנטים היהודים בצרפת (UEJF) והארגון הצרפתי לנפגעי טרור (AFVT). בצעדה "נגד הגזענות, הטרור והאנטישמיות" השתתפו יותר מ-20 אלף בני אדם. כך על פי מארגניה. המשטרה מסרה כי מספר המשתתפים היה נמוך יותר ועמד על 2,800.

 

הובילו את הצועדים בטולוז. הצופים הישראלים של צרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הובילו את הצועדים בטולוז. הצופים הישראלים של צרפת(צילום: AFP)

 

סיימו את הצעדה ליד בית הספר היהודי. "אוצר התורה" בטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סיימו את הצעדה ליד בית הספר היהודי. "אוצר התורה" בטולוז(צילום: AFP)

 

בכיכר הבסטיליה בפריז, ערש לידתה של המהפכה הצרפתית, נשאו המוני בני אדם דגל גדול ממדים של המדינה (הטריקולור) וקראו קריאות בגנות הטרור.

"היה חשוב מאוד להדגיש את הסכנה שטמונה באידיאולוגיה שמבוססת על שנאה", אמר דומיניק סופו, נשיא SOS גזענות.

 

בטולוז השתתפו 6,000 בני אדם בצעדה שקטה רב-דתית שהסתיימה מול בית הספר היהודי "אוצר התורה", שבו נרצחו הרב יונתן סנדלר (29) ושני בניו אריה (6) וגבריאל (3) ובתו של מנהל בית הספר מרים מונסונגו (8) על ידי המחבל מוחמד מראח. שבוע קודם לכן רצח מראח שלושה חיילים צרפתים באזור טולוז ומונטובן. את הצעדה בטולוז הובילו חברי תנועת הצופים הישראלים של צרפת.

 

קריאות בגנות הטרור בערש הולדתה של המהפכה. כיכר הבסטיליה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
קריאות בגנות הטרור בערש הולדתה של המהפכה. כיכר הבסטיליה(צילום: MCT)

 

"מתנגדים לשנאת זרים". צועדים בטולוז עם דגל צרפת (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"מתנגדים לשנאת זרים". צועדים בטולוז עם דגל צרפת(צילום: MCT)

 

האימאם של דרנסי: "האיסלאם איננו כזה". טולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האימאם של דרנסי: "האיסלאם איננו כזה". טולוז(צילום: AFP)

 

"אנחנו צועדים יחד כדי להגן על הערכים של צרפת שאנחנו אוהבים אותם: אחווה, כיבוד האחר, יראת הצדק", אמר הרב הראשי של טולוז ז'יל ברנהיים. "אי אפשר לקבל מישהו שרוצח אנשים חפים מפשע", אמר האימאם של העיר דרנסי חסן שלרומי, וסיפר כי הוא בא ליטול חלק בצעדה "כדי לגנות, כדי לומר שהאיסלאם איננו כזה".

 

בעיר שטרסבורג התאספו 300 בני אדם מול בית הכנסת בעיר. שבעה ילדים הדליקו שבעה נרות לזכר שבעת קורבנותיו של מראח. לאחר תפילה לזכר הנספים עמדו הנוכחים דקת דומייה.

 

בליון נאספו כ-200 בני אדם מול בניין העירייה, שעל מרפסתו הונפו שני דגלים. בדגל אחד הופיעה קריאה "להתנגד לגזענות, לאנטישמיות, לשנאת זרים ולקיצוניים" ובדגל שני הופיעה רשימה ובה שמות קורבנותיו של מראח.

 

מוקדם יותר אתמול הגישה התביעה בצרפת אישומים מוקדמים נגד אחיו של המחבל מטולוז, עבד אל-קאדר מראח, בגין שותפות ברצח וקשירת קשר לביצוע מעשה טרור. על פי החוק בצרפת, אישומים מוקדמים מוגשים כשקיים בסיס לחשדות, אך נדרש זמן לביצוע חקירה. עם זאת, אחיו הבכור של המחבל דחה את האישומים נגדו, אמר כי הוא מגנה את פיגועי הירי ושאינו גאה במעשיו של אחיו.

 

השבועון הצרפתי "ז'ורנל דו דימנש" דיווח כי במהלך המשא ומתן שניהל מוחמד מראח עם אנשי המשטרה תוך כדי המצור על ביתו, הוא הודה בפניהם כי חש "הנאה אינסופית" במהלך הטבח שביצע בבית הספר היהודי "אוצר התורה". על פי הדיווח, רגע לפני שנהרג בקרב יריות עם שוטרים, אמר מראח שהוא מצטער שפספס את "יום החזרה ללימודים מהחופש הגדול בבית הספר היהודי", משום שאז יכול היה לרצוח יותר ילדים יהודים.


פורסם לראשונה 25/03/2012 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחווה בין דתית. צעדה שקטה בטולוז
צילום: AFP
שבעה קורבנות. מוחמד מראח
צילום: AFP
צילום: AFP PHOTO / M6 NO FRENCH TV
יואשם בסיוע לרצח. האח הבכור עבד אל-קאדר
צילום: AFP PHOTO / M6 NO FRENCH TV
מומלצים