שתף קטע נבחר

תל-אביב: מי יאכלס את מגדלי המשרדים?

לא מעט חברות נדל"ן דיווחו באחרונה על כוונתן להקים מגדלי משרדים בתל-אביב ובגוש דן. מנכ"ל חברת הבנייה דניה סיבוס טוען שמדובר בעומס שילחיץ את השוכרים העתידיים: "כמות המשרדים היא אדירה, אני לא בטוח שיש מי שיאכלס אותם"

מרוב משרדים לא רואים שוכרים. לא מעט חברות נדל"ן דיווחו באחרונה על כוונתן להקים מגדלי משרדים באזור תל-אביב וגוש דן. ואולם, לדברי רונן גינזבורג, מנכ"ל חברת דניה סיבוס מקבוצת אפריקה ישראל, מדובר בעומס שדווקא יפגע באותן חברות.

 

עוד על מגדלי משרדים בערוץ הנדל"ן :

 

"כמות המשרדים היא אדירה, ואני לא בטוח שיש מי שישכור או יאכלס את המגדלים האלה כי כרגע כולם רצים לבנות", טען גינזבורג בכנס "עו"ד על נדל"ן" שנערך בסוף השבוע בתל-אביב ביוזמת משרד עו"ד צבי שוב. לדבריו, רק לפני כשבוע הניח דוד עזריאלי את אבן הפינה להקמת פרויקט משרדים, מגורים ומסחר במתחם שרונה, הסמוך למגדלי עזריאלי.

 

לא רחוק משם, ברחוב מנחם בגין, מתכננת קבוצת חג'ג' להקים מגדל משרדים במקום אולם האירועים הוותיק "רסיטל", אותו היא משווקת בפרסום אגרסיבי מזה כחודש בעזרת הבדרן אלי יצפאן. בנוסף, בונה קבוצת חג'ג' בניין משרדים ברחוב הארבעה, בקרבת מתחם שרונה. בין מגדלי עזריאלי לאולמי רסיטל מתכננות גם קבוצות אלקטרה ופאנגאיה להקים שלושה מגדלים בני כ-60 קומות במתחם תנובה, ודרומה יותר - לכיוון הסינרמה - תקים חברת גב-ים מספר בנייני משרדים.

 

גם במתחם אזור התעשייה של בני ברק, שממול לקניון איילון, מתקיים תהליך דומה ומתקדם יותר. שם בונה, בין היתר, קבוצת ב.ס.ר שני מגדלי משרדים נוספים וגבוהים יותר מהשניים הקודמים שבנתה באזור. באותו המתחם כבר עומד השלד של מגדל צ'מפיון מוטורס בן ה-40 קומות, אותו בונה חברת אשטרום.

 

"ימי הזוהר מאחורינו"

הבוקר (א') פרסם משרד האוצר דו"ח, לפיו בתוך חודש נרשמה ירידה של 10% במכירת דירות חדשות. גם לדברי גינזבורג, תחום הבנייה למגורים נכנס למצב קשה. "מאז נובמבר יש התאוששות, אך זה לא סוד - ימי הזוהר מאחורינו. במרכז קשה מאוד למכור דירת מגורים, קצת יותר קל בפריפריה. קל למכור מתחת למיליון, קשה למכור מעל מיליון וחצי".

 

לדבריו, "שנת 2011 התחילה בנתונים מקרו-כלכליים טובים מאוד, אולם לקראת סוף השנה ראינו האטה משמעותית. יש המייחסים זאת למשבר הכלכלי העולמי, אבל את הנזק העיקרי לענף הבנייה למגורים גרמה המחאה החברתית, שבאה לידי ביטוי בעצירה של מכירת דירות - מתוך ציפייה לירידת מחירים".

 

גינזבורג הציג כדוגמא את נתוני המכירות של אפריקה ישראל, וציין כי בינואר 2011 מכרה החברה 108 דירות, ואילו בחודשים יולי-אוקטובר 2011 נמכרו דירות ספורות בכל חודש. "לקראת סוף השנה ותחילת השנה הנוכחית הייתה עלייה במכירות, אבל ניכרת העדפה לדירות זולות יותר באזורי הפריפריה ולא לדירות יקרות יותר באזור המרכז", הבהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
הדמיה של מגדל המשרדים החדש של קבוצת עזריאלי
צילום: ישראל הדרי
צילום: רועי קמיאל
רונן גינזבורג מנכ"ל דניה סיבוס ועו"ד צבי שוב בכנס "עו"ד על נדל"ן"
צילום: רועי קמיאל
מומלצים