שתף קטע נבחר

זורמים לצפון: 8 מקורות מים שאסור להחמיץ

אחרי החורף הגשום השנה, אתם לא רוצים לפספס את הנחלים והמים של הגליל והגולן. פורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

>> טיולים, אירועים ופעילויות - הכל בעמוד פסח המיוחד של ynet

 

למרות החשש מעונה שחונה, החורף האחרון היה גשום מהצפוי ואת ההוכחה הטובה ביותר לכך אפשר לראות בצפון הארץ: הנחלים שוצפים, המפלים נופלים בעוז ובחלק מהמקומות אתם פשוט חייבים גם לטבול. זה הזמן לקבל את האביב בגדול.

 

עוד בערוץ התיירות:

 

בחלק מהנחלים הזורמים בשמורות הטבע נוספו לאחרונה כמה חידושים והפתעות, שמשתלבים בטבעיות בנוף וגם מפנקים את המטיילים. הנה הם לפניכם.

 

נחל שניר (החצבאני)  

למרות שהמים כאן הם האטרקציה העיקרית, יש כמה חידושים מדליקים שנוספו בשמורת נחל שניר (החצבאני) הקסומה. אם אתם עם ילדים, מומלץ להצטייד בכניסה לשמורה בחוברת "הלוטרה מחפשת בית‭:"‬ סיפור שייקח את הילדים למחוזות נהדרים, ועל הדרך גם ישלב חוויה משפחתית וילמד את כולם על טבע ואקולוגיה (ניתן גם להוריד בחינם באתר רשות הטבע והגנים‭.(‬

 

לאחרונה גם נחנך בשמורה מסתור צפרים חדש, כ‭18-‬ מטר אורכו, שמשקיף לעבר מאגר הגדוש בציפורים נודדות המגיעות לכאן בעונת המעבר. הצטיידו במשקפת ובהרבה סבלנות, וגלו עולם חדש מופלא. גם מגדיר ציפורים יכול להועיל.

 

אבל גולת הכותרת היא שביל טיול חדש שהוקם בשמורה. מסתבר שפריחות האביב (והחורף) המרהיבות, המתפרשות על חלקים שונים במרחב, לא ידועות למטיילים המגיעים בהמוניהם בעונות הקיץ. השביל החדש, שקרוי "שביל החורף‭,"‬ נמתח לאורך כ‭2-‬ ק"מ והוא צפוי לגלות לכם עולם שלם ומרתק של טבע ונוף. שמורת נחל שניר מלאה מסלולי טיול קלילים ומוצלים לצד המים.

 

הנחל הוא אחד משלושת מקורותיו העיקריים של נהר הירדן, והארוך שבהם. האורך הזה מייצר פיתולים גועשים, סבך ונקודות טבילה כיפיות. ההמלצה שלנו: לכו על המסלול הארוך. הוא לא באמת ארוך, אבל הוא ממושך יחסית בגלל העצירות ההכרחיות לצד המים.

 

הגעה: מקריית-שמונה ממשיכים מזרחה על כביש מס' ‭,99‬ עד קיבוץ הגושרים ומשם לפי השילוט.


המים האטרקציה העיקרית פה. לגונה בנחל שניר (צילום: ערן גל-אור)

 

נחל עיון  

נחל עיון, דרומית למטולה, הוא דוגמה מצוינת להתערבות אנושית שבאה לסייע לטבע, ונראית טבעית לחלוטין. לפני כשלוש שנים החליטו ברשות הטבע והגנים להחיות את הנחל, שבימי הקיץ סובל מיובש עקב שאיבת-יתר בצד הלבנוני. וכך, הזרימה - שעד לאותו זמן נראתה רק בימי החורף - שופעת גם בקיץ. המים, המוטים מנחל דן הגדול והשופע, עושים שמח לחיי הבר והצמחייה בעיון, וחוזרים לכנרת.

 

מפל התנור הפופולרי גרם לכך שרבים קוראים לנחל עיון בשם "תנור‭."‬ אז למרות שהוא קוצף וגדוש ברסס, מפל התנור הנופל במעין ארובה סלעית יפה, אינו לבד. יש כאן עוד שלושה מפלים יפים שמגיעים בזה אחר זה.

 

למרות שלמים אי אפשר להיכנס כדי לשמור על הטבע כמו שהוא, שפע הכיופים שמניב הטיול מפצה על הכל. ממש עכשיו, בימי האביב הפרחוניים, כדאי להצטייד במגדיר צמחים מאחר שיש פה המון פרחי בר המספקים תפאורה מושלמת למים ולמפלים השוצפים. אפשר לאתגר את הילדים ולנסות למצוא פרחים כמו ארנון ההרים, משויה פעמונית ועוד הפתעות צבעוניות וריחניות.

 

השמורה מציעה שני מסלולי טיול באורכים שונים. המסלול הארוך מתחיל מהחניון העליון של השמורה, שאליו מגיעים ממטולה (יש שילוט‭.(‬ הטיול נמשך כשעה וחצי ודורש רכב נוסף בסיומו, בחניון התחתון. המסלול הקצר והמעגלי מתחיל ומסתיים בחניון התחתון של השמורה.

 

סיורים מיוחדים לפסח: ‭12-10‬ באפריל בשעות ‭11:00‬ ו‭.13:30-‬

הגעה: למסלול הקצר - מכביש ראש פינה-מטולה ‭(90)‬ פונים לפי השילוט בין סימני הק"מ ‭.477-476‬


שני מסלולי טיול באורכים שונים. נחל עיון (צילום: אביהו שפירא)

 

הסחנה

קלאסיקה חמימה ממתינה לכם בגן השלושה, הידוע יותר כ"סחנה‭."‬ מה שמיוחד כאן, בשונה מנחלים צפוניים אחרים שמימיהם מגיעים גם מהפשרות שלגים, שהטמפרטורה עומדת באופן קבוע על 28 מעלות בלי קשר לעונת השנה. אבל אלו הן רק חלק ממעלות המקום, השוכן למרגלות הגלבוע ושמגזין "טיים" הגדיר אותו בעבר כאחד מ‭20-‬ פארקי המים היפים בעולם. תוכלו למצוא פה בריכות מים טבעיות, תעלות יפות, גשרוני אבן, מפלים ומה לא.

 

מסביב יש מדשאות רבות ואין ספור פינות פיקניק. אם נמאס לכם לרבוץ במים, תצעדו מעט לשולי המתחם, שם ניצב דגם משוחזר של מחנה תל-עמל, שהיה ראשון יישובי חומה ומגדל. גם מים וגם היסטוריה בכרטיס אחד.

 

הגעה: נוסעים על כביש עפולה-ביתשאן (מס' ‭(71‬ ובצומת השיטה פונים דרומה לכביש 669 וממנו לפי השילוט.


טמפ' קבועה של 28 מעלות. הסחנה (צילום: Israel in dvd)

 

המג'רסה  

אמרתם טיול מים - אמרתם "מג'רסה‭."‬ הלגונה הזו בצפון-מזרח הכנרת, שהאביב עושה לה טוב בגלל שפע המים שנותר מהחורף, נראית לעתים כמרחב פרא שכל קשר בינו לבין הציוויליזציה מקרי בהחלט. שמו הרשמי של המקום הוא שפך נחל דליות, והוא ממוקם בשמורת בית-ציידה.

 

אז קחו נעליים להליכה במים, ניילנו את כל מה שצריך לאטום וצאו לחקור את פלגי המים והבריכות הטבעיות לצד הסבך הירוק. בסוף המסלול ממתינה לכם חורשת אקליפטוסים מוצלת. זהו טיול קצר וקל יחסית, אבל גם כזה שיעניק לכם אנרגיות לפחות עד סוף השבוע הבא.

 

סיורים במיוחד לפסח: ‭11-9‬ באפריל בין 10 בבוקר ל‭3-‬ אחה"צ.

הגעה: נוסעים על כביש 92 הנמתח ממזרח לכנרת, ולא רחוק מצומת מעלה גמלא פונים לפי השילוט לשמורת בית-ציידה.


הרבה מים וחורשת אקליפטוסים מוצלת. המג'רסה (צילום: גילי סופר)

 

נחל חרמון (בניאס)  

לשמורת נחל חרמון (בניאס) יש שני חלקים שונים בקצותיו של אותו חבל ארץ: אזור המעיינות ואזור המפל. אז בין אם אתם קופצים עם הרכב ודוגמים את שני האזורים ובין אם אתם עורכים מסלול הליכה מצד אחד לצד האחר, ההנאה מובטחת. בגלל שלמים אי אפשר להיכנס, כדי לא לפגוע במרקם האקולוגי העדין, הנחל יידע לפצות אתכם בנופים מרהיבים.

 

יוונים, רומאים, צלבנים וגם כמה דמויות ידועות כהורדוס בנו פה מקדשים וטבלו כאן. אבל לצד שרידי המקדשים, הטבע כאן גדוש בבעלי חיים, צמחים והרבה מים. גם בצד השני, באזור המפל, צפויות לכם הפתעות, ואנחנו מתכוונים בעיקר לשביל התלוי שנחנך כאן לפני כשנתיים. השביל, שיוביל אתכם מעל למים השוצפים, נראה כאילו היה פה תמיד. הוא נמתח לאורך כ‭80-‬ מטר ורוחבו פחות ממטר וחצי. אגב, הוא תוכנן כך שההליכה בו תיערך נגד הזרם.

 

בסוף השביל צועדים שוב בטבע, ומגיעים בתוך דקות ספורות למפל הבניאס - תופעת טבע כה דרמטית עד שנבנתה עבורה רחבת תצפית רחבת ידיים. אם תתקרבו, תזכו לרסס ערפילי סמיך.

 

סיורים במיוחד לפסח: ב‭8-‬ וב‭10-‬ באפריל בשעות ‭12:00 ,10:00‬ ו‭14:00-‬ (מתחם המעיינות‭.(‬ ב‭8-‬ עד ה‭12-‬ באפריל באותן שעות (מתחם המפל והשביל התלוי‭.(‬ 

הגעה: נוסעים על כביש קריית-שמונה-מסעדה ‭(99)‬ ופונים לשמורה לפי השילוט, מזרחית לקיבוץ שניר.


אסור לטבול אבל יש פיצוי בנוף. נחל חרמון (צילום: זיו ריינשטיין)

 

בריכת המשושים  

הגענו לבריכה הכי מפורסמת בגולן, שמעידה שבעבר (המאוד-מאוד רחוק) היה כאן מוקד געשי של התפרצויות לבה ועוד ויברציות. התוצאה היא אותם משושים סלעיים, עדות מרשימה לדרמות הוולקניות שידע המקום. המשושים, שהם בעצם עמודי בזלת בהירים, נוצרו כתוצאה מהתקררות איטית של לבה שיצרה סדקים בזוויות שונות.

 

המים קרים מאוד, אבל לא חייבים להיכנס אליהם: אפשר גם ליהנות מהנוף הטרשי הנהדר של הגולן וממסלולי טיול קצרים ושווים. בשערי השמורה תקבלו דפי מידע שיובילו אתכם במשעולי שמורת יהודיה הענקית והמומלצת.

 

אם אתם כבר כאן, אל תפספסו את שביל הטיול החדש שהוכשר לפני כשנה וחצי - שביל קל ומעגלי הכולל נקודות תצפית לכיוון מזרח, וגם מפגש עם "דולמן" ענקי - מעין שולחן אבן קדום ששימש את המקומיים כמצבה בתקופת הברונזה התיכונה. תוכלו גם לרכוש במחיר סמלי (או להוריד חינם מהאתר של רשות הטבע והגנים) את החוברת "פקחים צעירים‭,"‬ להעצמת החוויה המשפחתית.

 

סיורים במיוחד לפסח: ‭10-8‬ באפריל בין 10 בבוקר ל‭3-‬ אחה"צ.

הגעה: מכביש 888 בגולן פונים לדרך עפר, צפונית לחד נס. בסוף הדרך יש חניון מוסדר.


ליהנות מהנוף הטרשי של הגולן. בריכת המשושים (צילום: לע"מ)

 

נחל דן  

יש מעט מאוד מקומות שיכולים להיקרא "קסומים‭,"‬ מבלי לחטוא לאמת. בנחל דן הכל מתמזג לתפאורה מושלמת: שבילים מפותלים שייקחו אתכם בין בריכות מים ופלגים שוצפים, ג'ונגל פראי וסבוך שמספק חלון הצצה אל הנחל האדיר, ומגוון אינסופי של בעלי חיים זעירים, בהם סרטנים, לטאות ושבלולים.

 

בכניסה לשמורה תקבלו מפת מסלולים מפורטת, כשמומלץ ללכת במסלול הארוך שייקח לכם (בלי עצירות) בין שעה לשעה וחצי. כדאי גם לבקר בתל הארכיאולוגי שבקצה השמורה, ובו שערים עתיקים ושאר שרידים מרשימים מימים קדומים, ואף להצטייד בחוברת "פקחים צעירים" בכניסה לשמורה. וכמובן: אל תשכחו את בריכת השכשוך הנהדרת בלב השמורה.

 

סיורים במיוחד לפסח: 9 ו‭11-‬ באפריל ב‭13:00 ,11:00-‬ ו‭.15:00-‬

הגעה: נוסעים צפונה על כביש ‭,90‬ ואחרי שחולפים על קריית-שמונה פונים ימינה (מזרחה) לכביש מספר ‭.99‬ השמורה נמצאת בסמוך לקיבוץ דן.


ג'ונגל שמספק חלון הצצה לנחל האדיר. נחל דן (צילום: אביהו שפירא)

 

אכזיב

כמה מפתיעה יכולה להיות רצועת חוף? כדי להחליט, מומלץ להצפין עד קצה הארץ ולבדוק אם אתם בקטע של הליכה ארוכה או דווקא יותר מעוניינים בבהייה נינוחה. אוהבים הליכה? לכו לצד הטיילת הנמתחת מראש-הנקרה לגן לאומי אכזיב (כ‭4-‬ ק"מ) ותגלו שפע של מפרצונים, לגונות, פינות סודיות ופריחות אביביות של עדעד כחול, קריתמון ימי, עדעד יווני, חבצלת החוף, לוטום מכסיף ועוד.

 

האופציה השנייה היא להתענג על מה שיש לגן הלאומי אכזיב להציע: רצועת חוף קטנה, מבודדת ויפה, עם מפרץ טבעי שיעשה לכם חשק להישאר עד מחר (יש חניון לילה למעוניינים‭.(‬

 

הגעה: נוסעים צפונה על כביש ‭,4‬ בין נהריה לראש-הנקרה, ומחפשים את השילוט המפנה מערבה לגן הלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוצף מתמיד. מפל הבניאס
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים