שתף קטע נבחר

65 בני משפחה אחת נטבחו בסוריה: 'קללה מעלינו'

בשנה החולפת היה העולם עד לאינספור סיפורים טרגיים מהמדינה הערבית, ועתה הוא נחשף לזוועות שביצע משטרו של אסד בבני חמולת אל-גזאל בעיירה באידליב. "טנקים ומסוקים הפגיזו את העיירה והרגו ילדים וגברים מעל גיל 70. בנוסף, עשרות צעירים הובאו לכיכר המרכזית ואז הוצאו להורג"

בשנה החולפת היה העולם עד לאינספור סיפורים טרגיים שחוו אזרחי סוריה על בשרם מנחת אגרוף הברזל של משטרו של בשאר אסד. אולם, בימים האחרונים נחשף בעיירה תיפתנאז שבמחוז אידליב הצפוני סיפורה הטרגי במיוחד של חמולת אל-גזאל. חמולה זו איבדה לפני כמה שבועות לא פחות מ-65 מבניה באחד ממעשי הטבח הנוראיים ביותר שביצע "הקצב מדמשק".

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 • בתול עד גיל 34 - ואב ל-82 ילדים. איך זה קרה?

   

  בני המשפחה שעוד הצליחו להישאר בחיים סיפרו לרשת "אל-ערביה" כי הם חשים שרובצת מעליהם קללה משום שהמשטר הסורי מתנכל להם ופוגע בהם במזיד עוד משנות השמונים של המאה הקודמת. בשל כך ברחו חלק מהם לירדן. "חוסר הצדק בסוריה" היה לדבריהם הסיבה לבריחתם את המדינה.

   

  העיתונאית הסורית אלא אל-גזאל, שמשתייכת לחמולה תיארה כיצד התחיל הטבח הנורא שגבה את חייהם של מרבית מבני משפחתה: "ב-3 באפריל נכנסו הטנקים של צבא סוריה והאוטובוסים של כנופיות אסד לכפר תיפתנאז, שלפני כן הופגז על ידי מסוקי הצבא הסורי. כתוצאה מההתקפה זאת, נהרגו מספר רב מבני הכפר, בהם זקנים מעל גיל שבעים, ילדים וחיילים אשר ערקו מצבאו של אסד".

    

  הוצאה להורג בכיכר העיירה

  העיתונאית לא חסכה בתיאורים הקשים של הזוועות מתיפתנאז: "כוחות משטרו של אסד ביצעו הוצאות להורג בעיירה. הם אספו שלושים צעירים מהכפר בכיכר המרכזית והוציאו להורג אחד מהם.

  לאחר מכן איימו על השאר כי ירצחו אותם, אם לא יגלו להם היכן נמצאים אנשי 'צבא סוריה החופשי'".

   

  נראה כי כוחותיו של הנשיא הסורי לא באו על מבוקשם, שכן, על פי אל-ג'זאל, "כל הצעירים חוסלו ונקברו בקבר אחים. גופותיהם נמצאו תחת ההריסות של הכפר ועד עכשיו מחלצים גופות שרופות". לדברי העיתונאית הסורית, כוחותיו של אסד ניסו להשמיד ראיות מעשיהם הנתעבים. "הם שרפו במזיד את הגופות באופן שבו יהיה קשה לזהות אותם במטרה למנוע מתושבי הכפר לתעד את השמות", היא סיפרה. "אולם קרובי המשפחה של ההרוגים הכינו רשימה ובה שמות יקיריהם שנהרגו בטבח ומתכוונים לשלוח אותה לארגוני זכויות אדם ולסהר האדום".

    

  העיתונאית הסורית סיפרה כי בעקבות כשלונות משטרו של אסד לצרף לשורותיו תושבים מהמחוזות הצפוניים של סוריה, אידליב בפרט, החליטו בדמשק להשתמש בכוח מופרז נגד תושבי הכפר תיפתנאז. "הם רצחו את האבות ועכשיו הם רוצחים את הבנים". כך חתמה את דבריה אלא אל-גזאל, אחת מהשרידות היחידות למשפחה בטבח שביצעו נאמני אסד.

   

  באן: הפסקת האש "שבירה"

  מוקדם יותר היום קרא מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ל"איפוק מרבי" מצד ממשלת סוריה והודה כי הפסקת האש "שבירה". הוא ביקש לתת חופש תנועה לששת פקחי האו"ם שנחתו היום בדמשק והבהיר כי "יש לאפשר להם לנוע בחופשיות לכל מקום שבו יוכלו לוודא את הפסקת האלימות".

   

  ראש המשלחת, שאליה אמורים להצטרף בקרוב עוד 24 פקחים, נפגש היום עם גורמים במשרד החוץ הסורי כדי לסכם על העקרונות המנחים לעבודתם בסוריה. בהמשך השבוע צפויה מועצת הביטחון של האו"ם לשלוח לסוריה 250 משקיפי שלום.

    

  לפי ארגון זכויות האדם OSDH, המזוהה עם האופוזיציה הסורית, מתחילת ההתקוממות נגד משטר אסד במרס 2011 נהרגו 11,117 בני אדם. 55 נהרגו מאז שהפסקת האש נכנסה לתוקף ביום חמישי.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מעל 11 אלף הרוגים מאז מרס אשתקד. גופה בחומס
  צילום: AFP
  האו"ם ישלח 250 משקיפים למדינה הערבית
  צילום: רויטרס
  רודף אחרי בני החמולה מאז שנות ה-80? אסד
  צילום: EPA
  עיר תחת הריסות. חומס לאחר הפגזה נוספת
  צילום: EPA
  מומלצים