שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  תלמידי כפר בדואי בנגב יעזרו לכם לחסוך בחשמל
  תיכון אורט בכפר הבדואי אלהואשלה בנגב, משתתף בפרויקט ארצי במסגרתו תלמידים מפתחים שורת כללים פשוטה שתסייע לכל אחד לצמצם את צריכת החשמל. מה מיוחד בפרויקט שלהם ומה הטיפים שלהם לחיסכון עבור גולשי ynet?

  לעתים, כשאין ברירה, אנו נדרשים למצוא פתרונות לא שגרתיים. תושבי הכפר הבדואי אלהואשלה הסמוך לדימונה, שבתיהם לא מחוברים לרשת החשמל, נאלצו למצוא חלופות ופיתחו דפוסי צריכת חשמל ביתיים יעילים - כה יעילים, עד שהוחלט לאחרונה להעתיק אותם אל בית הספר אורט שנמצא בכפר, בסיוע התלמידים עצמם.

   

   

  מדובר בפרויקט משותף של רשת אורט ישראל וחברת החשמל, במסגרתו תלמידי חטיבות הביניים ותיכונים של הרשת, מסייעים לאזרחים לצמצם את צריכת החשמל. בפרויקט משתתפים 13 בתי ספר, הנפרשים מצפון ועד דרום ומשתייכים למגזרים היהודי החילוני, החרדי, הערבי, הדרוזי והבדואי.

   

  תושבי אלהואשלה מסתמכים בעיקר על גנרטורים וכן על מקורות אנרגיה מתחדשת דוגמת פאנלים סולאריים. אורלי שפירא, רכזת פרויקטים "'אורטוב' - אורט למען הקהילה", מסבירה כי בעוד שבמרבית בתי הספר נבחרו בתי התלמידים כיעד ראשון לשינוי - הרי שבמקרה של תלמידי אורט אלהואשלה - דפוסי צריכת החשמל בבתים שלהם עצמם, מהווים מודל ליישום בבית ספרם ובבתי ספר נוספים.

   

  מחסור מביא להתייעלות 

  "דפוסי צריכת חשמל שרובנו מורגלים אליהם בבית, אינם חסכוניים בדרך כלל, מהסיבה הפשוטה: רוב האנשים מתנהלים כאילו שאנו חיים עם מלאי בלתי מוגבל של חשמל, אולי בגלל שאנחנו מחוברים לרשת הארצית", מסבירה שפירא. "מנגד, בכפר עושים שימוש הרבה יותר מבוקר באנרגיה בבתי התושבים, מכיוון שאספקת האנרגיה מגיעה בעיקר מגנרטורים, וברור לכולם שהיא מוגבלת ומצומצת".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  למרות זאת, שימוש בלתי מושכל בחשמל אינו זר לתלמידים ולקהילתם. "העובדה שבית הספר מחובר לרשת החשמל הארצית גורמת לכך שדווקא בבית הספר קיים הצורך לעשות שימוש מבוקר בחשמל", מסבירה שפירא. "קבוצת המנהיגות במקיף אלהואשלה התגייסה למשימה ופועלת בימים אלה למען העתקת דפוסי צריכת החשמל של התושבים אל תוך המוסד הבית ספרי ומוסדות אחרים".

   

  תלמידים מלמדים

  במסגרת הפרוייקט של רשת אורט, תלמידי בתי הספר רוכשים ידע בנושא אנרגיה חשמלית וצריכה נבונה שלה, כלים למנהיגות חברתית ולהובלת שינוי, וחיזוק של ערכי ההתנדבות והמעורבות החברתית. את הפרוייקט מובילה בכל בית ספר קבוצה של בין 20 ל-40 תלמידים הפועלים בהתנדבות.

   

  "כל אחת מקבוצות המנהיגות הללו מפיקה במהלך השנה מיזם בנושא התייעלות אנרגטית הכולל חומרי הסברה והנעה לפעולה", מספרת שפירא. "את תוצרי המיזם מפיצה הקבוצה בקרב כלל בית הספר, בקרב מוסדות וארגונים קהילתיים שונים, ובקרב הציבור הפרטי".

   

  בין השאר היא מדגימה כי התלמידים מקיימים ערבי חברה בנושא התייעלות אנרגטית במועדוניות קשישים ובבתי אבות, מפתחים משחקים המעודדים לצריכה נבונה של חשמל ומותאמים לגילאי הגן, ומסייעים בחלוקה של נורות חסכוניות, מגנטים עם טיפים לחיסכון, ועלוני מידע לבתי התושבים. "משתתפי הפרוייקט עושים הכל כדי להפיץ את המסר בהיקף הנרחב ביותר", היא אומרת. במסגרת הפרויקט, התלמידים גם מציידים את המכשירים הביתיים בשלטי "עשה ו"אל תעשה".

   

  הטיפים של התלמידים

  ואם עדיין לא השתכנעתם, לפניכם טיפים שימושיים שמספקים התלמידים ושלא יפגעו באורח החיים שלכם, אך בהחלט ישמרו על הסביבה וגם על הכיס:

   

  • כבו אורות ביציאה מן החדרים.

   

  • עברו לשימוש בנורות חסכוניות.

   

  • מלאו את הקומקום בכמות מים המספיקה לכמות הכוסות הנדרשות.

   

  • עברו לשימוש בשעון (טיימר) אוטומטי להדלקת דוד השמש.

   

  • עברו לשימוש ב"רב שקע" ובסוף היום פשוט כבו את המכשירים שלא צריכים להיות פעילים, בו זמנית.

   

  • הוציאו מהתקע מטענים שאינם מחוברים למכשיר כלשהו – הם זוללים 5% מצריכת החשמל הביתית.

   

  • כוונו את המזגן לטמפרטורה של 25 מעלות בקיץ ול- 20 מעלות בחורף.

   

  • שמרו על דלתות החדרים והחלונות בו פועל המזגן סגורים.

   

  ויהי חושך

  תלמידי קבוצות המנהיגות לא המתינו לשעת כדור הארץ שתצויין ביום ראשון הקרוב, ולרגל יום החיסכון הלאומי באנרגיה שחל ב-5.3, הם כיבו במספר בתי ספר את מפסק התאורה הראשי באופן פתאומי במהלך יום הלימודים.

   

  לרגל שעת כדור הארץ עצמה, שתצויין במהלך יום כדור הארץ הבינלאומי, יקיימו באורט חולון ארוע מיוחד ופתוח לקהל הרחב החל מהשעה 18:00 שיכלול

  דוכנים וסרטוני הסברה. יום כדור הארץ יצויין גם באירועים שונים בשעות הבוקר בבתי ספר נוספים המשתתפים בפרויקט, ביניהם אורט אפרידר באשקלון, אורט רבין בגן יבנה, אורט ימי באשדוד ואור לילנטל ברמלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים