שתף קטע נבחר

לפיד, מאחוריך: תוכנית פרקש לגיוס חרדים

זה לא יהיה קל, וידרוש ויתורים מהחברה הישראלית. טלי פרקש מונה חמש סיבות מדוע התוכניות הפוליטיות הנוכחיות לא יביאו לגיוס חרדים, ומציגה את תוכנית שבעת השלבים מהישיבה לבקו"ם. בין היתר, גיוס חובה לגברים בלבד, ורק מגיל 22

קבלו חמש סיבות למה במצב הנוכחי, לא תצליחו לגייס חרדים :

 

1. עבור מי שבנה על כליאתם של 60 אלף איש בכלא 6 - יאיר לפיד הוא אכזבה. לפיד טוען שאם רק יתנו לחרדים פטור, הם ינטשו את הישיבות. הוא לא לקח בחשבון את הגורם העיקרי שמחזיק חרדים בכולל: לחץ חברתי, שהופך כל אחד שמעז לשרת, למוקצה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

חבריי החרדים שמשרתים בצה"ל, הקריבו לטובת המדינה את טובתם הפרטית. את זה שלא יקבלו את ילדיהם למוסדות החרדיים; את זה שעיקמו מולם את הפנים כשנכנסו לבית הכנסת השכונתי כשם לבושי מדים. בזה, מר לפיד, אף אחד לא מטפל.

 

נודה על האמת: צה"ל לא בדיוק מסתדר עם החרדים שכבר קלט. עיינו בדו"ח של לינדנשטראוס (צילום:  איציק הררי, דוברות הכנסת) (צילום:  איציק הררי, דוברות הכנסת)
נודה על האמת: צה"ל לא בדיוק מסתדר עם החרדים שכבר קלט. עיינו בדו"ח של לינדנשטראוס(צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת)

 

2. מיכה לינדנשטראוס לא ידוע בתור מעריץ מספר-אחת של שחקני ספסל בישיבת פוניבז'. ועם זאת, הוא מצליח להציג תמונה הוגנת של המצב הקיים: אמנם מספרי הפטורים של מעמד "תורתו אומנותו" יצאו מכל פרופורציה, אבל באותה נשימה הוא מתריע על כשלים בגיוסם של מי שכן התייצבו בבקו"ם. האם צה"ל ערוך לקלוט עוד 60 אלף מתגייסים פוטנציאליים? אם להתרשם מדו"ח המבקר, נראה שהתשובה היא שלילי עצבני.

 

3. רק לאחרונה דיווח "כלכליסט" כי צה"ל אומנם עמד ביעדי הגיוס שהוקצו לו על ידי הממשלה, ויותר - אך היו עוד עשרות מועמדים שנשלחו הביתה אחר כבוד עם פטור ביד. מחר הם ינסו לחפש עבודה, ויידחו כי הם "משתמטים". מי יאמין להם שצה"ל פשוט אמר להם "לא"?

 

4. החברה החרדית היא חברה מקובעת מבחינות רבות. שינוי (כל שינוי, לא רק המפלגה) מחריד כל חרדי באשר הוא. בשורה התחתונה, המאבק יהיה על הזכות לשמר את "הסטטוס קוו" באורחות חייהם, ובכל מחיר. גם במחיר מלחמת אחים.

 

5. ונניח שהתגברנו על כל אלו, ועל העסקנים החרדים המתלהמים, ואפילו הגענו להסכמות עם גדולי הדור - החוק ייפול במבחן השוויון בבג"ץ. כי בניגוד לחברי הכנסת החרדים, מי שישכב על הגדר בארמגדון של הקיץ יהיו דווקא חנין זועבי ואחמד טיבי. הם לא ייתנו את ידם לשום שירות לאומי לערביי ישראל - "ועדת עברי" או לא. ולכן שום חוק שלא יכלול ציבור של מיליון וחצי משתמטים, לא יעמוד בבג"ץ.

 

אולי כדאי שנתחיל לדבר גם על זה? כי אם יש מישהו שישאיר את החרדים בכולל - זה לא משה גפני, אלא אברהים צרצור.

 

אמרתם נואש? יש מה לעשות

אז אחרי שלפיד, מופז, פלסנר וליברמן כבר טמנו את ידם בצלחת ה"כך נגייס את החרדים" (ולא בהצלחה יתרה, כפי שמוכיח השטח והטענות שלעייל) - אני מתכבדת להציג בפניכם את תוכנית גיוס החרדים שלי:

 

1. דחיית שירות רשמית לכל נער שיחפוץ בכך עד גיל 22, מטעמי לימוד: הדבר יאפשר סנכרון מלא בין תוכנית הלימודים החרדית, הכוללת ישיבה גבוהה - לבין בני הנוער הישראלים, שיוכלו להמשיך בצורה ישירה מהתיכון לתואר ראשון.

 

הצבא ירוויח חיילים משכילים, והאבסורד חסר האחריות של מתן נשק לילד בן 18 ייגמר אט-אט. גם החרדים, מצידם, יהיו בגיל שבו הם בשלים לצאת לחיים ולהקים משפחה, "על דעת המגזר", וזה הזמן בדיוק לדאוג לפרנסה ולחובות האזרחיות.

 

רוצים חיילים? תשלמו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוצים חיילים? תשלמו(צילום: רויטרס)

 

2. אפשרות בחירה בין שירות צבאי לשירות לאומי: בואו נודה על האמת, צה"ל לא צריך עכשיו 60 אלף חיילים חרדים. הוא גם לא צריך באמת את כל החיילים המשרתים בפועל. מצד שני, מדינת ישראל צריכה, ואפילו מאוד, מערך התנדבותי גדול בסיוע וטיפול באוכלוסיות חלשות. מה עם שירות לאומי בזק"א או במד"א לחרדים שגם ככה מתנדבים שם?

 

3. קביעה בחוק של שלוש רמות שירות, ותגמול הולם: המטרה: לתגמל משמעותית את אלה שבאמת מקריבים את חייהם עבור המדינה: הקרביים. צה"ל זקוק בעיקר להם, ופחות למכונות קפה אנושיות בקריה. מי שהצבא זקוק לו כתומך לחימה - יזכה לתגמול מדרגה 2. מי שיפנה לשירות לאומי, יקבל את התקצוב הנמוך ביותר, בהתאם. מה שלא עושה הפטריוטיות, יעשה הכסף.

 

4. לא שירתת - לא קיבלת: נגמרו התירוצים, חסל סדר ההתפתלויות. אברך שלא ישרת בצבא או בשירות לאומי במסגרות חרדיות, יאבד באופן אוטומטי את זכאותו לתמיכה ממשרד הדתות, וכל קצבה אחרת, לרבות קצבת ילדים, תישלל ממנו באופן מלא. הוא לא יהיה זכאי לשום סבסוד, נקודות זכות או הנחות עד שלא ישלם את חובו לחברה, למעט קצבת זקנה. מי שלא מבין את חובותיו כאזרח דרך הראש, יבין אותן דרך הכיס.

 

5. גיוס חובה לגברים בלבד: אם יש משהו שימוטט, בסופו של דבר, את הרצון לשלב את החרדים בנטל השירות הצבאי - זה ההתעקשות על גיוס בנות. עוד לא פגשתי חרדי אחד, נאור ופתוח ככל שיהיה, שיסכים לשלוח את בתו לשירות צבאי. אם באמת חשקה נפשכם בחרדים עוטי מדים - לכו על הפרגמטיקה, ותשאירו את האוטופיה לעוד 20 שנה, כשהחרדים כבר יהיו חלק מהמערך הצבאי.

 

6. קצבת אברכים לחמש שנים בלבד: מי שרוצה להמשיך וללמוד אחרי השירות, יוכל לעשות זאת. המימון יהיה משמעותי בהרבה ממה שהוא כיום (700 שקלים), אך התוכנית תהיה מותנית בכמה פרמטרים, כמו עמידה בקריטריונים שקופים של מדידה והערכה, וחיוב ללמד תורה גם לציבור: הכנת נערי בר מצווה חינם לקריאה בתורה, שיעורי עזר בתנ"ך ועוד.

 

מי שלומד את תורתו רק "לעצמו", מבלי שאיש זכאי ליהנות מפירות "אומנותו", לא רשאי לדרוש מאחרים לממן אותה עבורו, ובטח שלא לצקצק ברחמים על בורותם של אחרים בארון הספרים היהודי.

 

7. 100% תקציב חינוך לכולם: השתתפות החרדים בחובות, דורשת גם ההשתתפות המדינה בזכויות. במוסדות חרדיים שמקבלים תקצוב חלקי בלבד מצד המדינה, יזכו התלמידים, עם הגיעם לגיל 18, באפשרות להשלמת לימודים כלליים על חשבון התקצוב החסר. כך גם ביחס לסבסוד מוסדות חרדיים המלמדים את מקצועות הליבה ומגישים לבגרויות. לא יתכן שתלמידים חרדים במוסדות אלה יופלו לרעה, והוריהם יידרשו לשלם סכומי עתק.

 

ועכשיו – יאללה, לבקו"ם!

פורסם לראשונה 02/05/2012 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עניין של תקציבים
צילום: רויטרס
לפיד, על לחץ חברתי חשבת?
צילום: עופר עמרם
מכשול בדרך לשוויון: טיבי וצרצור
מומלצים