שתף קטע נבחר

5 שנים בלי חרדים בצה"ל: "לפיד נותן פטור לכול"

תוכנית לפיד, שבשלב א' שלה יקבלו החרדים פטור מגיוס ל-5 שנים, הובילה לתגובות נזעמות. בעבודה אמרו כי יוזמתו מנוגדת לעקרונות בג"ץ, בפורום לשוויון בנטל טענו: "המתווה - אחיזת עיניים". וגם ש"ס לא מרוצה: "לא שונאים אותך, לך תלמד"

הניסיון הראשון של הפוליטיקאי יאיר לפיד להציג תוכנית סדורה נתקל בתגובות צוננות, הן מצד מתחריו בבחירות הקרובות, והן מצד גורמים שמחוץ למערכת הפוליטית. בכנס הפעילים הראשון של תנועת "יש עתיד" הציג לפיד את תוכניתו החדשה לשירות שווה לכולם, שמהווה לדבריו תחליף לחוק טל "המקולקל" - וזכה לביקורת הן מהחרדים והן מהחילונים. פרט לש"ס שתקפה, בעבודה כינו זאת "פטור לכול" והפורום לשוויון בנטל טען כי מדובר ב"אחיזת עיניים".

 

מריחים בחירות, כתבות אחרונות:

ח"כים בקדימה בוחנים: פרישה ומרוץ עם לבני

לבני התפטרה: לא מכרתי את המדינה לחרדים

לפיד הציג תוכנית לגיוס לכולם: "לא שונא חרדים"

ש"ס לא מחכה לדרעי: "הוא לא משיח של מנדטים"

 

לפי תוכנית לפיד, בחמש השנים הראשונות של התוכנית יקבלו החרדים פטור אוטומטי מגיוס. כעבור חמש שנים, כל אזרח שיגיע לגיל 18 יחוייב להתגייס לשירות צבאי או אזרחי, כאשר לצה"ל תינתן עדיפות במיון. לוחמים ותומכי לחימה ישרתו שלוש שנים והיתר שנתיים. חיילים שישרתו שלוש שנים, יקבלו החל מהשנה השנייה משכורת מינימום ובעת שחרורם יקבלו מלגת לימודים מלאה לתואר ראשון. מי שיסרב לשרת, יופעל נגדו החוק ויישללו זכויותיו לקצבאות לימודים או מחייה, מלבד קצבת ביטוח לאומי.

 

במפלגת העבודה, שגם בה גדולה ההתנגדות לחוק טל, כינו את תנועת לפיד "מפלגת אופנה, שאנשים טובים מתפתים להצביע עבורה, אולם מתמלאים מפח נפש תוך זמן קצר". ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר הסיעה, תקף את יוזמת לפיד ואמר שהמתווה שהציע העיתונאי לשעבר "הוא לא שירות לכול, אלא פטור לכול. הוא מנוגד לחלוטין לעקרונות שהתווה בג"ץ, הוא אינו שוויוני ואיננו מוביל לתהליך של השתלבות, אלא להפך".

 

לדברי ח"כ הרצוג, "מפלגת העבודה הציעה את 'מתווה בן גוריון' לגיוס החרדים. לפי מתווה זה, ייקבע יעד של 4,000 משרתים בשירות צבאי או לאומי, המהווים כ-50% ממחזור גיוס שנתי של בחורי ישיבות, והשאר יהוו את מכסת הפטור לתלמידי ישיבות מצטיינים. זה המתווה היחיד שיש לו סיכוי אמיתי להתקבל על רוב הציבור הישראלי".

 

גם בפורום לשוויון בנטל לא אהבו את הרעיון של לפיד, לפיו בחמש השנים הראשונות להחלת התוכנית, אף חרדי לא יתגייס לצה"ל או לשירות הלאומי. "המתווה שהציג הוא לא יותר מאחיזת עיניים, שכן המשמעות של פטור גורף לחמש שנים אינה עומדת לזכות אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית, עליהן חל חוק שירות בטחון. לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים", אמרו.

 

בכנס הפעילים אמר לפיד "אני לא שונא חרדים", ובש"ס מיהרו לענות לו: "לפיד, אנחנו לא שונאים אותך, אבל הציבור לא עומד יותר במשחקי הלשון הצבועים שלך. אם רק היית לומד את הנושא ומעמיק מעט היית מגלה שלומדי היהדות אינם מקבלים קצבאות מיוחדות". הם שוב עקצו אותו ואמרו כי "רוב מוחלט של הציבור הדתי-מסורתי שירת בצה"ל ביחידות קרביות בזמן שאתה הסתערת על ג'בלאות עיתון במחנה. תנסה פעם אחת ללמוד ברצינות בלי קומבינות באקדמיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד מציג את יוזמתו
צילום: עופר עמרם
התוכנית תקרב את החרדים לצה"ל?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים