שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

חיים רמון פרש מקדימה: "חזרנו להיות הליכוד"

יו"ר מועצת קדימה ואחד ממייסדי המפלגה הכריז על פרישה אחרי השבעת מופז לשר. לדבריו, יפעל להקמת מפלגת מרכז חדשה. גם מקורבי מופז מתחו ביקורת על ההסכם הקואליציוני שאושר "בצורה חלטוריסטית". בכירים: "נעשתה טעות רצינית"

טלטלה בקדימה בעקבות ההצטרפות המפתיעה לממשלת נתניהו : השר לשעבר חיים רמון, ראש מועצת קדימה, הודיע הערב (יום ד') ליו"ר שאול מופז על התפטרותו מתפקידו ופרישה מהמפלגה. "מבחינתי, אין יותר קדימה מבחינה אידאולוגית", אמר רמון, "היא הוקמה כמפלגת מרכז, וזה לא היה החזון שהצבתי למפלגה הזו". בנוסף, עשרות מתפקדים הודיעו היום על עזיבה.

 

עוד כתבות על ממשלת האחדות:

מופז מונה, נתניהו הובך: "עוד שרים לקדימה"

טיבייב מקדימה: נתניהו קנה אותנו במכירת חיסול

בן אליעזר למופז: זה זבל, מכרת נשמתך לשטן

 

שעות ספורות אחרי ששאול מופז הושבע למשנה לראש הממשלה ולשר בלי תיק, אמר רמון ל-ynet: "קדימה חזרה להיות ליכוד. רבים רצו לעשות את זה כל הזמן. הדיחו את ציפי לבני שאמרה שיש שתי קדימות. בחרו קדימה שרוצה להיות חלק מן הליכוד. קדימה סיימה את דרכה כמפלגת מרכז. שנים הטפתי למפלגת מרכז ולמפץ גדול, ובסוף זה קרה".

 

השר לשעבר אמר כי נוצר חלל במערכת הפוליטית ושרוב הציבור רוצה מפלגת מרכז. "ציפי ויאיר לפיד יחד היו בגודלה של קדימה בסקרים, ואם תהיה מפלגה כזו - הרבה יצטרפו. אני לא יודע אם תקום, אבל תהיה מפלגה כזו. אני אשתדל להקים מפלגה כזו בעתיד".

 

לדברי רמון, הוא לא שוחח עם מופז אלא העביר לו מכתב התפטרות. הוא ביקש להבהיר: "אני לא כועס, הם בחרו את דרכם ואני בוחר את דרכי. זו לא קדימה שאני הצטרפתי אליה. אני לא הצטרפתי לקדימה שהיא חלק מן הליכוד, אלא הצטרפתי לקדימה שהיא מפלגת מרכז". עם זאת, הוא הודה שההצטרפות לממשלה היא מהלך טבעי, מכיוון שרבים בקדימה רצו בכך במהלך הקדנציה.

 

רמון ומופז. נשאר נאמן ליו"ר היוצאת (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
רמון ומופז. נשאר נאמן ליו"ר היוצאת(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

רמון אינו היחיד שמתח ביקורת על ההחלטה להצטרף לממשלת האחדות. אחד מחברי הכנסת המקורבים למופז הודה הערב כי "התחושה בסיעה לא טובה". לדבריו, "הדברים נעשו בצורה חלטוריסטית וזה מקומם. אי אפשר להגיע באמצע הלילה עם הסכם גמור לסיעה, ולדרוש לאשר אותו בצורה כזו מהר מהר. קדימה חייבת להתנהל אחרת אם היא רוצה לשרוד. אנחנו לא מתנהלים טוב והציבור רואה את זה. היה צריך לקיים דיון רציני". גורמים בקדימה אמרו בתגובה: "כבר לפני שבועיים נפגש מופז עם רמון והודיע לו כי החליט לסיים את תפקידו כיו"ר מועצת קדימה. מוזר בעינינו שפוליטיקאי כמו חיים רמון, שכל חייו עסק בקומבינות פוליטיות ותככים, מטיף לנו מוסר".

 

בעקבות התפטרות רמון מתפקידו כיו"ר מועצת קדימה ולאחר ביטול חברותו במפלגה, אמר ח"כ יואל חסון: "עזיבתו של רמון את קדימה עצובה ומהווה אזהרה, אך דרכה של קדימה, מטרותיה וחזונה - כפי שהתווה אותה מייסד התנועה אריאל שרון - נשארו כשהיו ביום הקמתה. בחודשים הקרובים נפעל על מנת ליישם את אותו חזון ואת אותה הדרך שהתווה שרון, כדי לייצר לחברה הישראלית את השינויים הנדרשים בעת הזו. צר לי על כך שרמון, אחד ממייסדי קדימה, לא יהיה שותף לניסיון זה".

 

לעומת רמון, בנו של מייסד המפלגה אריאל שרון הודיע כי הוא ממשיך לתמוך בקדימה. "לא התפקדתי אף פעם למפלגה", אמר עומרי שרון, "אך אני חושב שקדימה היא מפלגה שחשוב שתהיה בזירה. אני תומך בקדימה, ואולי בעתיד עוד אצטרף אליה".

 

תסכול בסיעה

עוד לפני התפטרותו של רמון, בכירים בסיעת קדימה מתחו ביקורת על ההישגים בהסכם הקואליציוני. "מופז היה צריך לקחת את רוני בר-און ואת מאיר שטרית כדי שינהלו משא ומתן רציני עם הליכוד, ולהשיג הישגים בתחומים שונים", אמר ח"כ שתמך במופז בפריימריז, "אני לא מאמין שנצליח להעביר משהו מארבעת הסעיפים שהוכנסו להסכם הקואליציוני. אי אפשר לעשות את זה כך".

 

"את התחליף לחוק טל לא נצליח להעביר בכיפוף ידיים, והיה צריך לקבוע מנגנון שיאפשר דיאלוג עם החרדים", אמר אחד מחברי הכנסת, "ואם לא נעביר את הסעיפים האלה, היינו צריכים לדרוש הישגים אחרים. נעשתה כאן טעות רצינית מאוד".

 

בתוך כך, מקורבי מופז טענו הערב כי יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני משכה בחוטים ופעלה מאחורי הקלעים כדי לגרום לח"כ רוברט טיבייב לתקוף את מופז. מוקדם יותר אמר טיבייב כי "נתניהו קנה אותנו במכירת חיסול".

 

בורסת ההימורים: מי ייכנס לממשלה? 

ברקע לדברים, בסיעה נערכים לקרב על תפקידי השרים וראשי

הוועדות. השמות המוזכרים במפלגה הם אבי דיכטר, מאיר שטרית, רוני בר-און, רוחמה אברהם-בלילא, ישראל חסון, רונית תירוש ואבי דואן.

אברהם-בלילא תקבל כנראה את תיק הרווחה, בר-און וחסון מוזכרים כמועמדים לתיק השר להגנת העורף,  דיכטר עשוי לקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון ובר-און ושטרית מוזכרים כמי שיכולים לעמוד בראש ועדת הכלכלה שתעבור מהליכוד לידי קדימה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין יותר קדימה". חיים רמון
צילום: מתי אלמליח
"אני לא כועס". שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
עמרי שרון. ממשיך לתמוך בקדימה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים