שתף קטע נבחר

המדינה תממן רבנים רפורמים וקונסרבטיבים

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי המדינה תסכים להגדיר מנהיגי קהילות רפורמיות כ"רב של קהילה לא-אורתודכסית" - מהלך שסולל את הדרך לתקצובם, בדומה למימון רבנים המכהנים מטעם הרבנות הראשית

רבנים רפורמים וקונסרבטיבים יוכרו על-ידי המדינה כרבנים, ויהנו מתקציבים הדומים לאלו של רבנים אורתודוכסים המכהנים מטעם הרבנות כרבני שכונות ויישובים. הדרך למימון נסללה לאחר שהמדינה ונציגי הרפורמים הגיעו להסכמות בעתירה שהוגשה כבר ב-2005.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בהודעה שהגישה הפרקליטות לבג"ץ, בנוגע לעתירה שעניינה שוויון תקציבי לרבנים לא-אורתודוכסים, נכתב כי הסתיימו חילוקי הדעות בין הרפורמים לבין המדינה - כאשר זו הסכימה להגדיר את המנהיגים הרוחניים כ"רבני קהילות לא-אורתודוכסיות" ולא "רק" כ"ראשי קהילות".

 

כשהוגשה העתירה, בית המשפט שלח את הצדדים למשא ומתן - ללא התערבותו. המדינה, שמלכתחילה התנגדה לדרישת הרפורמים, הסכימה כבר לפני כמה שנים לתקצבם - אך הרפורמים לא משכו את העתירה בשל חילוקי הדעות סביב הגדרת הרבנים.

 

כעת, עם הודעת המדינה כי תסכים להגדרה "רב של קהילה שאינה אורתודוכסית", התייתרה התערבות השופטים, שצפויים לאשר את ההסכם. על-פי הסיכום, לרבנים הלא-אורתודוכסים יוקצו 15 תקנים ברשויות ומועצות אזוריות בארץ.

 

"פריצת דרך"

ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי "הודעת היועץ המשפטי לבג"ץ היא צעד בעל משמעות גדולה במאבק למען פלורלים וחופש דת. היהדות בישראל נחטפה לני שנים רבות על-ידי קבוצה קיצונית שמשתמשת בה כמכשיר פוליטי וכמקור לג'ובים אינספור. הגיע הזמן להכרה בכל הזרמים ביהדות".

 

הרבה ג'ולי שונפלד, ראש כנסת הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית, אמרה כי "זהו יום היסטורי עבור ישראלים ויהודים ברחבי העולם. כדי שהיהדות תשגשג בישראל, על הממשלה להכיר בחובתה להגיש מימון שווה לזרמים היהודיים השונים, ולאפשר להם לשגשג ברחבי הארץ".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב: "הסכמת המדינה לתמוך בפעילותם של רבנים

רפורמים במועצות האזוריות, תוך הכרה ברורה בהיותם נושאי משרה רבנית, היא פריצת דרך חשובה במאמץ לקידום חופש הדת בישראל ובשורה אמיתית למאות אלפי ישראלים.

 

"מדובר בצעד ראשון אך משמעותי בדרך להשוואת מעמדם של כל זרמי היהדות בישראל ואנו מקווים כי המדינה אכן תקפיד ליישם את התחייבותה לבית המשפט במלואה. אנו מצפים כי הדבר יוביל לצעדים נוספים שיבטלו את האפליה העמוקה של הזרמים הלא-אורתודוכסים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנים הרפורמים יתוקצבו
צילום: גיא אסיאג
מומלצים