שתף קטע נבחר

למכירה: הבית של הילד העברי הראשון

הבניין שבו גר בנו של אליעזר בן יהודה, איתמר בן אב"י, ברחוב לבונטין 16 במתחם גן החשמל בתל-אביב עומד למכירה. המוכר: הפרסומאי הדר גולדמן, שזנח את החלום לגור בקומת הגג בבניין. המחיר, כך מעריכים גורמים בשוק הנדל"ן, עומד על 8 מיליון דולר

סביב חלק מהבניינים לשימור בתל-אביב מסתתרים לא מעט סיפורים, שעיצבו חלק גדול מההיסטוריה העברית. אחד מהם הוא הבניין ברחוב לבונטין 16 במתחם גן החשמל בעיר, שהיה משכנו של ד"ר אברהם אבושדיד, מראשוני הרופאים בארץ. אחותו של אבושדיד, לאה, התחתנה לאחר מסע חיזורים עיקש לילד הראשון ששפת אימו עברית - איתמר בן אב"י. השבוע נודע כי הבית עומד למכירה.

 

כתבות נוספות על בתים לשימור בערוץ הנדל"ן :

 

כניסתו של איתמר בן אב"י לדירה התל-אביבית הייתה לא פשוטה. אמה של לאה התנגדה לחיזוריו של בן אב"י בשל מוצאו האשכנזי והיותו חסר אמצעים. בן אב"י אף כתב שיר התאבדות שהביא את אביו - אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית - להתערב. האב הפעיל קשרים על מנת להשפיע על משפחתה של לאה, בת העדה המרוקאית, שבסופו של דבר הסכימה לנישואים.

 

מדובר בבניין לשימור הבנוי בסגנון אקלקטי והוא תוכנן על ידי האדריכל אברהם גולדמן. הבניין נבנה ב-1922 ועומד על מגרש בגודל 750 מ"ר. בסך הכול מכיל הבניין שטחים בגודל של 1,150 מ"ר ויש לו זכויות נוספות לבניית קומת גג בת 130 מ"ר. חוץ מהשושלת היוקרתית, מתהדר הבניין בפרסים אדריכליים. לפני כשלוש שנים זכה במקום השני בפסטיבל לשימור אקלקטי בביאנלה בוונציה, לאחר שב-1995 שופץ על ידי האדריכל דוד כהנא.

 

 

 

מוכר הנכס: פרסומאי

את הנכס מוכר הפרסומאי הדר גולדמן, שותף במשרד זרמון-גולדמן, שסיפר ל-ynet כי רכש את הנכס לפני חמש שנים מחברת הביטוח אסיקורציוני ג'נרלי, שהחזיקה עד לא מזמן בחברת הביטוח מגדל. גולדמן שכר את שירותיו של האדריכל גידי בר אוריין לטובת הסבת הבניין למגורים, שאחראי על פרויקטים נוספים בשכונה.

 

מטרתו של גולדמן הייתה להתגורר בקומה העליונה לאחר מיקסום הזכויות בנכס. אולם כעת הוא ויתר על החלום והחליט להעמיד את הנכס למכירה ליזם שיעשה זאת במקומו. בשוק הנדל"ן מעריכים כי מחירו של הבניין עומד על לא פחות משמונה מיליון דולר.

 

מתחם גן החשמל שבו ממוקם הבניין עבר לפני כעשור מתיחת פנים, לאחר שהיה במשך שנים מוקד זנות מפוקפק, ותוכנן מחדש על ידי האדריכל אריה קוץ. העצים הוותיקים נעקרו לטובת מראה מואר יותר, ואת המדשאות החליפו רחבות מרוצפות. כעת האזור, המרוחק כ-100 מטרים בלבד משדרות רוטשילד, מושך יזמים רבים ומוקמים בו, בין היתר, פרויקטים על ידי הקבלן משה אביב וחברת בנייני העיר הלבנה.

 

לא רחוק משם: פרויקט שימור בבלפור

במרחק לא רק רב מלבונטין, החלו בימים האחרונים עבודות השימור של פרויקט בלפור 6 בעיר. המבנה דומה בסגנונו לבניין בלבונטין, שכן הוא נבנה ב-1923 ומשתייך גם הוא לסגנון הבנייה האקלקטי. שימור הבניין יהיה לפי אופיו המקורי: החזית תשוקם ותוחזר למצבה המקורי; החלונות, הדלתות והמרפסות המעוגלות יוחזרו למצבן המקורי; והמרצפות המאוירות וציורי הקיר העתיקים ישוחזרו.

 

הפרויקט יציע 14 דירות מגורים שיתפרסו על פני חמש קומות, בהן דירות גן דו-קומתיות, דירות טיפוסיות עם מרפסות ייחודיות או מרפסות דק וכן פנטהאוז המשקיף לים עם מרפסת בגודל 140 מ"ר. גודל הדירות מגוון וכך גם מספר החדרים, שנע מדירות שני חדרים עד לדירות חמישה חדרים.

 

כל הדירות יעוצבו ברמה גבוהה ויכללו מפרט טכני עשיר. בנוסף, מציע הבניין מחסנים אישיים לכל דירה, חניות פרטיות מקורות, חדר אשפה, מעלית ולובי יוקרתי בכניסה. החברה היזמית בפרויקט היא דרגא 11 וגם כאן משרד האדריכלים בר-אוריין אחראי לעבודות התכנון והשחזור. לדברי היזם, בניית הפרויקט צפויה להסתיים בעוד פחות משנתיים - והחל מהשבוע יעמדו הדירות למכירה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים