שתף קטע נבחר

רבנים על ההכרה ברפורמים: גשר בדרך לנצרות

הודעת המדינה כי תכיר ברבנים רפורמים עוררה זעם בציבור האורתודכסי. "אי-אפשר לקרוא 'רב' לחיקוי וזיוף", אמר רבה של קריית אונו. "זה לא יהדות, לא נצרות ולא איסלאם – זו דת חדשה שלא קשורה לתורה", הוסיף רב בכיר אחר

הכרת המדינה ברבנים הרפורמים לצורך קבלת תקציבים מעוררת סערה בעולם האורתודוכסי. כשבע שנים לאחר שהגישו הרפורמים עתירה לבג"ץ בעניין, הודיע אתמול (יום ג') היועץ המשפטי לממשלה כי המדינה תסכים להגדיר מנהיגי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות כ"רב קהילה שאינה אורתודוכסית" - מהלך שסלל את הדרך לסיכום התיק והעברת תקציבי תמיכה. ברבנות הראשת ממלאים פיהם מים, אך רבנים מובילים מביעים את דעתם בפומבי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, הגיב בחריפות ואמר כי "מדינת ישראל נותנת יד לזיוף היסטורי שלא היה כדוגמתו, וזה דבר חמור ביותר. אם אני ארצה ליצור זרם חדש בעולם המשפט, ואדרוש שיכירו באנשים שלי כשופטים ויתנו להם משכורת בהתאם – גם לזה המדינה תסכים? המושג רב הוא בן אלפי שנים, ולא אנחנו המצאנו אותו. המשמעות שלו ברורה - אי אפשר לקרוא "רב" לחיקוי וזיוף, כמו שלרופא ושופט לא. זה מזייף את התורה וזה מזייף את הרפואה או המשפט. הדמוקרטים יגידו שזכותם של הרפורמים לדבוק בדרכם? בסדר. אז שיקראו להם 'מנהיגים דתיים' – כמו כמרים ואימאמים".

 

הרב ערוסי אמנם הבהיר כי הוחלט שהתקצוב ייעשה דרך משרד התרבות, וההכרה ברבנים היא רק לעניין המימון, אך הביע חשש ש"זהו עוד צעד לקראת התפתחות הרבה יותר מסוכנת – הכרה ברפורמים במובן ההלכתי".

 

רבה של קריית אונו הוסיף: "אם לא יעצרו את הסחף הזה, תהיה הפרדת דת ממדינה וייגרם שסע גדול בעם. זה מרשם להתבוללות ולהרס היהדות. אני קורא לחברי הכנסת ולכל מי שהמדינה היהודית חשובה לו – ולא רק הדתיים – מוטלת עליכם האחריות הילחם נגד ההחלטה הזו. כבר ראינו מה קרה לרפורמים באירופה ובארצות הברית - 80 אחוז התבוללות".

 

הרב חיים דרוקמן, מבכירי הציונות הדתית, הביע זעזוע מעצם ההכרה במנהיגים הרוחניים הרפורמים כרבנים. "רבנים? איזה רבנים? לא מדובר ברבנים. זו הונאה!" אמר, "אני מבין שרוצים לתמוך בהם, ויש דרכים לעשות את זה, אבל להכיר בהם כרבנים? אני שמח שלפחות הוחלט לתקצב אותם ממשרד התרבות ולא מהמשרד לשרותי דת - יש בכך אמירה חיובית שלא מדובר ברבנים. אני רוצה לקוות שלא מדובר בצעד בדרך שבסופה הם גם יקבלו סמכויות בנושאים דתיים".

 

גשר חד-סטרי לנצרות

רב עיר נוסף, הנחשב לבכיר בציבור החרדי, אמר כי "ההחלטה הזו היא מעבר למגוחכת. הרפורמים? זה לא יהדות, לא נצרות ולא איסלם – זו דת חדשה שלא קשורה לתורה. הם לא מאמינים בתורה מן השמיים ולא מקיימים את המצוות – אז עכשיו קוראים להם רבנים ומעניקים להם תקציבים? ולמה שהמדינה לא תתן משכורת לאדמו"ר מגור? הוא הרי רב קהילה גדולה בהרבה, ובעיקר – הוא באמת רב, באמת דתי.

 

"הרבנים האלה מסדרים קידושין בכל העולם בין יהודים לנוכריות, ולמעשה בנו גשר חד-סטרי מהיהדות לנצרות. הרי ידוע שלרפורמים אין דור שלישי, והיום בקושי דור שני יש להם. יש אנשים שתרמו להקמת בתי כנסת בחו"ל, ואחרי כמה עשרות שנים אתה רואה את אותם שמות, שהם יהודיים מובהקים, מופיעים בכנסיות ברשימת המייסדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דרוקמן. "הונאה"
צילום: אורות
הרב רצון ערוסי. "זיוף"
צילום: משולם לוי
בית כנסת רפורמי. יש רב
צילום: שאול גולן
מומלצים