שתף קטע נבחר

הריסת מבנה בתמ"א 38: מספיק ש-80% יתמכו

ועדת הפנים אישרה למליאה הקלות נוספות לחיזוק מבנים מחשש לרעידות אדמה: ניתן לאשר הריסת בניין והקמתו מחדש גם בתמיכת 80% מהדיירים בלבד, לעומת 100% כיום

הקלות נוספות למבקשים לחזק את בתים משותפים מפני רעידת אדמה  אושרו היום (ג') בוועדת הפנים. זאת, במסגרת תיקון חוק המקרקעין שיוגש לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. ההקלות יחולו על תכניות החיזוק לפי תמ"א 38. בימים הקרובים תצביע מליאת הכנסת סופית על התיקון, בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

בתיקון נקבע בין השאר, כי המפקח על המקרקעין יוכל לאשר ביצוע עבודות הריסת בניין והקמתו מחדש גם על פי תביעה של בעלי דירות שברשותם 80% מהרכוש המשותף, בניגוד ל-100% כיום. כמו כן, תתאפשר הפיכת חלקים מהרכוש המשותף למקומות חנייה, במידה ויידרשו כאלו לצורך אישור הליכי הבנייה. התיקון יסמיך את ועדות התכנון לחייב את מבקשי ההיתר להשתתף גם בהתקנת מקומות חנייה נוספים באזור הנכס.

 

חיזוק מבנים מצומצם בבית שאן 

לפני ההצבעה ציין יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), כי עדיין קיימים חסמים רבים המונעים את קידום עבודות החיזוק לפי תמ"א 38. הוא סיכם בכך את התרשמות הוועדה מהסיור שערכה בראשית השבוע בבית שאן בו היא נוכחה שהיקף חיזוק בתי המגורים בעיר קטן מאד למרות מיקומה באזור בקעת הירדן הרגיש לרעידות אדמה.

 

כהן קרא לממשלה לגבש פתרונות יסודיים יותר שיאיצו את תהליך חיזוק המבנים במדינה, מעבר לתיקון נוסף שיזמה (אך טרם תורגם לחוק) שיאפשר לקבלנים להוסיף למבנים במסגרת החיזוק שתים וחצי קומות במקום קומה אחת ובכך תגדיל את כדאיות העבודות.

 

כהן ביקש את יו"ר ועדת ההיגוי הממשלתית למוכנות לרעידות אדמה, ד"ר אבי שפירא, להציג לוועדת הפנים בתוך חודש את תכניות ההתמודדות של המדינה עם הסכנות. יוזמי החוק הח"כים זבולון אורלב (הבית היהודי) ודוד אזולאי (ש"ס) אמרו כי נוכח היישום הצולע של תמ"א 38, הגיע זמן ההתערבות של משרד ראש הממשלה להציג פתרונות יסודיים לבעיה כדי למנוע שפיכות דמים באסון המוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים