שתף קטע נבחר

מפגינים שוחררו ממעצר: "המשטרה חסרת אונים"

שלמה קראוס, אחד מ-85 העצורים מהמהומות בתל-אביב, שוחרר יחד עם כמה פעילים נוספים. "ההפגנה יצאה משליטה, לא הייתה הנהגה. שוטרים פשוט תפסו אנשים והכניסו אותם לבנק". נגד יותר מ-20 עצורים יוגשו כתבי אישום

בהדרגה משתחררים החל משעות הצהריים (יום א') 69 מהחשודים שנעצרו הלילה במהלך ההפגנה האלימה בתל-אביב. המפגינים ששוחררו מתחנת משטרת גלילות הביעו זעם על הכוח שהפעילו השוטרים והבטיחו להמשיך במחאה. במקביל, הודיעה המשטרה כי בכוונתה להגיש נגד יותר מ-20 מהם כתבי אישום בהליך מזורז. בהמשך יובאו 15 חשודים להארכת מעצר בבית משפט השלום בעיר.

 

המחאה התחדשה - כתבות אחרונות ב-ynet

20 אישומים בדרך. המשטרה: הוכן מצבור צמיגים

שמולי: למופע האימים של המפגינים אין הצדקה

המחאה השמאלנית יוצאת מהארון / דעה

 

הפעיל החברתי שלמה קראוס שנעצר במהלך ההפגנה סיפר על האירועים. "צעדנו עם כולם כשההפגנה יצאה משליטה", הוא שיחזר. "היו אנשים שפשוט התפרעו, דפקו על חלונות של חנויות וניפצו שמשות של בנקים. זה לא היה משהו מכוון. לא הייתה הנהגה".

 

חלק מהעצורים, בדרך להארכת מעצר (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
חלק מהעצורים, בדרך להארכת מעצר(צילום: בני דויטש)

 

קראוס מתח ביקורת על פעילות השוטרים: "המשטרה הייתה פשוט חסרת אונים. הם פשוט תפסו אנשים והכניסו אותם לבנק. מישהי התעלפה ולא קיבלה עזרה. ככה עצרו גם אותי". קראוס סיפר כי בשעות הבוקר הוא נחקר בתחנה. "סתם עצרו אנשים", הוא אמר. "אחרי שנה של הפגנות שקטות ונעימות הגיוני שאנשים יחושו תסכול שאין שינוי ושדברים מחמירים. אלו תוצאות התסכול. אני לא מעודד את זה, אבל מבין".

 

מתחנת המשטרה שוחרר דניאל פלנקר, שנעצר גם הוא באירועים בתל-אביב. "היו כמה מאות מפגינים כואבים, מתוסכלים ומודאגים, שהפגינו מחוץ לבניין העירייה", הוא אמר. "המפגינים לא התנהגו באלימות כלפי השוטרים, לעומת היס"מניקים שהשתמשו באלימות קשה. הם בעטו לגברים באשכים וחנקו אפילו בחורות".

 

חקירה קצרה בבוקר. המשוחררים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
חקירה קצרה בבוקר. המשוחררים(צילום: בני דויטש)

 

דפני ליף בהפגנה הלילה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דפני ליף בהפגנה הלילה בתל-אביב(צילום: ירון ברנר)

 

הוא לא מבין למה עצרו אותו. "אותי פשוט שלפו כמפגין מוביל וגררו ועצרו אותי", הוא סיפר. "המחאה הזו היא לא של דפני ליף או סתיו שפיר, אלא של כל אדם. ניפוץ השמשות לא היה מקרי, כמו שהמצב הכלכלי העגום אינו מקרי. אנו מגנים בתוקף אלימות ופגיעה בכל אדם, אבל שאנשים יתעוררו".

 

"המשטרה פשוט באה למלא מכסה"

אנית מתל-אביב, שגם היא שוחררה ממעצר, סיפרה מדוע נעצרה. "עצרו אותי כי עמדתי צעד אחד יותר קדימה בשורת מפגינים וכל מי שעמד לקחו אותו", היא אמרה. "הם גררו אותי. אף אחד מאיתנו לא עשה כלום, באנו רק להפגין כרגיל. התחושה שהמשטרה פשוט באה למלא מכסה".

 

חלק מהעצורים ששוחררו טענו כי נפגעו במהלך מעצרם. דורין, פעילה חברתית מתל אביב, הציגה ידיים חבולות ואמרה כי השוטרים אחראים לכך. "האלימות שהייתה בשישי הובילה למה שקרה אתמול", היא אמרה. "תפסו וגררו אותי בכוח על הרצפה והכו אותי. הייתי ליד הבנק. הנפנו שלטים ושרנו". גם לה טענות קשות נגד המשטרה: "מדהים אותי שמפקדי משטרה בכירים משקרים ומעלילים עלינו שאנחנו אלימים. זה ממש לא נכון. אני לא יודעת מי ניפץ את השמשות, אבל השוטרים התסיסו אותנו בהתנהגות שלהם. אני הרגשתי ניצחון אתמול בהפגנה, למרות השוטרים שגם קיללו אותי".

 

אורי, בת 19, טענה גם היא לאלימות מצד השוטרים. "ארבעה יס"מניקים תפסו את ארבע הגפיים שלי והרימו אותי בכוח", היא אמרה. "התחננתי שיעזבו. זו פשוט טראומה. לא היה צורך בזה. אני רק ילדה. בכיתי".

 

במשטרה דחו את טענות המפגינים. במרחב ירקון בטוחים כי האירועים האלימים בהפגנות היו מתוכננים מראש ולא פרצו במקרה. ל-ynet נודע כי עם

 פרוץ העימותים, מצאו שוטרים מצבור של כמה צמיגים שהוחבא בבניין סמוך למרכז המהומות. במשטרה מעריכים כי המפגינים התכוונו להצית את הצמיגים.

 

"אני מאוכזב מהמפגינים ברמה אישית", אמר ל-ynet מפקד מרחב ירקון, תת-ניצב יורם אוחיון, שפיקד על כוחות המשטרה בשטח. "הפגנות זה דבר לגיטימי, ואנחנו נאפשר אותן כל עוד הן יתבצעו במסגרת החוק. אם לא היינו מתחילים במעצרים זה היה נגמר גם בביזה. המפגינים חצו את כל הקווים האדומים הדמיוניים האפשריים. לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות בישראל. לא היינו רחוקים מהמראות הקשים שאנחנו רואים מדי פעם בהפגנות אלימות בחו"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה הלילה בתל-אביב
צילום: AFP
שלמה קראוס לאחר שחרורו
צילום: בני דויטש
חוסמים כביש בתל-אביב
צילום: AFP
הנזקים לסניפי הבנק
מומלצים