שתף קטע נבחר

לא לגיוס חרדים: צבא העם יהפוך לצבא השם

אלפי חרדים שיגויסו לצבא משמעותם החמרה של פקודות הדת בצה"ל, הקפדה על ההפרדה בין המינים ועוד המון-המון כסף שיילך על משכורות לחיילים בעלי משפחות

הנה סיפור שמסתובב בקרב חיילים: חיילת באחד מבסיסי הצפון הזמינה לבסיס מגש פיצה ממסעדה לא-כשרה הנמצאת בסמוך. אחד המפקדים הבחין בחיילת - והיא ננזפה על מעשיה. אני לא יודעת אם הסיפור נכון או שמדובר באגדה אורבנית-צה"לית, אבל בהתחשב בלהיטות של כמה פוליטיקאים ותומכי רעיון ה"גיוס לכולם", יש חשש שסיפורים כאלו יהפכו לשגרה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

צה"ל שינה את פניו בעשורים האחרונים, ומה שנעשה, נסגר ונאמר פעם בשקט ובצנעה בין חיילים דתיים למפקדיהם, הופך לנורמות ופקודות מטכ"ליות. בצה"ל 2012 יש הרבה יותר חיילים שמסרבים במופגן להיות פקודים של מדריכות וקצינות, יש היום לגיטימציה לצאת בזמן שירת נשים והרבה-הרבה יותר מה שקרוי "שבתות יהדות" והרצאות של רבנים בסדרות החינוך.

 

אם יתקבלו דרישותיהם של התומכים בגיוס חרדים, אפילו צה"ל של היום – כאשר הרכב הקצונה והחיילים שבו עדיין משקפים, פחות או יותר, את ההוויה המרכזית של החברה הישראלית – כבר לא יהיה אותו הצבא.

 

שוויון הוא ערך חשוב. חשוב מאוד אפילו, אבל לא במחיר של שבירת ערכי רוב החיילים, שכיום עדיין מחזיקים בתפיסת עולם דמוקרטית ופלורליסטית.

 

אלפי חרדים שישתלבו בצבא עלולים לשנות אותו ללא היכר ולהפוך אותו מצבא העם למעין "צבאות השם". הרי ברור שאלפי חרדים בצבא זה עוד הקפדה והחמרה על הקיים, עוד מחיצות והפרדה בין המינים ועוד המון-המון כסף שיילך על משכורות לחיילים בעלי משפחות על חשבון צרכים חיוניים הרבה יותר.

 

טועים מי שחושבים שהשירות הצבאי של בחורי הישיבות יקרב אותם למודרנה ולעולם העבודה. החרדים כפופים בראש וראשונה לרבניהם, וכאשר ייווצר הקונפליקט הפעוט ביותר בין פקודת המפקד להוראת הרב – אין בכלל ספק למי יישמע החייל החרדי.

 

יש חוסר שוויון גם במקומות אחרים

כולנו בעד שוויון – אבל לא בכל מחיר. יש בישראל עוד אי-אלו עוולות של חוסר צדק ושוויון שאינם פחותות דווקא מאי-גיוס חרדים: פערי שכר בין נשים וגברים, בין עובדי קבלן לקולגות שלהם שנמצאים בהסדרי עבודה קבועים. קיים אי-שוויון צורם בהטבות מס שמקבלים סקטורים ומגזרים שונים ויש אי-שוויון בכלל בין גיוס גברים ונשים (ואגב, למה כל-כך מתעקשים על גיוס של גברים

חרדים ומניחים לעשרות אלפי בנות דתיות לא לעשות שירות צבאי או אזרחי?).

 

חוסר שוויון קיים בישראל כמעט בכל תחום ונושא, ודווקא עניין גיוס החרדים מצליח משום מה לאחד סביבו כל-כך הרבה אמוציות. רצוי שעיקר המאמצים יופנו לטובת שילובם של החרדים במסגרות השירות הלאומי, בהכשרות מקצועיות ובהשלמת לימודי הליבה החסרים להם כל-כך.

 

תיקון עוול אחד על חשבון יצירת עוול אחר, ופגיעה באופיו של צה"ל הוא מחיר גבוה מדי - גם כלכלית, גם בשסעים ההולכים וגדלים בין חרדים לחילונים ובעיקר במחיר שישלמו עשרות אלפי חיילים וחיילות חילונים, אם וכאשר יגויסו כל אותם אלפי בני ישיבות.

 

  • הכותבת היא אשת יחסי ציבור ואם לחייל בסדיר, החתום לקבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חרדים בצה"ל. זה טוב או רע?
צילום: רויטרס
ורד ליון ירושלמי
מומלצים