שתף קטע נבחר

עצרת ב-5 בבוקר: למסור את הנפש נגד הגיוס

באשמורת הבוקר התאספו אלפי חרדים כדי למחות נגד כוונת ועדת פלסנר להמליץ על גיוס ושירות לאומי של חרדים. בעצרת שארגנה "העדה החרדית" השתתפו גם חרדים לא קיצונים. הרב אויערבך: "על גיוס נאמר ייהרג ואל יעבור". צפו

אלפי חרדים - גברים, נשים וילדים - השתתפו לפנות בוקר (ב') בעצרת תפילה ומחאה שקיימה "העדה החרדית" בירושלים נגד גיוס תלמידי הישיבות. העצרת התקיימה על רקע דיוני ועדת קש"ב (בראשות ח"כ יוחנן פלסנר - לקידום השוויון בנטל), ומתוך הנחה שהיא צפויה להמליץ על גיוס חרדים לצה"ל או לשירות לאומי אזרחי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

המפגינים - בראשות רבנים בכירים, בעיקר מהפלג הקיצוני שיזם את העצרת - התכנסו בכיכר השבת סמוך לשעה חמש בבוקר, כאשר חלקם לובשים בגדי שק לאות אבל על "גזירות השלטון". הם קראו פרקי תהילים, פיוטי סליחות וקטעי קינות, ומחו נגד "סכנת הגיוס". 

 

מנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס (המכונה "הגאב"ד"), הצהיר מעל בימת הכבוד: "לא נאפשר לקחת אברכים לצבא או למשטרה, ולא נתרשם מכל הפיתויים שלהם". לדבריו, גיוס בכוח ומסלולי שירות ייחודיים לחרדים הם שתי דרכים שבהם נוקטת הממשלה "להחריב את עולם התורה".

 

בימת הרבנים  (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24) (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)
בימת הרבנים (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)

 

באופן חריג השתתפו במחאה גם רבנים בכירים מהזרם החרדי המרכזי שאינם נמנים עם "העדה". אחד מהם הוא הרב שמואל אויערבך, שטען בנאומו כי יש להתנגד לגיוס תלמידי הישיבות כאילו מדובר במצווה חשובה במיוחד, שעליה נאמר "יהרג ואל יעבור".

 

בהחלטות העצרת נכתב כי הציבור רואה בעסקני הציבור החרדי את האחראים לתוצאות הוועדה וכי על כל אדם מוטלת החובה להתנגד בנפשו ובגופו - "עד כדי מסירת נפש" - בהמלצות המסתמנות: הגדלת מספר המתגייסים החרדים וצמצום הפטורים הניתנים לתלמידי ישיבות ש"תורתם אומנותם". 

 

אלפי החרדים בעצרת (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24) (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)
אלפי החרדים בעצרת(צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)

 

במהלך ההפגנה לא נרשמו אירועים חריגים, אך בסיומה כמה קיצונים תקפו ויידו אבנים לעבר שתי עיתונאיות - טל יחזקאלי מגל"צ ודקלה אהרון מקול ישראל - שסיקרו את האירוע. מאחר שעד לאותו רגע הסדר נשמר - כוחות המשטרה היו בעמדות אחוריות, בפאתי השכונה, ולא ראו את התקיפה.

 

אין מקום לוויתור ולפשרה

במודעה שפרסמו רבני "העדה החרדית" לקראת ההפגנה הם הזהירו מפני "השלטונות", שלטענתם "בתואנות שונות ומשונות רוצים להסיר מסך המבדיל בין יראי ה' ומחללי ומפירי התורה, להזדקק יחד בכור ההיתוך שלהם... בשעת הגזירה חובתנו להרעיש תבל ומלואה ולבצר החומה ולא להיגרר חס וחלילה לפשרות וויתורים בעניינים אלו שנפשנו תלוי בו. אין מקום לוויתור ופשרה – לא בצורה של שירות לאומי או אזרחי, יהיה כל אשר יהיה".

 

לובשים שק  (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24) (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)
לובשים שק (צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24)

 

במודעה שפרסמו רבנים מחוץ לעדה החרדית נכתב: "אף שאחים תועים ושבויים ביצרם מדמים לגייס מבני התורה עמודי העולם לעבודת

הצבא או שירות לאומי ואזרחי, ואינם יודעים כי בזה הם מהרסים ופוגעים רחמנא לצלן ביסודות ושורשים של הקיום הרוחני והגשמי של עם ישראל, אף על פי כן – בנו, בעבודתנו ובמסירות נפשנו תלויים הדברים ... מחויבים אנו להיות מוכנים למסור נפש על דבר זה, וחלילה להתפשר ולוותר בזה".

 

גם הרב עובדיה יוסף התייחס בשיעורו במוצאי שבת לעבודתה של ועדת קש"ב וקרא לה שלא "לסטות מהדרך" ולא "למנוע תורה ממי שרוצה לעמול בתורה". הרב הוסיף: "על ידי שהם יגיעו למסקנה הנכונה, המסקנה הישרה, לא למנוע ממי שתורתו אומנותו לגרום נחת לקב"ה – על ידי כך יתברכו בכל הברכות שבתורה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
תקיעה בשופר נגד "רוע הגזירה"
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
מומלצים