שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

תופסים צינון באמריקה: טיול מעיינות בפלורידה

בפלורידה נמצא ריכוז המעיינות הגדול בעולם, המושכים אליהם שפע של בע"ח וביניהם פרות-ים - יצורים מתוקים המחפשים, בדיוק כמוכם, מקום להתרענן. להתקרר נוסח אמריקה

>> פתאום נהיה קיץ - אטרקציות ופעילויות לחופש הגדול

 

ביקור במעיינות מדינת פלורידה, יחשוף בפניכם פלורידה אחרת - מקום שיש בו אתרי טבע מרתקים ושפע של בעלי חיים במרחק נסיעה קצר מכל האטרקציות התיירותיות למיניהן.

 

מעיינות אלה הם מקום מושלם להצטנן בו בימי הקיץ המהבילים, בין פארק שעשועים אחד לשני, וכן מקום נהדר לצפות בו בנדידת פרות-הים במשך שאר חודשי השנה.

 

עוד כתבות שיצננו אתכם בקיץ :

פלורידה כיום היא מדינה מפותחת ומיושבת, עמוסה באטרקציות מעשה ידי אדם. אבל לפני כמה מאות שנים הייתה מדינה זו גן עדן של ממש, בעלת אוצרות טבע שללא ספק עולים על אלה של רבות משכנותיה.

 

מזג האוויר הטרופי, הטופוגרפיה השטוחה, מקורות המים הרבים ומיקומה הן לצד האוקיינוס האטלנטי והן לצד חופי מפרץ מקסיקו, זיכו את פלורידה ביופי ובעושר של עולם חי וצומח שאין שני לו בחבל ארץ זה. אמנם חלק מכל העושר הזה נקבר במאה האחרונה תחת משטחי האספלט, אבל איים קטנים ממנו נותרו שמורים, והם מאפשרים מפגש נדיר עם גן העדן הזה, ההולך ונעלם.


יופי ועושר של עולם חי וצומח. מעיין בפלורידה (צילומים: נטע דגני)

 

מעל 700 מעיינות

אחד מאוצרות הטבע המרשימים ביותר של פלורידה הוא מעיינותיה. בפלורידה יש מעל 700 מעיינות, שהם הריכוז הגדול ביותר של מעיינות על פני כדור הארץ. את מדינת פלורידה ניתן לדמות לספוג עצום הסופג את כמות המשקעים הרבה שאזור זה זוכה לו (כ-1,500 מ"מ גשם בשנה).

 

הגשם חודר מתחת לפני הקרקע ונתקל בשכבה של סלעי גיר. מי הגשם ממיסים את הגיר ויוצרים מערכת מסועפת של מערות תת קרקעיות המנקזות את זרימת המים מתחת לאדמה. במקומות שבהם נחשפות מערות אלה יש נביעה.

 

בשנת 1949 החלה מדינת פלורידה לרכוש את מעיינות המדינה ואת סביבותיהם הקרובות, שחלקם היו בבעלות פרטית, כדי לשומרם ולהופכם לנחלת הכלל וכיום רבים מהם מוכרזים שמורות מדינה (State Parks). חלק ניכר ממעיינות פלורידה מרוכזים בחלקה הצפוני של המדינה, מרחק קצר מהעיר השעשועים אורלנדו.

 

המעיין הגדול הקרוב ביותר לעיר אורלנדו הוא מעיין בלו ספרינגס, הגדול במעיינות נהר סיינט ג'ונס (Saint Johns), ששפיעתו קרובה ל-400 אלף מ"ק ביממה ושטמפרטורת מימיו (שהינה קבועה) ועומדת על 22 מעלות צלזיוס.


כן, אפשר גם לשנרקל. שיט אבובים במעיין בלו ספרינגס

 

דמיינו ערוץ רחב (כ-20 מ') שיש בו מים צלולים לחלוטין ובקצהו נביעה. דמיינו שערוץ זה זורם כחצי ק"מ לערך ואז נפגש עם נהר עצום ממדים ברוחב של כמה מאות מ'. דמיינו נקודות גישה נוחות למי המעיין עבור המטיילים, המאפשרות שחייה במימיו. דמיינו טבילה במים צלולים אלה בחודשי הקיץ כאשר בחוץ חם ולח, או לחלופין דמיינו את מראה המעיין בחורף כאשר מאות פרות ים שוחות בו.

 

זוהי, על רגל אחת, הסיבה העיקרית שבשלה כדאי ומומלץ לבקר במעיין בלו ספרינגס (ובמעיינות האחרים של פלורידה, שלרובם סיפור דומה). ואם לא די בכך, הוסיפו לתיאור זה את העובדה שאל כל היופי הזה מתרכזים שפע בעלי חיים החל מעופות כנשרים ושלכים וכלה בצבים, לוטרות נהר, איילים, דובים שחורים, דביבונים אופוסומים, ארמדילים, מגוון מיני דגים, אליגטורים, וכאמור, פרות-ים.


שפע בעלי חיים. אליגטור במעיין בלו ספרינגס

 

אל המעיין

פרות-הים הן ללא ספק אחת הסיבות העיקריות לכך שמעיינות פלורידה הן אבן שואבת למטיילים. בחורף, כאשר טמפרטורת המים בנהרות יורדת בלילה אל מתחת ל-15 מעלות צלזיוס (טמפרטורה קרה מדי עבור פרות הים), נודדות פרות-הים אל המעיינות שהטמפרטורה בהן קבועה ועומדת על מעל 20 מעלות.

 

עוד מעיינות שכדאי לכם להכיר:

 

בבוקר המים בנהר מתחממים והפרות שוחות אליו חזרה כדי למצוא את מזונן, שכן באזור המעיין עצמו המים עניים בחמצן ואין בהם אצות, שהן מקור המזון של פרות-הים (ולכן המים כה צלולים). אל מעיין בלו ספרינגס עצמו מגיעות מדי חורף כמה מאות פרות-ים. הזמן הטוב ביותר לצפות בהן הוא בשעות הבוקר המקודמות או בשעות הערב. בשעות הצהריים מספר הפרות במעיין מועט, שכן רובן מבלות שעות אלה באכילה במי הנהר.

 

מעיין קסום נוסף, השוכן כשעתיים וחצי נסיעה מאורלנדו (לכיוון מערב), הוא מעיין מנטיי. שפיעת המעיין, הזורם לנהר סוואני (Suwannee) עומדת על כ-380 אלף מ"ק ביממה. כמו מעיין בלו ספרינגס, גם הטמפרטורה של מי מעיין זה קבועה ועומדת על 22 מעלות צלזיוס, ועל כן גם הוא מושך אליו מדי סתיו, חורף ואביב פרות-ים רבות. המעיין נובע בקצה ערוץ הזורם לנהר. בנקודת המפגש בין הערוץ לנהר, בסביבות המזח, ניתן לצפות בשפע של עופות-מים ובאליגטורים המתחממים בשמש על הגדות.


אבן שואבת למטיילים. פרות-הים במעיין בלו ספרינגס

 

שמורת מנטיי ספרינגס היא גן עדן לאוהבי בעלי חיים, מגוון היצורים שניתן לראות כאן רב. נוסף על אליגטורים ופרות ים, במי המעיין חיים גם מינים שונים של צבים ודגים, ועל גדותיו ניתן להבחין לעתים בלוטרות נהר. ביערות המקיפים את המעיין חיים איילים, אופוסומים וארמדילים, ועל צמרות העצים ניתן לחזות לעתים במחזה מרהיב של עשרות אם לא מאות נשרים.

 

גם מקומם של פרוקי הרגליים בעולם החי של השמורה הוא גדול ורב, החל מפרפרים הנודדים לכאן מדי סתיו, וכלה בגחליליות ובעכבישים מאירים, המתגלים לעתים עם רדת החשכה. הלנים בחניון של השמורה יוכלו ליהנות בלילה מסימפוניית קריאות וקולות של חיות היער, שבהחלט מקנות ללינה אווירה של לב הג'ונגל.


גן עדן לאוהבי בע"ח. קאנו במעיין מנטי ספרינגס שנשפך לנהר הסוואני

 

לשנרקל בין סרטנים

בלו ספרינגס ומנטיי ספרינגס הם מקומות יוצאי דופן המספקים לא רק בריכה טבעית נהדרת אלא גם יופי טבע מיוחד במינו. ולכן, אחרי ביקור במעיינות אלה, מרגישים מטיילים רבים ש'יותר יפה מזה כבר וודאי לא יזכו לראות'.

 

אולם מדינת פלורידה, כאמור, שזורה בהפתעות וכדי להיווכח בהם מומלץ להרחיק מערבה אל אזור 'יד המחבת' של מדינת פלורידה שם שוכן מעיין ווקולה (Wakulla), כ-4 שעות וחצי נסיעה מאורלנדו, שהוא ללא ספק המעיין המרשים מכולם, ואחד המקומות שהם, קרוב לוודאי, היפים בכל רחבי דרום-מזרח ארה"ב.

 

בשמורת ווקולה ספרינגס שוכן אחד המעיינות הגדולים בעולם. קוטרו של מעיין ווקולה מעל 100 מ' ושפיעתו קרובה למיליון מ"ק מים ביממה - יותר מפי שניים מנביעתם של בלו ספרינגס ומנטיי ספרינגס. מימיו זורמים לנהר ווקולה שאורכו כ-15 ק"מ המתנקז לנהר סיינט מרקס (Saint Mark's). גולת הכותרת של מעיין ווקולה היא עולם החי יוצא הדופן שניתן לראות בו. זהו ללא ספק אחד המקומות הטובים בפלורידה לצפות בו בעושר נדיר של בעלי חיים על פני שטח מצומצם יחסית.

 

האזור המותר לשחייה בשמורת מעיין ווקולה הוא גדול יחסית. על קרקעית המעיין חיים אצות, צבי ים, דגים, סרטנים, חלזונות ובעלי חיים נוספים המקנים הרגשה כמעט כבשונית אלמוגים.


אזור גדול שמותר לשחייה. המקפצה במעיין ווקולה

 

כדאי מאוד לשנרקל במעיין, או סתם להתבונן דרך משקפת בריכה רגילה על עולם החי שבקרקעיתו. אמנם אפשר להתרשם מיופיו של המקום (ואף לצפות לעתים באליגטור מתחמם בשמש על הגדות) מאזור השחייה (יש במקום גם מקפצה נהדרת, מהנה במיוחד למטיילים עם ילדים), אולם כדי להתוודע לעושר בעלי החיים במעיין יש לצאת לסיור בסירה במורד נהר ווקולה.

 

סיורים אלה, היוצאים מהמזח שליד המעיין, הם יוצאי דופן. בפרק זמן קצר (הסיור הוא בן כחצי שעה) ניתן לצפות במהלכם בכמות בעלי חיים כה רבה, שלא הייתה מביישת קרוב לוודאי אף שיט בערוצי נהר האמזונס.

 

בימים של ראות טובה פועלת במקום גם סירת זכוכית המאפשרת מבט-על על הבור העצום שממנו יוצאת הנביעה. במעיין ווקולה מפרידים כמה עשרות מ' בלבד בין האזור המיועד לשחייה ומשמש מבקרים רבים, ובין האזור שבו מתחממים לעתים קרובות אליגטורים בשמש על גדות הערוץ.

 

אכן נשמע תמוה ואף מעט מפחיד, אולם הסטטיסטיקה מלמדת על מעט מאוד מקרי תקיפה של בני אדם על ידי אליגטורים. במעיין ווקולה עצמו אירע רק מקרה אחד כזה, בשנת 1987.


הסטטיסטיקה מלמדת על מעט מקרי תקיפה. אליגטור במעיין ווקולה

 

חשוב לדעת

בשל קרבתו לאורלנדו, מעיין בלו ספרינגס הוא אתר תיירות פופולרי. על כן, בחופשת הקיץ או בחופשות ימי הזיכרון (Memorial Day) או יום העבודה (Labor Day) כדאי מאוד לנסות להגיע למעיין בלו ספרינגס בשעה מוקדמת, שכן המקום נסגר לעתים בגלל תפוסת יתר.

 

  • אם אתם מטיילים באזור בחודשי החורף ורוצים לצפות בפרות הים בהמוניהן בשמורת בלו ספרינגס, זכרו שהזמן הטוב ביותר לצפות בהן הוא בשעות הבוקר המוקדמות (נסו להגיע לשמורה ממש עם פתיחתה) או בשעות הערב (הישארו בשמורה עד שעת הסגירה או לונו בחניון הלילה של השמורה).

 

ניתן לנצל את השהות בשמורת בלו ספרינגס לכמה פעילויות נוספות: השכרת אבובים ויציאה לשיט קצרצר ממקום הנביעה ועד אזור הרחצה הראשי או השכרת קאנו או קיאק (לא צריך ידע מוקדם) ויציאה לשיט בנהר סיינט ג'ונס. נוסף על אלו, ניתן לצאת לשיט מודרך של כשעתיים בסירה בנהר סיינט ג'ונס.

 

  • פעילויות במים באזור הנביעה (שחייה ואבובים) של מעיין בלו ספרינגס, מותרות בחודשים מרס עד אמצע נובמבר בלבד. בסוף אוקטובר ותחילת נובמבר או במהלך החודשים מרס ואפריל, קיים סיכוי לשחות עם פרות-ים במעיין זה (חוויה מופלאה), שכן בעונות אלו הרחצה בדרך כלל מותרת ויש פרות-ים הפוקדות את המעיין כבר לפני נובמבר וגם עדיין אחרי מרס.

 

  • שלא כמו במעיין בלו ספרינגס, הרחצה במעיין מנטיי ווקולה מותרת במשך כל חודשי השנה, אך כאשר מגיעות המנטיי למקום, מוּצאים לעתים הרוחצים מהמים והם נסגרים זמנית לרחצה.

 

ספרה של נטע דגני "ארה"ב דרום-מזרח - מסלולים" בהוצאת 'העולם', יראה אור החודש

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נטע דגני
שפע בע"ח. אנפה במעיין מנטי ספרינגס
צילום: נטע דגני
צילום: נטע דגני
לראות את פרות-הים אך לא לנגוע. שלט מעיין מנטי
צילום: נטע דגני
מומלצים