שתף קטע נבחר

המחאה - מכשול בדרך לגיוס חרדים

ישראלים יקרים, בעצם קיומה של ההפגנה הגדולה - ביצעתם לינץ' בניסיונות הכנים של אלו הפועלים לגיוס חרדים. השינוי בשטח כבר החל - כל שנותר הוא לא להפריע

הנה כרטיס ביקור של שנות ה-20 שלי: מגיל 13 ועד 21 למדתי תשע שנות לימוד בישיבות "שחורות" עם דחייה משירות צבאי (מה שהיום מכנים בטעות "פטור"). בגיל 21, בעוזבי את סטנדר הלימוד התגייסתי לשלוש שנות שירות צבאי מלא, פלוס שירות מילואים מלא עד גיל 40.

 

לאור עברי זה, נדמה לי שיש בידי זכות מלאה להביע דעה על הנושא הבוער כיום.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מה שקרה ברחבת מוזיאון תל-אביב במוצ"ש האחרון הוא מעין הפנינג חברתי ישראלי קיצי ומרנין - אך לדאבון הלב, אין בו שום עניין וקשר לבעיה האמתית והלא-פשוטה של גיוס חרדים, שלעניות דעתי דווקא נמצאת בדרך לפתרון.

 

כל פסיכולוג מתחיל יספר לכם שלתקוף נער על בעיה שהוא עמל על תיקונה, יהיה החטא הגדול ביותר כלפיו - ונזק ישיר לפתרון הבעיה.

 

ישראלים יקרים, צר לי, אך בעצם קיומה של ההפגנה הגדולה - ביצעתם לינץ' בניסיונות הכנים של העוסקים במלאכה להביא את הבעיה הגדולה - שעליה מחיתם - אל סופה.

 

ועדה גדולה הוכרזה והתמוטטה? פלסנר יצא כוכב השבוע ויקיר החילונים? יצאתם להפגין אמש בקול גדול? הכל טוב ויפה. אבל תרשו לי לקלקל קצת את החגיגה ולגלות לכם שבשטח, אצל האנשים שבאמת עושים ולא רק צווחים, מתראיינים או מצטלמים בפוזות מאיימות, ישנה בשנים האחרונות עשייה גדולה ושינוי עצום.

 

לא מוחקים 65 שנה בשבוע

זה לא פשוט. כלל לא. ובעוד שברקע זכורים לנו ההתנגשויות האחרונות של חיילי ההסדר המסורים לצה"ל משנות דור עם בעיות הצניעות הצבאיות, אסור לשכוח שמדובר כאן בציבור ענק, מאות אלפים של משפחות חרדיות, הורים, נערים ומתבגרים שלא רק שלא מכירים תרבות צבאית- ישראלית, אלא גם לא ממש מכירים את התרבות הישראלית. עבורם, לבוא ולחשוב על כניסה לקולקטיב הצבאי הישראלי בגיל צעיר, משול לשילובו הבלתי אפשרי של צעיר ישראלי מרמת אביב לשיעור ג' ב"ישיבת היראים" במאה שערים.

 

ובכל זאת דברים זזים, תמורות חלות. יש מאמץ אדיר משני הצדדים לעשות ולשנות. חבל שהזעם, הצעקות, ההכללות ותחושת ה"עליהום" שנשמעו מגרונות התקשורת בימים האחרונים רק מרחיקים את אלה המנסים להתקרב ולבדוק אפשרות של שינוי.

 

יש דרך. אנחנו כבר צועדים בה. אך ככל הדרכים המורכבות גם הדרך הזו איטית, לא מהירה. אדם רציני מבין מיד שאין ולא יהיה כאן שינוי בזק. דברים לא עובדים ככה. אי-אפשר לשנות 65 שנים בשבוע אחד, אבל זה כן קורה.

 

סקפטים? הנה לכם מעט נתונים שנבלעו בהפגנה במוצ"ש בין הצרחות, הפוסטרים ושירתו של

דיוויד ברוזה: "הנח"ל החרדי" פורח, פרויקט "שח"ר כחול" המשלב שירות חרדים ביחידות המחשוב של חיל האוויר רואה הצלחה גדולה כבר כמה מחזורים. כמעט חצי מבני מחזור הגיוס החרדי לשירות לאומי שגויס לפני שבוע נמנים על חסידי גור. מי שלא רואה או מבין את המהפכה שוט אטום.

 

אז אולי יש לכם סיבות שונות להתלהבות הגדולה שאופפת אתכם ואת התקשורת: להוריד את ביבי, להבאיש את מופז, לייקר את יאיר או אולי סתם להוציא אנרגיה שלילית על מקבלי ההחלטות כמסורת מחאות הקיץ המתרגשת עלינו.... הכל לגיטימי, אנחנו בדמוקרטיה, אבל תגידו אתם - לא חבל להרוס בהתלהבות הגדולה והקיצית הזו שינוי גדול ודרך חדשה שנרקמים אט-אט ובעדינות, בין שני מגזרים שכה מבקשים להיות עם אחד? 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי לפידות
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים