שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

לדור, הגיע הזמן שתסתלק

אינני חסיד של אהוד אולמרט, אבל פרקליט המדינה, שגרם לחילופי שלטון לא-דמוקרטיים באמצעות תרגיל מסריח, חייב להסתלק לבלי שוב מחיינו הציבוריים

לפני כעשרים שנים ישבתי באולמו של השופט עודד מודריק ליד רוני בר-און, אז עדיין עורך דין מן השורה, כשאהוד אולמרט זוכה מן האישומים שיוחסו לו. הסניגור דאז, יגאל ארנון, לא אמר דבר בגנותו של מי שהיה אחראי להגשת כתב האישום ההוא, אבל היה ברור לכול שהוא נצר את לשונו רק בגלל שבאופיו הוא לא היה מן המתלהמים.

 

הפעם, לא יכלו עוד סניגוריו של אהוד אולמרט להחריש. לא כי בית המשפט שוב זרק לפח האשפה את כתב האישום נגד אהוד אולמרט, זה שנוסח בפרקליטות המדינה ברשלנות לא מעטה, אלא בגלל מעשה הנבלה שלו היה אחראי, בלעדית, פרקליט המדינה דהיום. כתבתי על כך לא פעם מעל במה זו - ואני חוזר על כך גם היום: משה לדור אחראי, בהתנהגותו הבהמית, לחילופי השלטון בישראל. לא שיש לי בעיה עם ראש הממשלה הנוכחי, אבל במדינה דמוקרטית לא יכול גוף מינהלי להיות אחראי לכך שרצון הבוחר, כפי שהוא בא לידי ביטוי בקלפי, יעוות בגלל תרגיל מסריח של פקיד ציבור.

 

רעידת אדמה פוליטית-מדינית - סיקור מיוחד ב-ynet

 

יד אחת עם עד מפוקפק. משה לדור ומשה טלנסקי  (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90) (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
יד אחת עם עד מפוקפק. משה לדור ומשה טלנסקי (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

 

עוד על הכישלון של פרקליט המדינה:

אש צולבת: "במדינה דמוקרטית לדור היה מתפטר"

לדור לא מתפטר: אסור לראות בזיכוי כשל

פרקליטו של אולמרט: "לדור לא מפנים הטענות"

לדור הבטיח לפני 4 שנים: אשא באחריות אישית

כישלון מתמשך
היחידה לחיסול אישים מדור לדור / חיים משגב
לא היה צריך לקרוא את דברי השופטת נגד פרקליט המדינה, כדי להבין שמשהו רקוב במוסד הזה שהביא להדחת שרים וראש ממשלה. יש רק ברירה אחת: להדיח את לדור
לכתבה המלאה

 

בזמנו, כשמיכאל בן יאיר, אז היועץ המשפטי לממשלה, עמד מאחורי כתב האישום הקודם נגד אהוד אולמרט, איש לא הקים קול צעקה מכיוון שהיה מדובר בסך הכול בחבר כנסת מן השורה. יכול להיות שהייתה זאת טעות, שכן לאחר מכן החלה פרקליטות המדינה להתנהג כאילו שאלוהים בחר בה כדי שתוכל להטיל את מוראה על כל מי שיעמוד בדרכה. כך, אגב, נולד כתב האישום נגד יעקב נאמן, אז שר המשפטים בממשלתו הראשונה של בנימין נתניהו. הזיכוי של יעקב נאמן, שממנו רצו להיפטר בכל מחיר בפרקליטות המדינה, נתפש שם כטעות עבודה חד-פעמית, ולכן אף אחד לא הסיק שם את המסקנות. לא שם, ולא במסדרונות הכנסת.

 

ההתנשאות של פרקליטי המדינה, על גרורותיהם השונות, במחוזות השונים, ובמערכת המשפטית, לא ידעה עד היום מעצור או ריסון. הדרישה למנות נציב קבילות חיצוני נתקלה כל העת בצחוקים של בוז. לא מני מזוז, המבוהל מכל שביב של ביקורת, מי שנהג כאחרון התגרנים בפרשת משה קצב, ולא משה לדור, חשבו שהם צריכים ביקורת. הם נהגו כבני אלים, בגיבויים, אגב, של רבים מאלה שהיום מכים על חטא.

 

הפארסה הגדולה בתולדות המדינה

מני מזוז, מי שרואה את עצמו, משום מה, מועמד ראוי לבית המשפט העליון, נתן את גיבוי העל, אולם משה לדור, הבלתי ראוי בעליל, אם לא להשתמש במילים בוטות יותר, עמד מאחורי הפארסה הכי גדולה מאז הקמתה של מדינת ישראל: ההחלטה להגיש בקשה לשמיעה מוקדמת של עדותו של משה טלנסקי היא שגרמה לסילוקו של אהוד אולמרט מלשכת ראש הממשלה.

 

הרי כל העם ראה את הברקים ושמע את הקולות שהשמיע פרקליט המדינה, מי שהופיע אישית בבית המשפט, כדי לתת משנה תוקף לדרישתו המופרכת, וסבר שהנה החל המשפט, ולא היא. המשפט לא החל. מה שהתחיל הוא מיצג של משה לדור שהצליח לשכנע את בית המשפט שאם העדות של משה טלנסקי לא תישמע לאלתר, יש חשש לגורלו. הרמז היה לכך שמישהו אולי יתנכל פיזית לטלנסקי. האצבע הופנתה כמובן למי שעלול להינזק הכי הרבה מעדותו.

 

כתבתי אז, ואני אומר גם עכשיו, מי שהיה אחראי לסילוקו של אהוד אולמרט מתפקידו - ואני לא הייתי חסיד גדול של דרכו הפוליטית - צריך להסתלק לבלי שוב מחיינו הציבוריים. יותר מדי לכלוך הצטבר מסביבו. מסיבת העיתונאים ההזויה של משה לדור, שבה התעמת עם שאלות נוקבות, בלא מעט יוהרה, לטעמי, ובקורטוב של גסות רוח, בוודאי שלא סילקה את הצחנה הרבה שעולה מהתנהגותו.

 

ד"ר חיים משגב, המכללה האקדמית נתניה

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנשא וכושל. פרקליט המדינה
צילום: גיל יוחנן
הודח בהליך לא-דמוקרטי. אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים