שתף קטע נבחר

הפראיירים: נתניהו הודיע על גט כריתות מהציבור

במחנה הפראיירים זועמים על ראש הממשלה בעקבות כישלון השיחות על חוק הגיוס החדש. "אנחנו מסוחררים מהזיגזג שהוא עושה", אמרו שם וטענו: "ישיבות ההסדר ובני עקיבא איתנו, בהפגנה הבאה הוא יראה הרבה כיפות סרוגות בקהל"

השיחות בין הליכוד לקדימה על חוק גיוס חדש עלו על שרטון - וב"מחנה הפראיירים" מתחו אחר הצהריים (יום ה') ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "עם כל פניות הפרסה של השבוע האחרון, נהג רגיל היה מקבל שלילה", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי.

 

משבר הגיוס - הכתבות האחרונות:

יעלון: לא יהיה חוק חדש, נשרוד פרישת קדימה

ישיבת הממשלה ביום א': ללא חוק שוויון בנטל

מופז ונתניהו נפגשו: "אין פריצת דרך או פיצוץ"

 

"אנחנו לא מפסיקים לפעול בשטח", סיפר שמולי במסיבת עיתונאים, "אנחנו מסוחררים מהזיגזג שראש הממשלה עושה. הוא הקים את ועדת פלסנר ופיזר אותה, דחה את המסקנות וקיבל אותן, הקים צוות חדש - ועכשיו נסוג מההבנות. הגיע הזמן, ראש הממשלה, להפסיק עם המילים הגדולות ולקבל החלטות".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הביע חשש שבעוד מספר שנים הציבור המשרת יהפוך למיעוט. הוא הוסיף כי הדרישות שלו ושל חבריו ברורות - חובת גיוס מגיל 18, מכסה של עד 1,500 פטורים לתלמידי ישיבות, וכן תמריצים למתגייסים ושלילת הטבות למשתמטים. הוא ציין כי למרות התנגדות נתניהו למאסר תלמידי ישיבה, כבר היום נאסרים צעירים שמשתמטים מצה"ל.

 

מסיבת העיתונאים. "לא מפסיקים לפעול" ()
מסיבת העיתונאים. "לא מפסיקים לפעול"

 

בועז נול, ממובילי המחאה, הוסיף: "יש חוק אחד במדינה, לפיו כולם משרתים. ראש הממשלה מנסה להגיע לפשרה הזויה שיוצא ממנה חוק טל 2 ואסור שזה יקרה". לדבריו, בשבת הבאה תתקיים עצרת נוספת. הוא עקץ את חברי הכנסת שהביעו תמיכה במאבק: "בשבוע הבא יעלו בכנסת הצעות חוק מטעם שש מפלגות בנושא. אם כל הח"כים שהגיעו למאהל יצביעו בעדן, יהיה להן רוב".

 

חברו עידן מילר ציין כי "האמירות של השר יעלון הסירו את המסיכה של ראש הממשלה והממשלה כולה. הוא הודיע על גט כריתות מהציבור בישראל. הוצאנו עשרות אלפי אנשים לרחוב וזה יימשך. אבל לא מתכוונים להמשיך רק בזה. קיבלנו הודעות שלפיהן בני עקיבא וישיבות ההסדר עובדות איתנו. בהפגנה הבאה ראש הממשלה יראה הרבה כיפות סרוגות בקהל. אנחנו כאן לשבור את כיסא הכוח שלך, כמו שאתה מנסה לשבור אותנו".

 

הפגנת הפראיירים. "זה יימשך" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנת הפראיירים. "זה יימשך"(צילום: ירון ברנר)

 

מירי ברון מהפורום לשוויון בנטל אמרה במסיבת העיתונאים: "אנחנו פונים לכל מקבלי ההחלטות - אל תעמידו אותנו בניסיון. תנו דין וחשבון למען עתיד ישראל. תפעלו מתוך מניעים לטובת המדינה ולא מתוך פוליטיקה צרה". ראובן אגסי, חבר נוסף בפורום, עקץ את השרים: "תפסיקו להתעסק במרצדס שלכם ותתעסקו בבעיות שלנו".

 

אחרי מסיבת העיתונאים אמר מילר ל-ynet: "עשינו סבב ח"כים בקדימה, ותשעה מהם התחייבו שאם לא יעבור מתווה פלסנר משופר, שמוריד את גיל הגיוס ל-20, מקסימום 21, ומגדיר מכסה קבועה של 1,500 עילויי תורה, וקובע מי מגדיר המכסה, אז הם יתנגדו לחוק - גם אם שאול מופז יצביע בעדו. המשמעות היא שלא יהיה לממשלה רוב להעביר החוק בכנסת".

 

השיחות בין השר משה (בוגי) יעלון מהליכוד וח"כ יוחנן פלסנר מקדימה עלו אתמול על שרטון לאחר שלטענת קדימה, ראש הממשלה חזר בו מהסיכומים שהושגו. היום העריך יעלון כי לא תהיה חקיקה עד 1 באוגוסט - התאריך שבו יפוג חוק טל. "טרם גישרנו על הפערים עם קדימה", אמר השר, "נשרוד פרישה מהקואליציה".

 

 (צילום: שירן גרנות, חיים צח) (צילום: שירן גרנות, חיים צח)
(צילום: שירן גרנות, חיים צח)

 

הליכוד מסרב לקבוע מכסות למתן פטורים, ואילו בקדימה מתעקשים על תקרה של 1,500 פטורים

לעילויים בתורה. בנוסף, הליכוד מבקש להעלות את גיל דחיית השירות ל-26, אולם בקדימה מתעקשים שגיל 22 יהיה גיל שבו יחליטו הצעירים החרדים באיזה מהמסלולים לבחור.

 

גם בנושא "האחריות האישית" שתוטל על אברכים שלא יתגייסו נפתחו הפערים מחדש. בליכוד דורשים שסנקציות אישיות לא יעוגנו בחוק ושלמעשה לא יהיה יישום מיידי שלהן - אלא בשלבים מאוחרים יותר. בקדימה, מנגד, מתעקשים על סעיף האחריות האישית כחלק בלתי נפרד מהחוק, כולל פירוט מדויק של הסנקציות. בנוסף, בליכוד דוחים את הצעת המחליטים המפרטת את יישום החוק בצמוד להצעת החוק, אבל בקדימה טוענים שללא הצעת מחליטים מפורטת, מדובר בחוק מעוקר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיבל סחרחורת. איציק שמולי
צילום: בני דויטש
בועז נול. "נתניהו רוצה פשרה הזויה"
צילום: בני דויטש
מומלצים